Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Dziwne wahania temperatury  (Przeczytany 11144 razy)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Dziwne wahania temperatury
« dnia: 04 Lutego, 2014, 21:47:45 »
Dzisiaj miała miejsce u mnie dziwna sytuacja pogodowa. W przeciągu 30 minut temperatura podniosła się o 6 stopni. W chwili zmiany wzrosła znacznie prędkość wiatru i zmienił się nieznacznie jego kierunek a wilgotność spadła do 40% i później do 30%.
Po ok. 40 min temp. ustabilizowała się i po kolejnych ok. 1,5 godziny znowu dość szybko zaczęła ale spadać. Inne termometry pokazywały to samo.
Do posta dołączam wykresy z Cumulusa. Widać to także na stronie wunderground: http://english.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IPODKARP17&day=4&year=2014&month=2

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Dziwne wahania temperatury
« dnia: 04 Lutego, 2014, 21:47:45 »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego, 2014, 22:43:04 »


Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lutego, 2014, 23:11:49 »
Wygląda to tak, jakby jakiś ciepły i zdecydowany podmuch wiatru, pomiędzy godziną 18 a 20:15, spowodował ogrzanie czujnika temp/wilg. Mógłby to być np. intensywny dym z komina - może ktoś przygotowywał ciepłą kolacje :). Po 18 zmienił się kierunek wiatru z 90E na 180S, czyli mógł "nawiać" ten hipotetyczny dym na czujniki stacji. O ile oczywiście masz gdzieś w pobliżu jakiś komin :).
« Ostatnia zmiana: 05 Lutego, 2014, 08:14:35 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline DominikG

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
    • Amatorska Stacja Meteo w Radlinie
  • Typ stacji: Xonix te 651, Velleman WS1080, Conrad KW-9015
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lutego, 2014, 23:28:14 »
Teoretycznie wygląda to na zjawisko fenowe, ale czy Rzeszów nie jest zbyt daleko gór aby fen był odczuwalny?  ;)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lutego, 2014, 00:23:04 »
Chyba za niskie góry na fen. Zobacz jak tam wygląda okolica, jakaś miejscowość za Rzeszowem: http://goo.gl/maps/4zle5 .

A tu obrazek powstawania fenu z Wikipedii.


Taaakich gór tam nie ma :).

Jeszcze może być tak, że po prostu, jakiś kabelek niekontaktuje, baterie są bliskie wyczerpaniu, albo czujnik zewnętrzny ma jakąś wadę. W tego typu budżetowych stacjach to częsta przypadłość.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lutego, 2014, 07:11:50 »
W ostatnich dniach nad Polską ścierają się masy powietrza pochodzenia atlantyckiego i arktycznego. Różnice temperatury pomiędzy miejscowościami dochodzą w ciągu doby do 30 st. C. Głośno było ostatnio o okolicach Rzeszowa i Tarnowa, gdzie różnica temp. w tym samym czasie dochodziła miedzy miastami do 15 st. C (odpowiednio -10 i +5 st. C). Ostatnio na G. Śląsku też panowały podobne warunki, gdzie na swojej stacji notowałem +7 a 30 km na pn-wsch. w Mikołowie, było -1 st. o tej samej porze. W wielu też miejscach panuje inwersja. Myślę, że właśnie to zjawisko wpłynęło na taki wzrost temperatury. Wraz ze zmianą kierunku wiatru, spłynęła "wiązka ciepła". Było to zjawisko na tyle lokalne, że do pobliskiego lotniska wcale nie dotarło. Wzrost gwałtowny, ale nie niemożliwy. Oczywiście czujnika i stacji w żaden sposób bym nie obarczał żadnym błędem. Mimo, iż niskobudżetowa, to stacja FO oferuje dobry poziom pomiarów. Takie "wpadki" raczej się nie zdarzają. 

Artykuł z portalu TwojaPogoda.pl może naświetli trochę temat.
Cytuj
Nasz czytelnik jadąc do pracy samochodem w ciągu zaledwie 18 minut przeżył wzrost temperatury o 15 stopni, a następnie spadek o 12 stopni. Zapytał nas, jak to jest możliwe? Nasza grafika wszystko Wam wyjaśni.

Od kilku dni mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatury. Mają one dwa oblicza. Po pierwsze nocami i o porankach temperatura spada nawet do kilkunastu stopni poniżej zera.

Natomiast popołudniami ociepla się nawet do kilkunastu stopni, ale tym razem powyżej zera. Różnica w temperaturze między porankiem a popołudniem może sięgać nawet 15-20 stopni.

Po drugie bardzo zróżnicowane temperatury występują w tym samym czasie między pobliskimi miejscowościami. W tym przypadku różnice również sięgają kilkunastu stopni.

Otrzymujemy od Was mnóstwo maili z zapytaniami, skąd bierze się owe zjawisko. Chyba najciekawszy przypadek opisał Pan Paweł z Podkarpacia, który wczoraj o poranku podróżował ze swojego domu w miejscowości Nowy Borek do pracy, do Rzeszowa.

