Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Kupię baterie z uszkodzonego czujnika Wh1080/1090 HP1001/1003 (lub podobnego)  (Przeczytany 8896 razy)

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Jak w temacie - szukam ładowalnych baterii alkalicznych o napięciu 1.5V - jeśli komuś padł czujnik od którejś z ww. stacji i ma takowe na zbyciu to mogę odkupić.
Pozdrawiam

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Jak w temacie - szukam ładowalnych baterii alkalicznych o napięciu 1.5V (...)

Do HP 1001/1003 Conrad sprzedaje źródła zasilania z napięciem nominalnym 1,6V...

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Do HP 1001/1003 Conrad sprzedaje źródła zasilania z napięciem nominalnym 1,6V...
Owszem, sprzedaje - 4 akumulatorki za .. 45 zł ;]  (+18zł za dostawę)
A ja w zasadzie potrzebuję 1 zapasową baterię - 2z3 mam sprawne.
Do tego takie baterie z uszkodzonych czujników na niewiele się ludziom zdadzą poza nimi (bo ładować je trzeba specjalną ładowarką, zupełnie inną niż do popularnych na rynku akumulatorków).
« Ostatnia zmiana: 28 Marca, 2015, 15:17:50 wysłana przez charly »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
(...) szukam (...) baterii (...) o napięciu 1.5V - (...)

(...) Conrad sprzedaje źródła zasilania z napięciem nominalnym 1,6V...

(...) sprzedaje - 4 akumulatorki za .. 45 zł ;]  (+18zł za dostawę) (...)

W moim post-cie wskazałem, że Conrad do swojego sprzętu z grupy HP100(x) sugeruje i sprzedaje ogniwa o napięciu 1,6V a Ty poszukujesz 1,5V...


Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Nie wiem co za dureń wymyślił takie ogniwa (1,6V). Trzy sztuki połączone szeregowo dają napięcie 4,8V a więc tyle samo co 4 zwykłe paluszki - akumulatorki NiMH 1,2V.

Poza tym z założenia nie ma ładowalnych baterii alkalicznych.
Po pierwsze alkaliczne są tylko baterie, a po drugie ładowalne są tylko akumulatory.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
(...)Poza tym z założenia nie ma ładowalnych baterii alkalicznych.
Po pierwsze alkaliczne są tylko baterie, (...)

No, nie do końca jest tak jak napisałeś - jeśli chodzi o alkaliczność/zasadowość. W tym obszarze technologii krążą również mity jak w wielu innych obszarach naszego życia  ;)

Pojecie alkaliczny/zasadowy wcale nie dotyczy tylko tradycyjnych baterii. Pozwolę sobie na zrobienie małego review nt baterii i wybranych typów akumulatorków obecnie stosowanych w sprzęcie. Dobrze, że temat został wywołany ponieważ źródła zasilania to jest jeden z istotnych elementów naszych stacji pogody z którymi się borykamy.

Tradycyjne baterie:

* Bateria cynkowo-węglowa - Elektrody: pręt węglowy otoczony dwutlenkiem manganu (MnO2) & cynk – Elektrolit: wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku – 1,5V

* Bateria alkaliczna, inaczej: zasadowa - Elektrody: sproszkowany dwutlenek manganu (MnO2) &  tlenek cynku – Elektrolit: wodny roztwór wodorotlenku potasu (KOH) – 1,5V

Akumulatorki:

* niklowo-kadmowy (Ni-Cd)    – Elektrody: zasadowy tlenek niklu (NiO(OH))  & metaliczny kadm – Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH) - 1,2V

* niklowo-wodorkowy, inaczej: niklowo-metalowo-wodorowy (Ni-MH) – Elektrody:  zasadowy tlenek niklu (NiO(OH)) & stopy metali: nikiel+chrom+żelazo+ wanad+tytan - Elektrolit: wodorotlenek potasu (KOH) - 1,2V

* litowo-jonowy (Li-Ion) - Elektrody : grafit & litowane tlenki/fosforany metali (np. kobalt, mangan, żelazo) LiCoO2, LiMn2O4, LiFePO4  tzw. spinele - Elektrolit: niewodne sole litowe - 3,6V

* litowo-polimerowy (Li-Poly) – Elektrody: grafit & litowane tlenki/fosforany metali (np. kobalt, mangan, żelazo) LiCoO2 , LiMn2O4, LiFePO4 tzw. spinele - Elektrolit: polimer - 3,7V

* litowo-żelazowo-fosfatowy (LiFePO4), inaczej nanofosfatowe - Elektrody: grafit & fosforek żelaza LiFePO4   - Elektrolit: niewodne sole litowe – 3,25V

Ładowalne baterie alkaliczne:

* Alkaliczne akumulatory manganowe, ang. Rechargeable Alkaline Manganese, RAM – 1,5V

Ładowalne baterie alkaliczne to taki chwyt marketingowy wymyślony przez producenta bodajże w 2009 roku. Producent w nazwie chciał zawrzeć zalety (nieładowalnych) baterii alkalicznych i (ładowalnych) akumulatorków niklowo- wodorkowych (NiMH) również alkalicznych  ukrywając w ten sposób wady nowego produktu.

