(...)na jakiej wysokości najlepiej powiesić naszą stację ?
Nad ziemią pokrytą trawą? Nad dachem domu? Nad kostką brukową?(...)
Mamy stację ze zintegrowanymi czujnikami zewnętrznymi w jednym module. I tu jest kłopot z określeniem dokładnej wysokości. Nie mają tu bowiem zastosowania takie zasady jak czujnik temperatury od północnej strony obiektu ponieważ moduł czujników musi być wyeksponowany na słońce na południową stronę (panel słoneczny do ładowania akumulatorów)

Kłócą się ze sobą zalecenia dotyczące wysokości dla pomiaru wiatru i temperatury.
Wiatr powinno się mierzyć na wysokości 10 m, a wiatromierz powinien być powyżej przeszkód (np sąsiednich budynków). Wiatromierz powinien być również oddalony o 4 wielkości wysokości sąsiedniej przeszkody - od tej przeszkody.
Ale temperaturę otoczenia powinno się mierzyć na wys. 1,5 do 2 m od gruntu - takie normy obowiązują np w IMGW - i z dala od obiektów nagrzanych energią słoneczną.
Dlatego trzeba wybrać rozwiązanie salomonowe. Wg mnie lepiej wyżej ponieważ nie stracisz wiarygodności trzech pomiarów wiatru (kier i prędkość oraz porywy). Temperatura jak to opisałem w moim post-cie powyżej nie odbiega od pomiarów IMGW pomimo, że moje pomiary są realizowane kilka metrów wyżej od IMGW

Temperatura odczuwalna zależna jest właśnie od wiatru. Jeżeli nie będzie on (pomiar wiatru) wiarygodny to i temp. odczuwalna będzie błędna.
Gdy moduł czujników będzie wysoko (np 10 m nad ziemią) - wtedy nie ma znaczenia czy trawa czy kostka.
Ale ważne też są dodatkowe uwarunkowania :
Najlepiej tak usytuować moduł czujników, abyś miał w miarę dostęp do nich:
* wymiana akumulatorów co 2Y
* czyszczenie czujnika nasłonecznienia - co 1Q
* czyszczenie deszczomierza.
Dach to dobry pomysł ponieważ będzie stabilne mocowanie (krótszy maszt) ale nie bezpośrednio nad połacią tylko:
* ok 2m nad kalenicą lub
* wysięgnik odchodzący w bok od elewacji budynku i do niego mocowany maszt a stacja ok. 1 m nad kalenicą. - tak aby stacja nie była nad połacią ale jednocześnie przewyższała wysokość kalenicy,
W przeciwnym razie pomiary będą błędne z powodu:
* dach grzeje
* dach dwuspadowy spowoduje zakłócenia w przepływie powietrza - odbicia prądów będą celowały w wiatromierz
Maszt mocowany w gruncie musi mieć odciągi. W sprzedaży są takie teleskopowe (rozciągane) takie jak stosują krótkofalowcy. Ale nie polecam ponieważ deszczomierz jest wrażliwy na chybotania modułu czujników zewnętrznych pod wpływem wiatru i wtedy bez deszczu deszczomierz może wskazywać opady.
