W tym temacie piszemy o różnego rodzaju sposobach pomiaru prędkości , kierunku czy gęstości powietrza oraz o przyrządach do tego stosowanych czyli anemometrach różnego rodzaju oraz o sposobie archiwizacji danych, własnych spostrzeżeniach , i ogólnie o wszystkim związanym z pomiarem wiatru. Można również podawać stacje które mają technologie +IT oraz takie które można podłączyć kablowo i mają krótki interwał czasowy przesyłania danych <10 s.
Zainteresowałem się dokładniejszym pomiarem wiatru do tego stopnia, że teraz szukam jakiejś alternatywy w miarę rozsądnej cenie. W Polsce bardzo ciężko coś takiego znaleźć. W firmie label powiedzieli mi chyba 1650 zł za sam anemometr, w innych firmach też są ceny wygórowane.
Jest bardzo bogata oferta anemometrów ręcznych , ale jeśli chodzi już o mierniki wiatru takie które montujemy sobie na stałe, przyprowadzamy kabel do domu i mamy jeszcze możliwość podłączyć do komputera to jest bardzo ciężka sprawa. Co prawda wiele stacji robi to w niskiej cenie ale jednak z kiepskim jak dla mnie interwałem czasowym, szczególnie jeśli chodzi o mierzenie wiatru w czasie burz , czy innych zjawisk o zaostrzonym wietrze. Czasem jedna mała chmurka ( opad konwekcyjny ) potrafi nieźle zawiać prądem zstępującym zaraz przed opadami.
Jak widzicie w innym temacie, najtańszym i najprostszym rozwiązaniem okazało się podłączenie anemometru z standardowej stacji do zwykłego licznika rowerowego kablem telefonicznym. I kabel i licznik to koszty w granicy 50 zł.
Zalety takiego rozwiązania :
- szybki odczyt co 1 sekunda
- stosunkowo łatwa kalibracja znając kilka wzorów i odnosząc się do danych wyświetlanych na stacji ( w celu dokładniejszej kalibracji wymagany czujnik z mała granicą błędu pomiaru )
- zapis prędkości maksymalnej ( możliwość kasowania i zapisywania ponownie )
- zapis średniej prędkości
- przebyta droga "wiatru"
- wybór jednostek m/s / k/h
- wyświetlanie wiatru bez skokowych progów jak w stacjach ( nawet w davisie ) - jeśli jest 2,1 to potem może być 2,2 ; 2,3 itd.
Wady :
- brak możliwości podłączenia do komputera
- brak archiwizacji danych
- mały wyświetlacz
- brak zapisu czasu dla zapisanej prędkości max ( w niektórych licznikach jest taka możliwość )
Ja na razie zostaję przy liczniku , zamówiłem dzisiaj taki :
http://archiwumallegro.pl/licznik_rowerowy_podswietlany_30_funkcji_2_kolory-1078912765.htmlI na razie w ten sposób będę bawił się z wiatrem . O rozwiązaniach dotyczących układu ds 2423 i oprogramowania na Linuxie jest osobny temat więc to omijam.
Oferta anemometrów na allegro nie jest zbyt szeroka więc z wiadomych względów przeniosłem się na google.pl ebay.com i amazon.com . Tam po wpisaniu
anemometer oczom ukazuje się dość bogata oferta sprzętu ( przykładowo amazon : 1,349 Results )
Czego wymagam od pomiaru wiatru :
- dokładności na poziomie lepszym niż 5 %
- wyboru jednostek
- braku skoków wyświetlanych wartości
- łatwego montażu
- w miarę dobrej jakości sprzętu w stosunku do ceny
- możliwość podłączenia do komputera z Windowsem oraz archiwizacji danych ( głównie chodzi mi tu o porywy wiatru wiatru interwał może wynosić 1 min ale ma być zmierzony poryw i zapisany z 1 s !)
opcjonalnie :
- wyświetlanie wiatru na jakimś dodatkowym wyświetlaczu
- dość dobrej wytrzymałości na warunki pogodowe oraz dobra żywotność baterii/zasilania
- wystarczająco długie przewodu do czujników
Oto moja pierwsza propozycja :
http://www.aliexpress.com/store/product/Multi-function-Thermo-Anemometer-AM-4836C-w-software-Free-shipping/105558_456439507.htmlInstrukcja samego sprzętu :
http://janserwis.pl/instrukcje/AM-4836C.pdfZapraszam do dyskusji