Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Problem HP-1001 i WeatherUnderground  (Przeczytany 1575 razy)

Offline woma

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Problem HP-1001 i WeatherUnderground
« Odpowiedź #75 dnia: 13 Maj, 2019, 22:05:36 »
Rozumiem że sprawa nikogo nie zainteresowała?

HI

Znalazłem przyczynę zrywania połączenia z WU (pomimo [jak wcześniej opisywałem] nieprzerwanego zapisywania przez stację danych pogodowych  w pamięci wewnętrznej oraz stałego doskonałej jakości połączenia z z internetem przez WiFi)

W życiu bym nie wpadł na to, i wy zapewne też! Ale coś mnie tchnęło, i wyłączyłem synchronizację z serwerem czasu 0.openwrt.pool.ntp.org (korzystam z niego na wszystkich routerach). I nagle stacja jest od kilku dni cały czas połączona z WU!  U mnie są częste wyłączenia prądu i włączyłem synchronizację aby stacja po każdym restarcie miała na 100% dobry czas.

Najdziwniejsze to to, że na poprzedniej stacji (z Conrada) miałem ustawioną tą synchronizację, i nie było problemów. Na początku w nowej stacji (od Griszka77) też miałem ustawioną, i działało. Problemy pojawiły się dopiero po zmianach na WU. Ja myślę że jest jakiś konflikt między zegarem stacji, serwerem NTP i WU. Ale o co może chodzić?

Tak czy siak, jak wyłączyłem synchronizacje to połączenie z WU jest OK, ale dane są jednak cały czas zapisywane w nierównomiernych odstępach czasu. Raporty są na WU zazwyczaj co 1-2 minuty i co 18 (naprzemiennie). Czy to nie problem zegara stacji? Chociaż czas wyświetla prawidłowo!

I co wy na to?

DuDuS

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #75 dnia: 13 Maj, 2019, 22:05:36 »

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 37
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Maj, 2019, 23:12:19 »
... zainteresowała ;)

... nadal twierdzę, że to problem po stronie WU. To aplikacje WU "rysują" grafy a nie Twoja stacja. To WU tworzy grafy i tabele z paczek danych przesyłanych przez stację co 16s i 60s.

Pisałem już o tym. Jestem tego pewien ponieważ takie objawy miałem na WH2600 gdy po raz pierwszy IBM wziął się za migrację w lutym 2017 roku --- oraz z HP1001 w styczniu 2018 (wpadka Intela). Utworzono wtedy (w styczniu 2018) na Trello kanał komunikacji poprzez który zgłaszaliśmy swoje problemy. Ja swój opisałem i asap problem z HP1001 został rozwiązany. Natomiast WH2600 z lutego/marca 2017 przeczekałem.

Wtedy - w styczniu 2018 dowiedziałem się, że w niektórych przypadkach trzeba indywidualnie podejść do otrzymywanych danych od strony WU. Coś tam "postukali" i kropki na grafach "rozkleiły się" i umieszczane były znowu co 5min tak jak deklaruje moje ustawienie w stacji.

HP1001 braki w danych i "posklejane" kropki - przed i po 9. stycznia wystepowały charakterystyczne objawy jak u Ciebie Wojtek.

Wojtek - miałem identyczne objawy - nieregularnie pokazywane dane na grafach i w tabeli i przy tym tak jakby "posklejane" kropki na grafach w stacji HP1001. Było to w styczniu 2018 i luty/marzec 2017. W tym drugim przypadku chodziło o raportowanie z czujnika WH25 stacji WH2600 - Można to sobie obejrzeć na grafach mojej stacji WH2600 - link w stopce - w okresie pierwszych dni marca 2017.

W szczegółach chodzi o to, że serwery WU aby przyjąć paczki danych muszą cyklicznie, częściej niż co 5s otwierać okienka (dla WH2600 to 2s) a jednocześnie te serwery muszą dotrzymywać interwału odświeżania danych co 5 sek. Gdy ta zasada nie jest utrzymywana niektóre typy stacji lub wręcz niektóre wersje softów mają konflikt z tymi serwerami.

Czytaj

oraz

czytaj tutaj

i jeszcze tutaj

a na koniec tutaj-post @felixa
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2019, 23:23:46 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline woma

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Maj, 2019, 20:40:41 »
Hi

Rychu. Dzięki za wyjaśnienie. Ale żeby synchronizacja czasu powodowała zrywanie połączenia z WU! No jestem pod wrażeniem "ogromu pracy" ich informatyków! Ale w sumie "niezbadane są ścieżki myślenia programisty".

Nie ma co kombinować. Synchronizacje pozostawiam wyłączoną, a to ze dane na WU są zapisywane w różnych ostępach czasu to już ich problem, nie mój! 

Czy jest jakaś działająca prawidłowo z 2.4.6 wersja EasyWeather? Bo mnie się takiej znaleźć nie udało.

DuDus

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Maj, 2019, 22:40:35 »
Teraz dopiero przyjrzałem się mojej synchronizacji czasu - w Setup/Date and Time i widnieje tam na samym dole komunikat że występuje błąd synchronizacji do servera time.nist.gov - jednak u mnie nie skutkuje to błędną pracą stacji i współpracą z WU...

Wydaje mi się że był tam kiedyś inny komunikat - bo zwróciłbym uwagę na Error w pierszym słowie tego komunikatu ...

======
... a może teraz po migracji należałoby zmienić internetowy serwer czasu ? Na jaki .... ?
« Ostatnia zmiana: 15 Maj, 2019, 22:47:36 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline felix

• Stratus
  • Otrzymał podziękowań: 7
« Odpowiedź #79 dnia: 16 Maj, 2019, 09:12:07 »
należałoby zmienić internetowy serwer czasu ? Na jaki .... ?

