Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: barometr rtęciowy wg.Torrlicelli  (Przeczytany 2930 razy)

Offline malinka2

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: barometr wg Torricelliego
barometr rtęciowy wg.Torrlicelli
« dnia: 27 Kwietnia, 2017, 16:09:07 »
Witam Wszystkich.
Proszę o pomoc w przeliczeniu danych z mojego (od niedawna) b.starego barometru rtęciowego ze skalą wg.Torricellego.
Jest tak jakby 3 skale;
jedna:stała z cyframi od 630 do 800    druga:
800                                                       0 w dół
770                                                    100
760                                                    200
750                                                    300
740 itd.w dół do 630                         400  w dół do 1000 co 100 do wysokości pierwszej skali ok. 720
                                   trzecia ruchoma blaszka ,którą swobodnie się przesuwa w górę i dół pod drugą skalą ze strzałą wymierzoną w                                                                                                         d                                 cyfry drugiej i napisem wys. ( nad pm?)w metrach i danymi od 72/73 - z napisem ulewa, 74/75 - deszcz lub wiatr
                                   76 pogoda zmienna, 77 i 79 ładnie zaś 78 różnie.
Jak to przełożyć na zrozumiałe dziś dane pogodowe?Będę wdzięczna za pomoc,bo sam barometr jest śliczny,jak ktoś lubi jak ja starocie.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

barometr rtęciowy wg.Torrlicelli
« dnia: 27 Kwietnia, 2017, 16:09:07 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: barometr rtęciowy wg.Torrlicelli
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwietnia, 2017, 23:57:17 »
(...) Jak to przełożyć na zrozumiałe dziś dane pogodowe? (...)

Na początku "słowo" wyjaśnienia...

Jak napisałaś jest to barometr rtęciowy Torricellego - analogowy - którego konstrukcja została wymyślona w 1643 roku przez Pana o tymże nazwisku  ;) Pokazuje on wartość ciśnienia atmosferycznego w [mm słupa rtęci] inaczej w [tor] od nazwiska Torricelli.

Jest to rurka o długości 1m wypełniona od góry rtęcią - odwrócona do góry nogami - i zanurzona w zbiorniczku z rtęcią. Po odwróceniu rurki do góry nogami poziom rtęci obniża się pod wpływem własnego ciężaru - nad rtęcią powstaje próżnia.

Poziom rtęci wyznacza wartość ciśnienia atmosferycznego. Rtęć w zależności od ciśnienia panującego w otoczeniu może zmieniać poziom w zakresie 630 mm do 800 mm w tej jedno metrowej rurce - tak przewidział konstruktor Torricelli.   

Ustalono, że 760 mm słupa rtęci jest równoznaczne z 1013 hPa i traktowane jest to jako ciśnienie normalne - ani wysokie ani niskie - patrz przelicznik

Przechodząc do Twojego opisu :
* skala 630-800 to wartości ciśnienia w [mm słupa rtęci] - w serwisach pogodowych np w TV stosuje się  zamiennie z [hPa] (hektopaskale) -

* ta skala umożliwia pomiar ciśnienia od 840 hPa (630 mm rtęci) do 1066 hPa (800 mm rtęci ) - te graniczne wartości w Polsce nie występują - chyba, że zabierzesz barometr wysoko w góry, to tam może być 840 hPa  ;)

* "skala" od 0 do 1000 to zwymiarowana rurka z rtęcią  - jak powyżej opisałem ma ona długość/wysokość 1m.

* ruchoma blaszka - służy do ustawienia na pozycji aktualnego poziomu rtęci w rurce 1 m  - po to aby poprzez jej wskazanie/"patrzenie" na stałą skalę (630-800)odczytać wartość ciśnienia bezwzględnego (ABS)  w  [mm słupa rtęci)

* środek pierwszej skali z opisem 720 znajduje się na wysokości poziomu rtęci w rurce 1 metrowej - po to aby poziom rtęci zawsze  znajdował się  w świetle skali pomiarowej 630-800 - niezależnie od wartości ciśnienia w otoczeniu

* ruchoma blaszka - rodzaj noniusza w suwmiarce - ma jak zrozumiałem skalę w [m] - npm - aby można było zredukować pomierzone ciśnienie (ABS) do poziomu morza - co umożliwia wykorzystanie pojęcia ciśnienia względnego (REL) powszechnie stosowanego w prognozach pogody - w Twojej sytuacji musisz ustalić na jakiej wysokości npm się znajdujesz (uwzględniając usytuowanie Twojego mieszkania nad poziomem gruntu) i z takiego nacięcia blaszki/noniusza skorzystać przy odczycie na pierwszej skali

* z wartością ciśnienia zawsze związana jest konkretna pogoda - czyli pogodę kształtuje ciśnienie atmosferyczne - zasada jest taka, że im wyższe ciśnienie tym bardziej słoneczna pogoda - a im niższe ciśnienie tym większe skłonności do zachmurzenia i opadów

* występują w szczególnych wypadkach odstępstwa od tej zasady ale to nie miejsce aby rozwijać ten wątek  ;)

* opisy 72/73 itd pokazują prawdopodobnie przedziały temperatur w jednostkach [Fahrenheit] - patrz przelicznik Fahrenheit ---> Celsjusz. Z dodatniego zakresu występujących liczb - od 72 do 79 - zakładając, że są to stopnie Fahrenheita (22 do 26oC) - wynikałoby, że barometr wyprodukowany został na tereny gdzie nie występują mrozy  ;)

Gdybyś zamieściła kilka fotek tego "cudeńka" to można by uściślić jeszcze powyższy opis - ponieważ Twój opis nie jest zbyt precyzyjny.

Reasumując znajdujemy poziom rtęci - właściwym nacięciem noniusza (wysokość npm) wskazujemy ciśnienie na skali 630-800 z którym na stałe związany jest opis prognozy pogody a nawet prognozowana temp. (chyba) - wprowadzone na barometrze. Opisy prognoz pogody zbieżne są z aktualnie stosowanymi. 

Niektóre tego typu barometry - analogowe - posiadają jeszcze dodatkowe znaczniki (przesuwane blaszki) do zaznaczania max i min wartości ciśnienia. Umożliwiają one śledzenie trendu zmian ciśnienia. W ten sposób możliwa jest ocena sytuacji pogodowej tzn: czy idzie ku zachmurzeniu czy ku usłonecznieniu.  Twój takich nie ma ?   ;)

« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia, 2017, 00:03:32 wysłana przez Rychu_Świbno »