Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody - rejestracja parametrów, mobileAPP lub www  (Przeczytany 536 razy)

Offline Ganz

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: brak
Jest to mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie.
Postaram się aby nie był to kolejny nudny post, ponieważ potrzeby są nieco nietypowe.
Potrzebuję stacji pogodowej o tylko 3 pomiarach i następujących parametrach:
 - pomiar temperatury zewnętrznej
 - prędkość wiatru
 - stan opadu i intensywność (oczywiście bez śniegu), więc najlepiej czujnik natężenia deszczu zamiast tylko czujnika wystąpienia opadu.
 - ciśnienie (niekoniecznie)
 - zdalny dostęp do danych pomiarowych poprzez app androida lub stronkę www wystawianą przez stację pogodową.
 - rejestracja parametrów co najmniej na rok wstecz na pamięci wewnętrznej (dostęp przez PC) lub na serwisie internetowym.
 - dostęp do danych rejestrowanych w jakimś "normalnym" formacie typu .xls, .csv (może być thinkspeak lub coś co daje możliwość exportu danych)
 - jakieś w miarę łatwe API tzn możliwość integracji z systemami domów inteligentnych. Może to być nawet stronka www, którą wystawia stacja pogody, byle byłaby w pliku tekstowym zamiast np. w postaci obrazka:
np. to się nie nadaje do analizy (obraz jpg):
http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2017050706&row=406&col=250&lang=pl&cname=Warszawa
np. to się nadaje do odczytu i analizy (plik html):
http://m.traxelektronik.pl/?type=2&elid=138

Dopuszczalne zmiany lub usprawnienia na poziomie elektroniki lub programowania (jestem z tych dłubiących ;-) ).

budżet: 1500, dopuszczalne zwiększenie.

Czy mógłby mnie ktoś chociaż naprowadzić we właściwym kierunku?
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 27
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły
  • Miejscowość: Gdańsk Wyspa Sobieszewska (Świbno)
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP & MN 9313-wireless & W263-wireless & WS9008IT & AuriolZ29592 & TFASquarePlus
Odp: Stacja pogody - rejestracja parametrów, mobileAPP lub www
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj, 2017, 14:43:27 »
Przyjrzyj się może MOBILE ALERTS. Jest to stacja modułowa - na bazie modułów MA xxxx możesz sobie "uszyć" dowolną konfigurację wg własnych potrzeb. To coś dla majsterkowiczów.

Admin @Parasol zadbał aby łatwo było znaleźć coś dla siebie ---> byłeś tutaj_wyszukiwarka po parametrach/funkcjach/producentach   ?

Potwierdzając [TAK] i/lub zaprzeczając [NIE] istnienie danego parametru/funkcji możesz skonfigurować precyzyjnie to  - czego oczekujesz.   ;)

« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 14:49:28 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Ganz

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj, 2017, 19:53:26 »
dzięki za wskazówkę.
minusy jakie zauważyłem:
 - czujnik temperatury zewnętrznej zintegrowany z wewnętrzną (konieczność wiercenia przez ścianę zamiast integracji w jakimś czujniku na zewnątrz)
 - nie mam jak podglądnąć jak wygląda serwis chmury producenta, czy ma ciekawy interfejs, możliwość eksportu danych, analizy itp
 - spore koszty poszczególnych modułów, nie wiem czy ma to przełożenie na dokładność pomiarów

W międzyczasie spojrzałem na coś takiego jak
https://www.wunderground.com
i pierwszą z brzegu stację Renkforce WH2600
https://youtu.be/HWVoE57WwZs

Wygląda jakby miała wszystko czego potrzebuję. Jedynie zdalny dostęp jest przez stronkę www, którą trzeba by udostępnić na routerze na zewnątrz (np DMZ). co o tym sądzicie?
wyszukiwarkę wstępnie testowałem, ale wyrzuca mi opcje za 3kpln w górę...

nie zauważyłem, że masz tą Renkforce WH2600 w stopce...., czy są do niej czujniki wilgotności gleby?
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 20:00:43 wysłana przez Ganz »

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 87
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj, 2017, 21:34:55 »
Jak chcesz kupić Renkforce WH2600, to chyba lepiej jest kupić EUROCHRON EFWS2900 - w podobnej cenie, a masz wyświetlacza, jest też WiFi, czyli nie potrzeba kabelka do routera...
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP & MN 9313-wireless & W263-wireless & WS9008IT & AuriolZ29592 & TFASquarePlus
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj, 2017, 22:18:52 »
(...) Potrzebuję stacji pogodowej o tylko 3 pomiarach i następujących parametrach:
 - pomiar temperatury zewnętrznej
 - prędkość wiatru
 - stan opadu i intensywność (oczywiście bez śniegu), więc najlepiej czujnik natężenia deszczu zamiast tylko czujnika wystąpienia opadu.
(...)
 - zdalny dostęp do danych pomiarowych poprzez app androida lub stronkę www wystawianą przez stację pogodową.
 (...)

dzięki za wskazówkę.
minusy jakie zauważyłem:
 - czujnik temperatury zewnętrznej zintegrowany z wewnętrzną (konieczność wiercenia przez ścianę zamiast integracji w jakimś czujniku na zewnątrz)
 - nie mam jak podglądnąć jak wygląda serwis chmury producenta, czy ma ciekawy interfejs, możliwość eksportu danych, analizy itp
 - spore koszty poszczególnych modułów, nie wiem czy ma to przełożenie na dokładność pomiarów (...)

Potrzebna jest brama jako integrujący element plus wybrane czujniki - komunikacja z czujnikami radiowa 868 MHz. Nie trzeba nic wiercić. Zasilanie czujników albo AAA albo AA, albo solarne. Brama może przyjąć 50 czujników.