Zamiary producenta można z grubsza opisać w ten sposób:  eksponowanymi zaletami jest niski stopień samo-rozładowywania w stanie bezczynności , brak “efektu pamięci”  i “wysokie” napięcie 1,5V jak w  zwykłej baterii vs. szybkie rozładowywanie, “efekt pamięci” i niskie napięcie znamionowe 1,2V akumulatorka - oraz ładowalność nowego produktu jak akumulatorka vs. nieładowalność zwykłej baterii.

O tym, że jest to produkt do elektroniki o niskich poborach prądu z uwagi na niską wydajność prądową – już się nie eksponuje. Zastosowanie akumulatorka/baterii do odbiornika o zwiększonym poborze prądu powoduje szybki spadek napięcia znamionowego do 1,2V.  :(

Zastosowana nowa nazwa “ładowalne baterie alkaliczne” nie odbiega wszakże od prawdy ponieważ : nowy produkt można wielokrotnie ładować, jest to nadal tzw “bateria/ogniwo”, ładowalne są jak akumulator, ponadto elektrolitami są zasadowe/alkaliczne sole głównie z grupy wodorotlenków. Dlatego w zastosowaniu jest też nazwa: alkaliczne akumulatory manganowe.  ;)

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
W moim post-cie wskazałem, że Conrad do swojego sprzętu z grupy HP100(x) sugeruje i sprzedaje ogniwa o napięciu 1,6V a Ty poszukujesz 1,5V...
Skoro proponuje je w pakiecie to chyba stacja takowe powinna przyjąć i działać na nich sprawnie.
Ja póki co do swojej włożyłem zwykłe akumulatorki NiMH, w nocy mam znaczek low battery, w dzień znaczek znika, jednak w instrukcji z jakiegoś powodu napisane jest by takowych nie stosować (pytanie czemu?). Dlatego chętnie odkupię oryginalną baterię ładowalną.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
... Ja póki co do swojej włożyłem zwykłe akumulatorki NiMH, w nocy mam znaczek low battery, w dzień znaczek znika, ...
Proponuję pozostać na razie na zwykłych aku. Najwyżej stacja przestania działać. A poza tym teraz idzie lato więc na pewno te aku. na razie dadzą radę. Ja na jednej stacji mam znaczek "Low Battery" (zwykłe bateria alkaliczne) chyba od pół roku a stacja dalej działa poprawnie. Często producenci przesadzają z częstą wymianą baterii - nie pozwalają "wyssać" ich do końca.

Rychu - jak zwykle można na tobie polegać co do wiedzy na różne tematy ;)

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
@kriu
Ja się delikatnie obawiam, że latem przy dużym nasłonecznieniu akumulatorki dostaną w dzień taki prąd, że mogą zostać przeładowane i ew mocno nagrzać się/wylać. Ktoś z was wkładał już do którejś ze stacji z panelem słonecznym akumulatorki 1,2V ?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
(...) jak zwykle można na tobie polegać co do wiedzy na różne tematy

No, cóż... mogę tylko docenić fakt, że Ty mnie "doceniasz"  ;)

(...) Ja póki co do swojej włożyłem zwykłe akumulatorki NiMH, (...) jednak w instrukcji z jakiegoś powodu napisane jest by takowych nie stosować (pytanie czemu?). (...)

Jeżeli piszesz o HP 1001 to myślę, że powinieneś NiMH/1,2V asap podmienić na wskazane przez producenta czyli ZnMn/1,5V lub NiZn/1,6V (po konsultacji z BOK Conrada jakie pojemności są optymalne).  Problem zasadza się na tym, że poszczególne rodzaje akumulatorków ładuje się za pomocą różnych systemów elektronicznych które podają odpowiednie parametry ładowania a czasem i rozładowywania. Dotyczy to ładowarek elektrycznych jak również  "ładowarek solarnych" które posiadają dedykowany układ ładowania w przypadku HP1001 dla ogniw ZnMn/1,5V, a który jest prawdopodobnie kompatybilny też z NiZn/1,6V.

