Witam. Zmiany programu w wersji 1.04 w stosunku do 1.03:
- poprawiona dokładność obliczania wysokości w altimetrze,
- rejestracja pomiarów ciśnienia, temperatury i wilgotności oraz pozycji i czasu (
Measurement),
- możliwość przeglądania i edycji danych pomiarowych (
Measure List i
Measurement),
- wyświetlenie punktowej mapy (przeglądanie parametrów - data, czas, ciśn., temp., wilg., wys. - przyciskiem "Next") (
Meas Map),
- eksport pomiarów do pliku "WeatherMeasurement.txt" i możliwość wyczyszczenia wewn. pamięci pomiarów (
Meas Export),
- w trybie pomiaru (
Measurement) z menu jest dostęp do Altimetru i pozycjonowania (np.: GPS, jeśli dostępny jest w telefonie),
- w przypadku pomiaru wysokości z wbudowanego GPS-u, zastosowałem model geoidy dla całego kraju (dokładność modelu ok. 0.10m). Jednak w rezultacie dokładność pomiaru zwykłego GPS jest znacznie mniejsza (2-5m).
Przy eksporcie danych istotny jest poprawny folder lub ścieżka dostępu (z jednym "/" na końcu w nazwie) określony w polu "Path" w oknie "Station Detail".
Punkty i odpowiadające im dane na mapie można włączać i wyłączać (bez usuwania z pamięci wewn.). Do tego służy pole "Visible on map" w oknie
Measurement.
Współrzędne w polach "Latitude" i "Longitude" (okno
Measurement) nie muszą być szerokością i długością.
Gdy ktoś nie ma GPS, może wpisać współrzędne prostokątne z mapy (np. turystycznej czy topograficznej).
Dla wyświetlania na mapce aplikacji jest istotne, żeby wszystkie punkty pomiarowe były w jednym, tym samym układzie współrzędnych. Rysunek jest tylko poglądowy (nie jest kartometryczny).
I jeszcze jedna uwaga. Ponowne instalowanie (np. nowszej wersji) usuwa całą wewnętrzną pamieć aplikacji (w tej wersji - zapisane dane stacji i pomiary "geo-meteo"). Pomiary można wcześniej wyeksportować, więc też i zachować.
Dla jasności jeszcze jedna uwaga

Program nie zbiera tych danych z podłączonych przez internet stacji meteo. Dane meteo najlepiej jest podać z przenośnego, podręcznego urządzenia mierzącego ciśnienie, temperaturę i wilgotność. Funkcja tych pomiarów powstała z myślą o pieszych i rowerowych wędrówkach.
Kolejna, ale już zupełnie luźna uwaga
Jeżeli nie masz telefonu obsługującego Jave ME 2.0 ale posiadasz turystyczny odbiornik GPS (np. Garmin, niektóre modele mają barometr i altimetr) lub inne urządzenie z GPS, nie musisz rezygnować z takiej formy rekreacji. Możesz zapisywać dane meteo w komentarzu tzw.: "waypointa". Jeżeli brak jest GPS, można używać mapy (np.: wydrukowanej z internetu) i zapisywać pomiary bezpośrednio na tej kopii. Warunkiem zabawy jest przenośne urządzenie mierzące parametry atmosfery. Wystarczy jeden parametr np.: temperatura, czyli nawet zwykły termometr 