Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.  (Przeczytany 1805 razy)

Offline gudman

 • Cirrus
 • *
 • Wiadomości: 5
 • Otrzymał podziękowań: 0
Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« dnia: 25 Październik, 2016, 20:38:43 »
Czy jest na rynku dostępna jakaś stacja, która do redukcji ciśnienia uwzględnia również temperaturę zewnętrzną a nie tylko samą wysokość nad poziomem morza. Cos na zasadzie http://stacjepogody.waw.pl/kalkulator_cisnien.php
Wszystkie stacje ktore do tej pory przeglądałem nie mają takiej funkcji.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« dnia: 25 Październik, 2016, 20:38:43 »

Offline Rychu_Świbno

 • Cumulonimbus
 • *****
 • Wiadomości: 881
 • Otrzymał podziękowań: 37
 • Płeć: Mężczyzna
  • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły
Odp: Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Październik, 2016, 21:17:04 »
(...) stacja, która do redukcji ciśnienia uwzględnia również temperaturę zewnętrzną a nie tylko samą wysokość nad poziomem morza. (...)

Chodzi Ci pewnie o to aby można było wpisać w dedykowane "okienka" w panelu ustawień stacji :
* wysokość posadowienia stacji (czujnika ciśnienia tej stacji) nad poziomem morza
* temp. zewnętrzna
* ciśnienie bezwzględne ABS,

po to aby na wyświetlaczu automatycznie pojawiła się wartość ciśnienia zredukowanego  REL obliczona przez autonomiczny skrypt "zaszyty" w stacji ?

Nie znam takiej stacji z możliwością wpisywania również temp. zewn. A te które znam - również te z wyższej półki - posiadają okienko do manualnego wpisania  wartości REL po wcześniejszym zastosowaniu cytowanego przez Ciebie kalkulatora (lub innego, pokrewnego) i znajomości parametrów wymienionych powyżej  ;)

PS: jednak nie  byłbym taki pewny czy te stacje które umożliwiają wpisanie tylko wysokości npm - w dedykowane do tego "okienko" - nie uwzgledniają również temperatury. Stacja być może temp. pobiera sama od siebie ponieważ sama ją mierzy a więc ją zna  ;)

Jednak - być może -na czas kiedy wprowadza się dane konfiguracyjne powinno przebywać się ze stacją na zewnątrz aby pomierzyła temp. zewnętrzną a nie wewnętrzną. Przecież różnica pomiędzy ABS i REL w danej lokalizacji jest już stała. Stacja nie dokonuje już sama zmian tych parametrów bez ręcznego wprowadzenia jej w stan "ustawień".

Możesz to przetestować i sprawdzić czy różnica pomiędzy ABS i REL jest stała gdy wprowadzasz dane wewnątrz pomieszczenia a potem na zewnątrz - a nie powinna być stała gdy stacja w tle uwzględnia również temp. dla obliczenia REL.

Jako ciekawostkę chciałem tu podać, że na wartość obliczanego REL ma również wpływ szerokość i długość geograficzna i do tego celu służą odmienne kalkulatory wspomniane przeze mnie powyżej.   ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2016, 21:50:58 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline gudman

 • Cirrus
 • *
 • Wiadomości: 5
 • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Październik, 2016, 22:51:49 »
Sa juz gotowe wzory z których korzystają oficjalne stacje synoptyczne np nasze  IMGW ( w tym przypadku nie jest potrzebna szerokość ani długość geograficzna,  jedynie zmierzone cisniienie i temperatura zewnetrzna). Nie będę ich tutaj przytaczal. Po prostu funkcja powinna być wbudowana w stacje oparta  o jakiś standard powiedzmy np z WMO, stacja mierzy temp zewnetrzną więc pobiera ja  sobie na do wzoru i przelicza.

Przykładowo wys. 120m temp -20C cisnienie zmierzone 1000hPa po redukcji 1018,3hPa a np  w temp. 30C będzie to już mniej 1015,2hPA. Nie są to dokładne wyliczenia lecz pokazać chce ze w  różnych temperaturach przy tej samej wartości ciśnienia po redukcji wychodza różne wartości. A stacje wydaje mi się ze mierza tylko zmianę ciśnienia bez wpływu temperatury na redukcję.  Spadnie ciśnienie o 0,5hPa to po redukcji też spadnie o te 0,5hPA. Po prostu dla  danej wysokości mają stałą wartość ktora muszą dodać do ciśnienia zmierzonoego, np. dla 120m bedzie to np. +15hPa. Ale to  czy  będzie na zewnątrz +35 czy -20 to dalej będzie dodawać tylko te 15hPa.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2016, 23:04:38 wysłana przez gudman »

Offline Rychu_Świbno

 • Cumulonimbus
 • *****
 • Wiadomości: 881
 • Otrzymał podziękowań: 37
 • Płeć: Mężczyzna
  • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły
Odp: Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Październik, 2016, 10:27:23 »
Sa juz gotowe wzory z których korzystają oficjalne stacje synoptyczne np nasze  IMGW (...)

Cały czas mówimy jednak o stacjach amatorskich a nie profesjonalnych - w zakupie i utrzymaniu których koszty ponoszą instytucje państwowe a nie amator   ;)


(...) A stacje wydaje mi się ze mierza tylko zmianę ciśnienia bez wpływu temperatury na redukcję.  Spadnie ciśnienie o 0,5hPa to po redukcji też spadnie o te 0,5hPA. Po prostu dla  danej wysokości mają stałą wartość ktora muszą dodać do ciśnienia zmierzonoego, (...)

Tak, właśnie o tym napisałem powyżej. Przy czym stacja nie mierzy różnicy (ABS-REL) lecz mierzy ABS i przelicza na REL. REL nie jest mierzone, REL jest obliczane. Ważne jest aby uchwycić tą różnicę pomiędzy ABS i REL dla danej lokalizacji stacji. Później to już jest wartość stała.

Lokalizacja to nie tylko położenie na mapie ale również wysokość npm - w tym, z uwzględnieniem wysokości posadowienia stacji/czujnika ciśnienia stacji nad poziomem gruntu (npg).   ;)

Offline gudman

 • Cirrus
 • *
 • Wiadomości: 5
 • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja pogody a redukcja ciśnienia do poziomu morza.
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Październik, 2016, 16:54:13 »
Tak dokładnie to nie jest wartość stala bo ma na nia wpływ tperatury. Po to są wzory żeby liczyć rel  w zależności od wysokoci i temperatury. A stacje cały czas mają stałą wartość. Zazwyczaj to jest 8m to 1hPa