(...)Poza tym z założenia nie ma ładowalnych baterii alkalicznych.
Po pierwsze alkaliczne są tylko baterie, (...)
No, nie do końca jest tak jak napisałeś - jeśli chodzi o alkaliczność/zasadowość. W tym obszarze technologii krążą również mity jak w wielu innych obszarach naszego życia
Pojecie alkaliczny/zasadowy wcale nie dotyczy tylko tradycyjnych baterii. Pozwolę sobie na zrobienie małego review nt baterii i wybranych typów akumulatorków obecnie stosowanych w sprzęcie. Dobrze, że temat został wywołany ponieważ źródła zasilania to jest jeden z istotnych elementów naszych stacji pogody z którymi się borykamy.
Tradycyjne baterie:* Bateria cynkowo-węglowa - Elektrody: pręt węglowy otoczony dwutlenkiem manganu (MnO
2) & cynk – Elektrolit: wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku – 1,5V
* Bateria alkaliczna, inaczej: zasadowa - Elektrody: sproszkowany dwutlenek manganu (MnO
2) & tlenek cynku – Elektrolit: wodny roztwór wodorotlenku potasu (KOH) – 1,5V
Akumulatorki:* niklowo-kadmowy (Ni-Cd) – Elektrody: zasadowy tlenek niklu (NiO(OH)) & metaliczny kadm – Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH) - 1,2V
* niklowo-wodorkowy, inaczej: niklowo-metalowo-wodorowy (Ni-MH) – Elektrody: zasadowy tlenek niklu (NiO(OH)) & stopy metali: nikiel+chrom+żelazo+ wanad+tytan - Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH) - 1,2V
* litowo-jonowy (Li-Ion) - Elektrody : grafit & litowane tlenki/fosforany metali (np. kobalt, mangan, żelazo) LiCoO
2, LiMn
2O
4, LiFePO
4 tzw. spinele - Elektrolit: niewodne sole litowe - 3,6V
* litowo-polimerowy (Li-Poly) – Elektrody: grafit & litowane tlenki/fosforany metali (np. kobalt, mangan, żelazo) LiCoO
2 , LiMn
2O
4, LiFePO
4 tzw. spinele - Elektrolit: polimer - 3,7V
* litowo-żelazowo-fosfatowy (LiFePO
4), inaczej nanofosfatowe - Elektrody: grafit & fosforek żelaza LiFePO
4 - Elektrolit: niewodne sole litowe – 3,25V
Ładowalne baterie alkaliczne:* Alkaliczne akumulatory manganowe, ang. Rechargeable Alkaline Manganese, RAM – 1,5V
Ładowalne baterie alkaliczne to taki chwyt marketingowy wymyślony przez producenta bodajże w 2009 roku. Producent w nazwie chciał zawrzeć zalety (nieładowalnych) baterii alkalicznych i (ładowalnych) akumulatorków niklowo- wodorkowych (NiMH) również alkalicznych ukrywając w ten sposób wady nowego produktu.
Zamiary producenta można z grubsza opisać w ten sposób: eksponowanymi zaletami jest niski stopień samo-rozładowywania w stanie bezczynności , brak “efektu pamięci” i “wysokie” napięcie 1,5V jak w zwykłej baterii vs. szybkie rozładowywanie, “efekt pamięci” i niskie napięcie znamionowe 1,2V akumulatorka - oraz ładowalność nowego produktu jak akumulatorka vs. nieładowalność zwykłej baterii.
O tym, że jest to produkt do elektroniki o niskich poborach prądu z uwagi na niską wydajność prądową – już się nie eksponuje. Zastosowanie akumulatorka/baterii do odbiornika o zwiększonym poborze prądu powoduje szybki spadek napięcia znamionowego do 1,2V.
Zastosowana nowa nazwa “ładowalne baterie alkaliczne” nie odbiega wszakże od prawdy ponieważ : nowy produkt można wielokrotnie ładować, jest to nadal tzw “bateria/ogniwo”, ładowalne są jak akumulator, ponadto elektrolitami są zasadowe/alkaliczne sole głównie z grupy wodorotlenków. Dlatego w zastosowaniu jest też nazwa: alkaliczne akumulatory manganowe.