Na Twoje - "pytanie czemu" ? - nie wolno stosować NiMH czy zwykłych baterii - odpowiedź masz poniżej. Przytaczam oryginalny zapis z niemieckiej instrukcji HP1001:

Cytat: Instrukcja niemiecka HP 1001 w cześci dotyczącej czujnika zewnętrznego
1. Der Außensensor arbeitet mit speziellen aufladbaren ZnMn-Akkus mit einer Nennspannung von 1,5 V. Diese werden
bei ausreichender Sonneneinstrahlung durch das Solarmodul aufgeladen.

2. Der Außensensor kann nur über die beiliegenden ZnMn-Spezialakkus mit einer Nennspannung von 1,5 V
betrieben werden

3. Wenn ein Akkuwechsel vorgenommen wird, so verwenden Sie ausschließlich entsprechende ZnMn-Akkus mit einer Nennspannung von 1,5 V.

4. Legen Sie niemals herkömmliche nicht wiederaufladbare Batterien in den Außensensor ein. Es besteht Brand- und Explosionsgefahr!

5. Legen Sie auch keine anderen wiederaufladbaren Akkus (z.B. NiMH-Akkus) in den Außensensor ein, da die Ladeelektronik dafür nicht geeignet ist.


« Ostatnia zmiana: 30 Marca, 2015, 03:12:19 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
(...) Często producenci przesadzają z częstą wymianą baterii - nie pozwalają "wyssać" ich do końca.(...)

Pozwolę sobie tutaj zauważyć, że elektronika - również ta stosowana w stacjach pogody - wymaga optymalnego zasilania aby sprzęt spełniał oczekiwania klienta - ani za wysokie, ani za niskie napięcie - stąd zalecenia producentów stacji ale i producentów ogniw aby baterie/akumulatory miały odpowiednie parametry.

Inną sprawą jest - jak  to nazwałeś "wyssanie ogniwa do końca" w tym wypadku akumulatorka. Rozładowanie czyli obniżenie pojemności, a tym samym napięcia akumulatora poniżej progowego dla danego typu - skutkuje tym, że procesy fizyko-chemiczne jakie zaszły już w tym ogniwie są nieodwracalne i nie pozwalają na ponowne pełne naładowanie ogniwa i podawanie nominalnego napięcia. W sytuacjach krytycznych taki akumulatorek staje się po prostu "zimny".  ;)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Pisząc o "wyssaniu" do końca baterii miałem na myśli tylko i wyłącznie baterie czyli ogniwa jednorazowe, użyłem słowa baterie.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Akumulatorki NiMH testuję w mojej HP1001 od 4 dni i powiem szczerze, że jestem .. zachwycony! Znaczek o niskim stanie napięcia już się nocami nie pojawia, do tego poprawił się zasięg stacji - między czujnikiem a konsolą jest przeszło 60 metrów(w tym 2 ściany) i wcześniej zdarzało się, że w niektórych pozycjach na biurku konsola nie odbierała sygnału - teraz mogę ją postawić nawet za biurkiem, a sygnał i tak jest odbierany bez problemu. Sprawdzałem też temperaturę akumulatorków w środku dnia - są równie chłodne co inne elementy stacji.
Ale, że nie zamierzam kusić losu do cna to zamówiłem 2 pary baterii ładowalnych Pure Energy. Koszt niby tylko o 30% mniejszy niż akumulatorki od Conrada, ale jak mus to mus. Trzeba pamiętać, że napięcie maksymalne akumulatorków jest inne od tego, które jest wygrawerowane na pudełku - w przypadku akumulatorków NiMH wynosi ono ok 1,4V, a w przypadku akumulatorków NiZn jest to aż 1,8V

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Kupię baterie z uszkodzonego czujnika Wh1080/1090 HP1001/1003 (lub podobnego)
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Września, 2015, 13:25:19 »
Opinia po kilku miesiącach:
baterie ładowalne Pure Energy to niestety tragedia jeśli chodzi o ich używanie w stacji pogody - pierwsza wylała po tygodniu, druga po kolejnym. 30 zł wyrzucone w błoto - szczęśliwie ich wylanie nie uszkodziło elektroniki sprzętu.
W połowie kwietnia wróciłem więc do ogniw NiMH (1,2V) i te .. radzą sobie doskonale! Bez trudu przetrwały nawet falę intensywnych upałów z sierpnia. Stacja ma na nich świetny zasięg i działa bez żadnych przerw.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Kupię baterie z uszkodzonego czujnika Wh1080/1090 HP1001/1003 (lub podobnego)
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Września, 2015, 11:32:58 »
Mówiłem aby pozostawić zwykłe NiMH. Z tego co wiem (z doświadczenia) tego typu aku radzą sobie bardzo dobrze w różnych urządzeniach. Bardzo często (np. na zabawkach) piszą, że powinny być stosowane ogniwa 1,5V czyli baterie paluszki a ja zawsze dawałem aku 1,2V i zawsze działały i to bardzo długo - i to zarówno typy AAA jak i AA.