Brama LAN systemu Mobile Alerts z czujnikiem temperatury - 220 PLN_kliknij
Zestaw czujników zewnętrznych - 750 PLN_kliknij

Koszt sumaryczny 1000 PLN vs 1500 PLN Twój budżet.  Temperatura+wilgotność+wiatr+opady. Dokładność pomiarów typowa.

MOBILE ALERTS - Dostęp do danych za pomocą smartfona + aplikacja. Wysyłanie powiadomień na smartfon, w przypadku przekroczenia ustawionych wartości granicznych.

Pomiary z radiowych czujników podłączonych do bramy internetowej mogą być odczytywane w dowolnym miejscu na ziemi za pomocą smartfona z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją Mobile Alerts. Powiadomienia Push zapewniają natychmiastowy alarm w przypadku wystąpienia zakłóceń

Wyświetlanie danych historycznych z dokładnością do godziny oraz możliwość eksportu wszystkich przechowywanych danych.

Czyli masz wszystkie swoje oczekiwania  ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 22:20:58 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj, 2017, 23:04:50 »
(...) nie zauważyłem, że masz tą Renkforce WH2600 w stopce...., czy są do niej czujniki wilgotności gleby?

Nie. Ale IPTools generuje okienko w Weather Logger v. 2 i 3 pod dodatkowy czujnik WH26 - a najnowsza wersja softu Weather ObserwerIP 4.0 pod WS 1400IP (siostra WH2600 na rynek US) posiada zarezerwowane zasoby jeszcze pod kolejny czujnik WH65.   Przeznaczenie czujników nieznane. - patrz: "tajne" ;)

Jak chcesz kupić Renkforce WH2600, to chyba lepiej jest kupić EUROCHRON EFWS2900 - w podobnej cenie, a masz wyświetlacza, jest też WiFi, czyli nie potrzeba kabelka do routera...

@Ganz - Tutaj masz na temat WH2600 vs EFWS2900 vs WH2900. Obie stacje atrakcyjne cenowo. Wyświetlacz faktycznie przydatny - masz dostęp do stacji bez pomocy PC.

Skoro kierujesz się w stronę stacji z transmiterem typu WH24 (WH24A) to może skusisz się na HP1001 - masz tutaj minimum kabli (tylko zasilacz do konsoli) - reszta radio 868 MHz i WiFi jak w EFWS2900 - ale za to masz dodatkowy dostęp do pamięci konsoli (poprzez USB lub kartę) do plików z pomiarami w formie 20-sto kolumnowej tabeli  - tyle pomiarów i parametrów przetworzonych oferuje HP1001. HP1001 oferuje bardzo dużą dokładność pomiarów przez termohigrometr.  ;)

Dla porównania WH2600 i EFWS2900 oferuje tyle parametrów - do dalszego wykorzystania po eksporcie z WU - ile widać na portalu WU patrz moja stacja WH2600 : grafy_tutaj    oraz   tabele_tutaj - chociaż na PC (WH2600) oraz na wyświetlaczu (EFWS2900) można podejrzeć więcej parametrów niż na WU ---> ale nie możesz ich eksportować - nie są archiwizowane.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 23:20:27 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Ganz

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj, 2017, 09:04:17 »
Wielkie dzięki za wskazówki i szczegóły, zabieram się do czytania.
pozdrawiam

Offline Ganz

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Maj, 2017, 11:16:13 »
Czy jest możliwość eksportu danych z Weather Underground i do jakiego formatu?
Niby znalazłem informację, że jest, ale zastanawiam się czy jest ona dostępna tylko po zalogowaniu i czy można ją wykonać tylko dla własnej stacji?
Która ze stacji pogodowych (oprócz HP1001) ma możliwość rejestracji danych w pamięci wewnętrznej? Z tego co widzę serwis wunderground.com dostaje czasem czkawki i dobrze byłoby mieć backup.
pozdrawiam

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Maj, 2017, 19:54:12 »
Czy jest możliwość eksportu danych z Weather Underground i do jakiego formatu?
Niby znalazłem informację, że jest, ale zastanawiam się czy jest ona dostępna tylko po zalogowaniu i czy można ją wykonać tylko dla własnej stacji?
Która ze stacji pogodowych (oprócz HP1001) ma możliwość rejestracji danych w pamięci wewnętrznej? Z tego co widzę serwis wunderground.com dostaje czasem czkawki i dobrze byłoby mieć backup.

Brak chętnych, to może znowu ja  ;)

Tak, portal WU umożliwia eksport poprzez zkładkę "Download" po zalogowaniu się na swoje konto - patrz link jaki załączyłem powyżej (tabela). Format .csv.
Jeśli skorzystasz z wyszukiwarki stacji - patrz załączony link w moim post-cie powyżej i odhaczysz parametr "Zapis danych w pamięci" to otrzymasz listę 172 stacji z taką funkcją.  ;).

HP1001 może zarchiwiziwać 660000 rekordów bez nadpisywania, czy bez konieczności robienia backup-u i przenoszenia danych rocznych na inny nośnik - to rekordzistka spośród znanych mi stacji.

Niezależnie od jakości wyświetlanych prezentacji przez WU wszystkie przesyłane dane - przez stacje do WU - są na WU zawsze archiwizowane standardowo co 5min. Tzw "czkawka" dotyczy innych obszarów tej platformy. Tak więc to raczej WU stanowi backup dla stacji a nie odwrotnie.  ;)

PS: HP1001 przesyła pakiety danych do WU co 16 s.  ;)

« Ostatnia zmiana: 10 Maj, 2017, 20:19:46 wysłana przez Rychu_Świbno »