(...) mam pytanie żwiązane z indeksem UV. Otóż mimo zachmurzenia i np. opadów deszczu indeks UV świeci się 1.0 gdzie praktycznie nie jest to możliwe w grudniu i tak niskim połozeniu słońca a nie wspomne o chmurach. (...)
Pomimo tak niekorzystnych warunków atmosferycznych jest możliwe, że UVI jest większe od zera.
Zauważ, że słońce pomimo grubych chmur i opadów przebija sie jednak do Twojego czujnika solarnego - co oznacza, że i promieniowanie UV przenika do ziemi a więc znaczne dawki UV padają na powierzchnie ziemi.
(...) Jest możliwa korekcja tego parametru tylko o ile go skorygowac do ustawień fabrycznych. Czy ktoś korygował ten parametr ? (...)
Ustawienie fabryczne to wartość "1" w zakładce "UV Gain" - patrz opis pola: "Default: 1.00" . A przedział korekt to: "Range: 0.10 to 5.00" . To ustawienie fabryczne "1" nie oznacza wartości UVI=1 lecz jest to przelicznik.
Jednak aby skorygować trzeba mieć pewność, że nowa wartość odpowiada rzeczywistosci.
Ponadto zwróć uwagę na parametr "UV" - nie myl z "UVI" w zakładce "Live Data" - podawany w jednostkach [μW/cm
2]
To ten parametr kształtuje parametr pochodny jakim jest indeks UVI. Parametr "UV" wykazuje występowanie promieniowania szkodliwego UV - w dawkach na jednostke powierzchni - nawet długo po zachodzie słońca - przyjmując wartość większą od zera
"UVI" przyjmuje wartość "1" gdy "UV" jest większe od 100 [μW/cm
2]
Reasumując - nie spiesz się z korektą UVI via UV
PS: a ciśnienia nie chcesz skalibrować ? - bo wygląda jakby stacja była conajmniej 1000 m npm