Witam. Szanowni koledzy, planuje zakup tej stacji i w zwiazku z tym prosiłbym wszystkich, którzy ją posiadają ewentualnie mieli z nią jakieś kontakt o opinie na jej temat, wszelkie opinie w postaci: wady, zalety, funkcjonalnosc, dokladnosc pomiaru, walory uzytkowe - (wyświetlacz, czujniki). Cena jest wysoka wiec dobrze wiedziec co nieco na jej temat przed zakupem.
Czy jest ktoś kto jest zarejestrowany ze swoja stacją na wunderground? Jak działa ten serwis? Można np: dodać jakąś pipiduwe np: taką gdzie ja mieszkam i gdzie będzie stała ta stacja? Czy ta stacja bedzie wspolpracowac np: z Cumulusem?
HP 1001 WiFi i z linkiem do Internetu_od podstaw.Ogólnie stację oceniam jako udaną. Po ustaleniu położeń/lokalizacji czujników (są dwa zespolone) w mieszkaniu i na zewnątrz - względem stacji - ustabilizowało się połączenie WiFi stacja - czujniki wewnętrzne i stacja - czujniki zewnętrzne. Połączenia te pracują na częstotliwości 868 MHz. Np zmiana położenia stacji o ok. 30 cm na biurku zlikwidowała przepadanie sygnału.
Stacja komunikuje się z moim ruterem szerokopasmowym w Internecie na bazie standardowej częstotliwości 2412 MHz do 2472 MHz/korekta

. Czyli przyjmuje pakiet danych z czujnika zewn. co 16 sek oraz z czujnika wewn co 64 sek i "wypycha" je on-line do rutera. To jest istotna informacja, ponieważ z tego będą wynikały późniejsze wątpliwości co do jakości prezentowanych max i minimalnych pomiarów. Dane bowiem są archiwizowane w ustalonych przez właściciela stacji cyklach a cykle są różne od 16- stu i 64-ch sek. - o tym szerzej w kolejnych postach

Jak zdążyłem prześledzić, stacja "odpytywana" jest przez rożne serwery pracujące w WU z obszaru mapowego, kompletacji danych, czasu i jeszcze innych - ulokowanych głównie w Kalifornii w mieście nad zatoką meksykańską oraz w Europie w Paryżu i w krajach skandynawskich.
Rejestracja stacji w
Weather Undergrund w skrócie
WUa ścisłej na portalu
www.wunderground.com trwało kilka godzin. Można zarejestrować praktycznie każdą miejscowość ale bez polskich liter. Dokładne położenie przyszłej stacji - czyli szerokość i długość geograficzną oraz wysokość terenu można pobrać z maps.google. Zresztą w trakcie rejestracji podstawiana jest dedykowana mapa do tego celu z kursorek który si na niej pojawia należy ustawić na lokalizacji stacji. Wyniki pomiarów tak otrzymanych zapisywane są w stopach ang. [foot] [ft] [1 ft = 30,480 cm] i zapisie dziesiętnym stopni geograficznych - tzn minuty zamieniane są na dziesiętne części stopnia i tak są prezentowane. W formatce zakładanej stacji należy wpisać jednak taką wysokość w [ft] na jakiej jest posadowiony czujnik wewnętrzny a nie zewnętrzny. Dlaczego wewnętrzny ? Ponieważ on mierzy ciśnienie a wysokość jest istotna do jego określenia i skalibrowania stacji. Wpisujemy tez typ posiadanej lub planowanej do zakupu stacji. Po podaniu ww wysokości i typu w formatce, stacja zostanie zarejestrowana przez WU i nadany jej zostanie identyfikator w międzynarodowej sieci stacji PWS. Czekamy na pojawienie się stacji w serwisie WU. Pojawi się kółeczko na mapie googla.
Jak zauważyłem rodzaj identyfikatora zależy od zakwalifikowania stacji do danej kategorii. Np stacje lotniskowe generujące raporty Metar mają symbol EP i dwie litery miasta w którym jest lotnisko np EPGD (Gdańsk). Oznaczenie może tez być tylko cyfrowe dla stacji brzegowych czy na drogach podejścia do lotnisk. itp.
Dla stacji PWS przydzielono zapis rozpoczynający się od dużej litery
I i nazwy miasta lub województwa i kolejny numer. Jeżeli stacja ma wymaganą przez WU ilość czujników pomiarowych to dostaje identyfikator "wyższej" rangi z opisem województw czyli np
IPOMORSK23 (kolejna stacja w województwie pomorskim). Jeżeli czujników ma za mało to w opisie jest tylko nazwa miasta -
IPRZYJA2 co oznacza druga stację w m. PRZYJAŹŃ w woj. pomorskim. Zdarzają się im też błędy i nadają niewłaściwy identyfikator. Wydaje mi się, że (ale może tylko wydaje) że aby stacja miała
w opisie nazwę województwa musi posiadać czujniki pomiaru: temp, ciśnienia, wilgotności,
wiatru i deszczu. Wtedy na mapie oznakowana jest kółkiem linią ciągłą. Jeżeli brakuje jednego z dwóch ostatnich bądź dwóch ostatnich to kółka malowane są linią przerywaną a stacja
dostaje w nazwie nazwę miasta.
Kółka przerywane widać w przeglądarkach Mozilla FireFox i Chrome a w IE tej różnicy nie widać. dane graficzne ciekawiej prezentowane są w Mozilli i Chrome - w IE gorzej to wygląda.
Stacji nie trzeba rejestrować w WU - można nakazać wysyłanie pomiarów na dowolny inny (ale tylko jeden) serwer. Wpisuje się wtedy w odpowiednie pola konfiguracyjne właściwy adres. Stacja z Cumulusem nie współpracuje. To jest stacja dedykowana pod sieć PWS rejestrowanych w WU. Widać, że w konstruowaniu jej lobbowali przedstawiciele WU, chcąc pozyskać jak najwięcej rozproszonych punktów pomiarowych na świecie. Dlatego pozbawiona została złącza USB na rzecz radiowego kanału dystrybucji z jednym końcowym adresatem. Dane z niej można wyciągać archiwizując na karcie micro.
WU obrabia otrzymywane np od Twojej stacji dane pomiarowe i prezentuje je w postaci tabel (do pobrania), wykresów liniowych i punktowych, róży wiatrów oraz sum, max i min w tym uśrednień pomiarów. Tabele można korygować w serwisie on-line w razie przekłamań (błędów stacji) poprzez usunięcie wybranych prze Ciebie rekordów.
Dzięki temu, że stacja HP 1001 pracuje w czasie rzeczywistym (Rapid Fire) - zespolony czujnik zewnętrzny nadaje co 16 sek a wewn. (ciśnienie) co 64 sek. - prezentowane dane
"żyją". Widać jak zmieniają się dane w tabelach i róży wiatrów. Dane które podlegają odświeżaniu jak powyżej są wyboldowane w tabelach i róży wiatrów a pod odświeżeniu zmieniają na jakiś czas kolor na zielony.
Dane można nakazać zapisywać w stacji i na serwerze WU z częstotliwością od: co 1min do: co 240 min.
HP 1001 której ten wątek dotyczy jest jednostką autonomiczną - tzn może pracować bez portalu WU i strony webowej właściciela stacji. Stacja zbiera, przetwarza i prezentuje graficznie i tabelarycznie dane podobnie jak na portalu WU.
Tyle o rejestracji i zobrazowaniu stacji PWS na mapach, w róży wiatrów i w tabelach w serwisie
www.wunderground.com.
Zachęcam do zadawania pytań i przekazywania swoich informacji i wątpliwości.

cdn.
