Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Pomiar kierunku wiatru  (Przeczytany 3321 razy)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Pomiar kierunku wiatru
« dnia: 29 Stycznia, 2016, 15:00:46 »
Oglądając wykresy kierunku wiatru zauważyłem, że niektóre stacje rejestrują "rozstrzelony" wykres, natomiast inne bardziej "skupiony".
Zastanawia mnie na ile jest to wpływ zewnętrznych warunków otoczenia (i jakich), a na ile to wpływ jakości elementów stacji oraz ich montażu. I czy można by taki "rozbiegany" wiatrowskaz jakoś usprawnić? Kojarzę że były posty dotyczące "stateczności" czujnika kierunku. Być może użytkownicy różnych stacji mogli by się na ten temat wypowiedzieć.
Myślę, że ma znaczenie rozdzielczość pomiaru (1° lub 22°) a także to czy obserwacje są "surowe" czy uśredniane w 5-10 minutowych interwałach.
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia, 2016, 18:27:20 wysłana przez geofinder »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Pomiar kierunku wiatru
« dnia: 29 Stycznia, 2016, 15:00:46 »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Poimiar kierunku wiatru
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Stycznia, 2016, 20:10:06 »
Z moich obserwacji wynika, że głównym czynnikiem jest tu lokalizacja czujnika. Jeśli znajduje się on w otwartej przestrzeni, gdzie nie ma innych budynków, lub znajduje się on na takiej wysokości, że te budynki nie zakłócają przepływu wiatru, to wykres jest ładny, ciągły. Natomiast zlokalizowanie czujnika pomiędzy budynkami powoduje znaczny rozstrzał na wykresie, ponieważ dochodzi do sporych zawirowań powietrza. Mam porównanie, bo miałem umieszczony czujnik najpierw ponad dachem domu i wtedy wykres kierunków wiatru przypominał linię, a następnie zmieniłem lokalizację na ogród i od tamtego czasu mam straszny rozstrzał na wykresie.
Usprawnienie lotki, ani założenie większej, cięższej nie przyniosło większej poprawy :)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Poimiar kierunku wiatru
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Stycznia, 2016, 14:09:12 »
To, że w Ochoży nie jest wysyłany aktualny kierunek, tylko Average Wind Direction, pewnie tak jak we wszystkich stacjach co współpracują z Cumulusem się da, stacja WS2300 blisko mnie też tak wysyłała, zanim nie padł wiatromierz (Średni kierunek wiatru, u mnie w WUHU też jest coś takiego liczone, ale nie patrzyłem jak zmienić) i zmienia się stopniowo. U mnie na WUHU mam aktualnie: Wind Direcion: 202 stopnie, Average: 208 stopni. Ponadto u mnie wykres podczas wiatru z WNW będzie rozstrzelony na 4 strony świata i zaniżona prędkość, bo mam z tej strony kierunku wiatru turbulencje. Tak samo wysyłać można Average Wind Speed ale z Gust max (czyli średnia prędkość wiatru i poryw max, wtedy też będzie łagodny wzrost prędkości).

EDIT: Niestety w moim przypadku się to nie udało. Zyskując uśrednianie (ale jakieś dziwne) utraciłem maksymalne porywy wiatru. Osobnej opcji nie widziałem, u mnie była tylko łaczona, chyba, że jakimś innym programem mogę dane do WU wysyłać.

Jeśli chodzi o kwestię samego czujnika, to przede wszystkim montaż oraz miejsce umocowania czujnika, oraz budowa samego czujnika mają wpływ na jego odchylanie się od prawidłowego kierunku.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Pomiar kierunku wiatru
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Stycznia, 2016, 22:16:29 »
Jeśli chodzi o te większe skupiska stałego kierunku wiatru to jest to opcja dostępna w cumulusie i działa tylko w serwisie wunderground. Jeśli nie zostanie zaznaczona ta opcja, a interwał będzie wysyłany co minutę to na serwis będą lecieć dane z aktualnie wiejącego kierunku, który pokazywany jest w stacji pogodowej w tej konkretnej minucie. Inna sprawa jest z prędkością wiatru. Jeśli w stacji pogodowej mamy ustawiony odczyt na GUSTS (poryw) to do serwisu idzie informacja o maksymalnym zarejestrowanym porywie wiatru w interwale. Jeśli natomiast ustawimy odczyt na średnią prędkość to ta konkretna jest wysyłana do serwisu. Ale jeśli w programie jest ustawiona opcja "Send Average Wind" to do serwisu wunderground wysyłany jest odczyt uśrednionego kierunku wiatru (niebieska strzałka na róży wiatrów) oraz uśredniona prędkość wiatru. Porywy są wysyłane jako osobny odczyt. Na mojej stacji można zauważyć, że średnia prędkość wiatru to na przykład 20 km/h, ale porywy dochodzą do 35 km/h. Kierunek też jest zazwyczaj stały. Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo jeśli prognozy mówią, że będzie wiało z zachodu to przecież anemometr nie zatrzyma się na kierunku zachodnim tylko będzie się przesuwał raz na W, S, SE, NW czy N. W kilku interwałach cumulus zlicza te wszystkie pomiary i na niebieskiej strzałce na róży wiatrów podaje uśredniony kierunek, który to jest wysyłany do serwisu. Znaczna część stacji pogodowych w taki sposób wysyła dane do internetu na różne serwisy, ale tak jak wspomniałem - w cumulusie taką możliwość ma tylko Wunderground.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Pomiar kierunku wiatru
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lutego, 2016, 19:23:26 »
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

Z moich obserwacji wynika, że głównym czynnikiem jest tu lokalizacja czujnika.

Podsumowując na dokładność pomiaru kierunku mają wpływu czynniki:

1. Lokalizacja (brak lub istnienie przeszkód).
2. Rozdzielczość pomiaru.
3. Uśrednianie (oprogramowanie).
4. Masa (materiał), kształt i rozmiar czujnika.

PS. Do Wunderground wysyłany jest oddzielnie: kierunek, prędkość wiatru i poryw wiatru (podobne dane rejestrowane sa w stacjach). Nie używałem Cumulusa do tego celu (te dane można znaleźć w pliku realtime.txt), ale oprogramowanie powinno mieć możliwość wysyłania: średniego kierunku, uśrednionej prędkość wiatru i maksymalnego porywu z danego interwału.

W załączniku wykres kierunku wiatru (częściowo kierunki chwilowe i częściowo uśredniany).
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego, 2016, 20:07:50 wysłana przez geofinder »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Pomiar kierunku wiatru
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lutego, 2016, 11:42:09 »
Potwierdzam na podstawie mojej stacji, że kluczowym elementem jest to gdzie umieszczony jest czujnik. Ja mam umieszczone urządzenia do pomiaru prędkości i kierunku wiatru ok. 1m nad kalenicą domu (ok. 10,5m nad ziemią), nad kominem i zawsze pomiary kierunku są bardzo "równe". Także nawet minimalna prędkość wiatru jest wykrywana. W pobliżu nie ma także drzew.
Można popatrzeć na pomiary - link na spodzie.