Ja korzystam z serwera: tempus1.gum.gov.pl i błędu synchronizacji nigdy nie zauważyłem.

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #80 dnia: 16 Maj, 2019, 13:52:54 »
Dzięki @felix.  Zmieniłem na gum-owski zegar tempus1.gum.gov.pl i komunikat o błędzie o którym pisałem powyżej zniknął.

Teraz zobaczymy czy HP1001 bezkolizyjnie będzie współpracowała z zegarem i jednoczesnie z WU. Mam obawy ponieważ na stronie GUM jw piszą o możliwości konfliktu  ;)

Cytat: GUM
(...) Sposób synchronizacji czasu zależy od systemu operacyjnego urządzenia użytkownika – niekiedy właściwy program jest częścią składową systemu, w innych przypadkach należy korzystać z dodatkowego oprogramowania. (...)

Offline woma

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Maj, 2019, 22:36:42 »
HI

Z tego co sobie przypominam to time.nist.gov już od dość dawna nie działa. Stąd miałeś błąd synchronizacji czasu.
Poczekam co u Ciebie po ustawieniu synchronizacji z nowym serwerem. Jeśli będzie OK to sam też tak ustawię.

Ciekawi mnie jednak jaki timer wymusza wysyłanie danych do WU. Czy okres wysyłania jest zgodny z ustawionym okresem zapisywania danych w pamięci lokalnej? Bo jeśli tak, to czemu w urządzeniu mam elegancko zapisywane dane równo co 5 minut a na WU są w losowych odstępach czasu?
No chyba że jest jakiś inny timer odpowiadający za wysyłanie danych do WU, ale ja takiego w konfiguracji urządzenia nie zauważyłem.
Trzecia możliwość to taka że WU co jakiś czas wysyła request o dane do stacji. I to by mogło wyjaśniać nierównomierność.

DuDuS

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Maj, 2019, 14:26:46 »
Po dobie od zmiany zegara synchronizacji czasu nie zauważyłem zmian w prezentacji moich danych na WU - nadal dane wysyłane i prezentowane regularnie. Natomiast w samej konsoli nie ma już komunikatu o błędzie synchronizacji.

Wniosek: wskazany przez @felix polski zegar w Głównym Urzedzie Miar  tempus1.gum.gov.pl - wyeliminował komunikat o błędzie synchronizacji.

Wojtek - odpowiedź na Twoje pytanie masz w moim post-cie "rzeka" powyżej - to problem z udostępnianiem slotów w serwerze WU/IBM... i dodam jeszcze to co poniżej.

HP1001 jak i przykładowa WH2600 ma zaszyte w sofcie aby wysyłać paczki danych co 16s z transmitera WH24 oraz dodatkowo co 60s z transmitera WH25. Ten interwał 16s jest dlatego 16 a nie np 15s aby nie było wielokrotności z 60s. Gdyby było np 15s to istniałoby b. duże prawdopodobieństwo, że konsola stacji chciałaby wysyłać paczkę danych z WH25 i WH24 w tym samym czasie i wystąpiłaby kolizja.

Tak więc stacja wysyła dane co 16s i dodatkowo co 60s do serwera WU co widać dzięki funkcji FireRapid w kokpicie WU obserwując  np wiatromierz. Serwer kolekcjonuje paczki danych 16 sekundowych przez 5 min - uśrednia dane z 18-stu paczek [18x16s=300s=5min] i wyświetla je w tabeli pomiarów oraz zaznacza punkt na grafie. Podobnie dzieje się z parametrem ciśnienia z transmitera WH25 ale z interwałem 60s czyli z pięciu minutowych pomiarów WU oblicza średnią i umieszcza w tabeli i na grafie - również co 5min.

Jednocześnie za każdą przysłaną paczką danych co 16s i 60s następuje w serwerze WU porównywanie wartości danych z dotychczasową min i max wartością. Jeżeli któreś z ekstremów się zmieni aktualizowana jest tabela pomiarów dnia tzw Summary.

Tak to działa. Podobnie radzi sobie wg tej metodologii konsola stacji - w której dane archiwizowane są co wskazany przez Ciebie interwał - ale paczki danych z transmiterów WH24 i WH25 trafiają do konsoli co 16s i 60s jak do serwera WU.

Jak widzisz - zapisywanie pomiarów i rysowanie grafów na WU i w konsoli HP1001 to niezależne procesy. Wspólnym procesem jest tylko przyjmowanie paczek danych od transmiterów WH24 i WH25 przez konsolę HP1001. Konsola po przyjęciu paczek wykonuje równocześnie dwie czynności:

1. archiwizuje przyjęte paczki aby uśrednić wartosci i zapisać je w swojej tabeli oraz na swoich grafach oraz aby znaleźć ekstremalne wartosci danych i zapisać je równiez w swojej tabeli ekstremów.

2. wysyła asap poprzez WiFi paczki danych do serwera WU/IBM.

HP1001 pomimo, że funkcjonuje na rynku od 2014 roku to ciągle "nie dościgniony" wiedzowo produkt ;)

Ciekawie też funcjonuje sam transmiter WH24 - np wiatromierz - zanim WH24 - wypuści paczkę 16s do konsoli równiez "bawi się" w proces uśredniania prędkości wiatru "wewnątrz interwału 16s" i poszukuje porywów wiatru spośród różnych prędkości generowanych przez kubełkowy wiatraczek  ;) 
« Ostatnia zmiana: 17 Maj, 2019, 22:00:45 wysłana przez Rychu_Świbno »