Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym  (Przeczytany 6458 razy)

Offline inmud

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: WS2080
Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« dnia: 24 Maja, 2013, 21:18:24 »
Witam,

po długim czasie znalazłem czas by zainstalować wreszcie zakupioną w lutym stację pogody. Ponieważ to moje pierwsze podejście do tematu więc po lekturze forum wybór padł na WH2080 zakupioną w Thermocenter.
Stacja zlokalizowana jest w gminie Halinów, powiat Miński, wschodnie mazowsze.

Zakup przebiegł wzorcowo, komunikacja ze sklepem i dostawa absolutnie fantastyczna.
Świadom problemów z osłoną termiczną dostarczoną z tą stacją zamówiłem na amazonie: http://www.amazon.com/Ambient-Weather-SRS100LX-Temperature-Radiation/dp/B003EB3GE4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369421344&sr=8-1&keywords=radiation+shield Koszt wraz z dostawą do Polski zamknał się w 80 USD.

Minęło kilka miesięcy i udało mi się znaleźć ślusarza, który wykonał dla mnie odpowiednie "wieszaki" do masztów podtrzymujacych czujniki. Ten element zamknął się kosztem 300 PLN - uważam, że ze mnie zdarto ale spieszyło mi się, a robota została wykonana wzorcowo :)

Tak więc łączny koszt instalacji wyniósł około 940 PLN.
Czujniki rozlokowane są w dwóch miejscach - termometr, barometr i higrometr są umieszczone 220 cm nad ziemią przyczepione do północnej ściany garażu.
Wygląda to tak (instalacja nie jest zakończona (dlatego dyndaja kable), bo napotkałem pewne problemy, o których poniżej w pytaniach):

http://sdrv.ms/171XCPp
http://sdrv.ms/16TRiZz

Deszczomierz i czujniki wiatru są umieszczone 1 metr nad dachem (w sumie 8 m nad gruntem) garażu wygląda to tak:
http://sdrv.ms/10tCE3R
http://sdrv.ms/18osCWU

Instalacja jest stabilna - deszczomierz nie wykazuje fałszywych odczytów od wibracji.

I teraz moje kilka pytań
1) Anemometr albo kabelek jest uszkodzony - panel kontrolny wyświetla kierunek wiatru, niestety wskaźnik prędkości wiatru nieustannie wskazuje 0.0 km/h. W weekend wymienię kabelek by sprawdzić, czy uszkodzenie nie jest na stykach, ale jeśli to nie pomoże to pozostaną mi dwie opcje - zgodnie z sugestią sklepu odesłać anemometr i przekaźnik do serwisu, albo (żeby uniknąć rozmonotowywania całości i czasochłonnych wysyłek) oddać do przelutowania do lokalnego elektronika... jeśli macie inne pomysły to dajcie znać.
2) Coś jest nie tak z pomiarem ciśnienia. Ciśnienie wzgledne wyświetlane na terminalu jest od kilku dni powyżej 1014 hPa, bezwględne w okolicach 990 hPa. Zgodnie z kalkulatorem z formum zmieniłem offset w Cumulusie o wartość -13,900 co daje odczyty zbliżone do referencyjnych (choć o 2 hPa niższe). Czy jest jakiś sposób by offset zmienić w samej stacji meteo by wyświetlane odczyty były bardziej zbliżone do rzeczywistości? poradziłem sobie z ustawieniem ciśnienia względnego - ale zredukowane jest niewłasciwe. Czy jest sposób na to, by zmienić offset w samej stacji, tak jak mogę to zrobić w Cumulusie?
3) Sekcja "tendencja" na wyświetlaczu stacji - wprawdzie stacja działa dopiero dwa dni, ale niezależnie od tego, że na dworzu leje stacja wyświetla cały czas "pełne słońce".
4) Problemu z sygnałem DCF nie ma :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maja, 2013, 22:28:24 wysłana przez inmud »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« dnia: 24 Maja, 2013, 21:18:24 »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maja, 2013, 23:05:16 »
Obawiam się, że zsuwający się z dachu śnieg i ew. lód "załatwi" Ci czujnik TH tzn. tą "drogą" osłonę termiczną. No i woda będzie się stale lała na niego.
Może być także problem z tą "rurką" na dachu. Jak mocniej zawieje będzie nabijać Ci tzw. "lewe" opady. No ale zobacz na razie - potestuj.
ps. takie "wieszaki" w sklepach RTV-SAT albo na Allegro można kupić po ok. 30-40zł

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Maja, 2013, 08:15:32 »
U mnie deszczomierz umieszczony na 3 metrowej rurce wraz z czujnikiem temperatury :D Deszczomierz nie nalicza żadnych lewych opadów, problemem u mnie jest brak przestrzeni do prawidłowej rejestracji opadów , przy dużym wietrze z S opady mijają deszczomierz :/, jak zmieniłem lokalizacje wyładowanie zniszczyło czujniki, ale i ja muszę pomyśleć nad zmianą lokalizacji. Co do czujnika temp u mnie na niego deszcz leje ale osłonę używam jako ochrona przed deszczem dodatkowo , nie tylko słońcem. Deszcz może się dostać pod osłonę tylko w przypadku jeżeli czujnik nie jest idealnie pod kątem 90 stopni do powierzchni ziemi.

Offline inmud

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: WS2080
Odp: Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Maja, 2013, 10:02:35 »
Obawiam się, że zsuwający się z dachu śnieg i ew. lód "załatwi" Ci czujnik TH tzn. tą "drogą" osłonę termiczną. No i woda będzie się stale lała na niego.
Może być także problem z tą "rurką" na dachu. Jak mocniej zawieje będzie nabijać Ci tzw. "lewe" opady. No ale zobacz na razie - potestuj.
ps. takie "wieszaki" w sklepach RTV-SAT albo na Allegro można kupić po ok. 30-40zł

Wiem, że to słabo widać na tych zdjęciach, ale osłona termiczna jest wysunięta na 40 cm za dach - nie wiem jaki by to musiał być opad, żeby przy spadku 45 stopni sięgnął tak daleko - brałem to pod uwagę, myśli że wystarczy. Dach jest z szorstkiego materiału - śnieg się z niego nie zsuwa tylko stopniowo na nim topi. Dziś opady intensywne (50 mm w ciągu 8 godzin i woda z dachu nawet się do czujnika nie zbliża) Osłona nie jest znowu taka droga - pasuje do większości czujników i jest tańsza niż to, co oferują w Polsce.

Takich "wieszaków" w sklepach RTV nie ma - przynajmniej ja nie znalazłem. Chodzi o to, że odcinek poziomy musi być dość długi, żeby wyjść poza dach.
« Ostatnia zmiana: 25 Maja, 2013, 10:04:58 wysłana przez inmud »

Offline inmud

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: WS2080
Odp: Moja WH2080 - opis instalacji i kilka pytań w jednym
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Maja, 2013, 10:08:22 »
U mnie deszczomierz umieszczony na 3 metrowej rurce wraz z czujnikiem temperatury :D Deszczomierz nie nalicza żadnych lewych opadów, problemem u mnie jest brak przestrzeni do prawidłowej rejestracji opadów , przy dużym wietrze z S opady mijają deszczomierz :/, jak zmieniłem lokalizacje wyładowanie zniszczyło czujniki, ale i ja muszę pomyśleć nad zmianą lokalizacji. Co do czujnika temp u mnie na niego deszcz leje ale osłonę używam jako ochrona przed deszczem dodatkowo , nie tylko słońcem. Deszcz może się dostać pod osłonę tylko w przypadku jeżeli czujnik nie jest idealnie pod kątem 90 stopni do powierzchni ziemi.

Twoja instalacja była dla mnie inspiracją @mati211p :) Nawet wysyłałem do Ciebie pw z pytaniem o średnicę i grubość ścianki rury :P. Docelowa instalacja na przyszły rok będzie na normalnym maszcie meteo (4 metrowym). Stacja działała już w warunkach wiatrów 50 km/h i fałszywych odczytów nie było więc liczę, że dobrane elementy są wystarczająco sztywne.