Choć droga zajęła mu zaledwie 18 minut, to jednak nasz czytelnik poczuł się, jakby przejechał przez wszystkie pory roku. Podczas wyjazdu z Nowego Borka o godzinie 6:20, położonego na wysokości 235 metrów, panował spory mróz, ponieważ temperatura wynosiła aż minus 14 stopni.

Po przejechaniu 6-7 kilometrów, w rejonie miejscowości Matysówka, Pan Paweł zaczął wjeżdżać pod górkę. W najwyższym punkcie, na wysokości 365 metrów, temperatura wynosiła plus 1 stopnia, a więc podniosła się o całe 15 stopni. Wystarczyło 130 metrów w pionie, aby mróz zniknął, a jego miejsce zajęło delikatne ciepło.

Szok termiczny był gwarantowany. Warto wtrącić, że dane z balonu meteorologicznego wypuszczonego nad Warszawą, wykazują, że dodatnia temperatury utrzymywała się w tym czasie w warstwie między 300 a 2500 metrów. Zarówno poniżej, jak i powyżej tej warstwy, temperatura była ujemna i to znacznie.

Gdy samochód zbliżał się do Rzeszowa od strony Słociny, wraz ze zjazdem w górki, temperatura zaczęła gwałtownie spadać o 1 stopień co 2-3 sekundy. Ostatecznie 145 metrów niżej temperatura wynosiła minus 11 stopni i znów zrobiło się mroźno.

W ciągu 18-minutowej podróży temperatura najpierw wzrosła o 15 stopni, a następnie spadła o 12 stopni. Pan Paweł opowiedział o tym swoim znajomym, którzy niestety w to nie uwierzyli, a szkoda, ponieważ jest to znane zjawisko, choć bardzo rzadko spotykane.

Fachowo nazywa się je inwersją termiczną, co po prostu oznacza odwrócenie się pionowego rozkładu temperatury. Z lekcji geografii pamiętamy, że wraz z wysokością, temperatura spada, mniej więcej o 0,6 stopnia na każde 100 metrów. Dlaczego im wyżej się znajdujemy, tym jest chłodniej.

Jednak, gdy nad chłodną masę powietrza, która jest cięższa i opada, zaczyna napływać cieplejsza masa, która jest lżejsza i unosi się, to zasada ta przestaje obowiązywać. Wówczas im wyżej się znajdujemy, tym jest cieplej. Ten fenomen panuje od kilku dni w różnych regionach Polski, jednak najsilniejszy jest na Podkarpaciu.

Gdy Pan Paweł wyjeżdżał ze swojego domu, znajdował się w obniżeniu, dlatego panował mróz. Jednak, gdy wjechał 130 metrów wyżej, temperatura przeszła na plus. Pionowy rozkład temperatury przebiegał bardzo gęsto. Wraz z każdymi pokonywanymi 8-9 metrami wysokości (niecałe 4 piętra w budynku), temperatura rosła o 1 stopień.

Gdyby podczas podróży Pana Pawła występowały opady, mogłoby dojść do katastrofalnych w skutkach opadów marznącego deszczu i gołoledzi. W chmurach bowiem było cieplej niż przy powierzchni ziemi, a więc padający deszcz opadałby na zmrożony grunt i tworzył pokrywę lodową.

Nietypowy rozkład temperatur w atmosferze utrzyma się jeszcze kilka dni. Świetnie tłumaczy go poniższa grafika, która obrazuje jak wyglądała krótka, ale emocjonująca, droga Pana Pawła do pracy.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lutego, 2014, 09:04:18 »
Oczywiście czujnika i stacji w żaden sposób bym nie obarczał żadnym błędem. Mimo, iż niskobudżetowa, to stacja FO oferuje dobry poziom pomiarów. Takie "wpadki" raczej się nie zdarzają. 

Zobacz co ja miałem w TFA NEXUS w czerwcu 2007



Nagłe skoki ciśnienia o nawet 4 hPa (na dwóch NEXUS'ach), tu więcej informacji: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=88.msg597#msg597

Zapewne też można by to jakoś próbować wytłumaczyć. Np. nagle mieszkanie zrobiło się idealnie szczelne - okna pozamykane, brak wymiany powietrza z otoczeniem (nie działa wentylacja), ciśnienie w mieszkaniu w stosunku do ciśnienia zewnętrznego powoli się zmienia. Nagle następuje wymiana powietrza z otoczeniem (np. otwarcie okna/wentylacja działa), co prowadzi do gwałtownego wyrównania ciśnień i skoku o 4hPa w mieszkaniu.
« Ostatnia zmiana: 05 Lutego, 2014, 09:06:20 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lutego, 2014, 10:38:54 »
Wygląda to tak, jakby jakiś ciepły i zdecydowany podmuch wiatru, pomiędzy godziną 18 a 20:15 ...
Na pewno nic z tych rzeczy ponieważ w chwili gdy następował wzrost temp. zauważyłem to i sprawdzałem także inne termometry (całkiem w innych miejscach) i drugą stację pogodową - pokazywały to samo. Czujnik Term-higro jest ok. 1,8m nad ziemią i ok. 2 m od domu. Do komina jest chyba z 15m, 10 m wyżej. Na początku myślałem nawet, że stacja się popsuła. Byłem w międzyczasie na zewnątrz i potwierdzam - było znacznie cieplej. Mokry śnieg nie chrupał pod nogami co maiła miejsce wcześniej i później. Było to tak dziwne, że chodziłem wszędzie i sprawdzałem co się da. Tak więc jest to na 100% pewne, że tab było. Co do gór blisko mnie to dom mam na dole długiego równego wzniesienia - pola rolne (tak z 1,5 km) o wysokości ok. 15m.
Było to pewnie to co opisał "Dador"
Skoku ciśnienia nie było.
A co do stacji w Jasionce to podają tam temperaturę co 30 min z dokładnością do 1 stopnia - tragedia. W każdym razie ja nie znam innej strony dla tej stacji. Jest jakaś strona z dokładnymi wynikami w tej Jasionki?

Poniżej wykres pomiarów termometrami cyfrowymi 1-Wire. W kółku zaznaczyłem omawiany przedział zmian temperatury. Niestety nie mam archiwizacji wykresów (tylko danych liczbowych) więc wykres z "wczoraj" jest to ta część linia przerywaną. Dwa termometry cyfrowe DS18B20 pokazały to samo: różowy i fioletowy przebieg. "Różowy" termometr jest na słońcu więc w słoneczny dzień pokazuje dużo więcej. Inne krzywe są nie ważne: np. spiżarka, strych, mur domu (choć tez lekko drgnęły).

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lutego, 2014, 22:18:02 »
Witam. Kilka dni temu na jakiejś mapie (nie pamiętam źródła, zbyt wiele różnych w tym czasie widziałem) zauważyłem, że temperatura w wysokich górach jest najwyższa w całym kraju... Trochę to mnie zdziwiło, ale nie analizowałem tego.
U siebie (Wysoczyzna Żelechowska/Siedlecka) także, zauważyłem ostatnio znaczne zmiany temperatury w ciągu doby (najchłodniej nad ranem 6-8, najcieplej po południu 13-15). Słońce 4 lutego spowodowało wzrost temperatury o 15 st.C w ciągu 6 godzin. To był najintensywniejszy wzrost w ciągu ostatniego tygodnia.
Dziś odnotowałem raczej przeciwieństwo, większość parametrów temperatura, ciśnienie, wilgotność ustabilizowały się (brak wiatru) tworząc równowagę. Nawet porównując się ze stacją w Rzeszowie miałem praktycznie te same wartości...

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego, 2014, 23:17:43 wysłana przez geofinder »

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Lutego, 2014, 22:29:59 »
Miałem podobne wyniki. Moim zdaniem przyczyna nie sa zjawiska atmosferyczne tylko elektryczne. Masz - jak przypuszczam połaczenie radiowe pomiedzy czujnikami, a stacją bazową. To, co widze na Twoich wykresach to - moim zdaniem - zapis zakłóceń radiowych. Czy ktoś z Twoich sasiadów nie spawał tego dnia? A może połozyłeś telefon komórkowy obok stacji bazowej?

W zakłoceniach tej natury upatrywałbym dziwnych zapisów twojej stacji.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lutego, 2014, 22:52:10 »
Miałem podobne wyniki. Moim zdaniem przyczyna nie sa zjawiska atmosferyczne tylko elektryczne .....
Pewnie nie zauważyłeś, że napisałem, że takie same wyniki dały trzy niezależne inne termometry, także tradycyjne - spirytusowe a także moje "manualne" odczucia po wyjściu przed dom. Ten wykres w poprzednim poście nie jest ze stacji meteo tylko z innych czujników.

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lutego, 2014, 23:00:03 »
Przepraszam, nie zauważyłem.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Dziwne wahania temperatury
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Czerwca, 2016, 21:45:17 »
Przedwczoraj po ulewnym deszczu (ok. godziny 16:00) wzrosła zauważalnie temperatura ziemi, po ok. 30 min. spadła do poprzedniej wartości. Normalnie zmiany są powolne - ułamki stopnia na godzinę.
W ciągu godziny spadło coś ok. 15 litrów na m2. Prawdopodobnie woda dostała się na głębokość aż 60 cm - czy to możliwe?
Mam termometry zakopane w ziemi na głębokościach 30cm, 60cm i 100cm. Te z głębokości 30cm i 60cm zanotowały chwilowy (na ok. 30min) wzrost temp. o ok. 0,4 st. C. Prawdopodobnie woda ogrzała się od ziemi bo dzień był dość gorący.
Dołączam dobowy przebieg zmian temp. ziemi z tego dnia.
Dla zainteresowanych strona z bieżącymi pomiarami temp. ziemi i nasłonecznienia:
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm