WiFiLogger to data logger. Czyli urządzenie, które dostarcza dodatkową pamięć do konsoli stacji, aby ta mogła rejestrować dane. W przypadku braku data loggera urządzenia firmy Davis są tylko drogimi bezprzewodowymi termometrami.
Każdy data logger dostarcza jednocześnie interfejs komunikacyjny: RS232/USB/Ethernet, a teraz także WiFi.
Taki interfejs współpracuje z oprogramowaniem producenta WeatherLink, albo z innym np. Cumulus. Jedynie oryginalny IP logger posiada funkcję transmisji danych do strony producenta (weatherlink.com) co 1 min, oraz dane archiwalne z data loggera.
WiFiLogger nie dość, że dostarcza interfejs WiFi, który działa identycznie jak oryginalny IP logger, to posiada wbudowany program dostępny przez przeglądarkę WWW, który posiada większość funkcji programu WeatherLink/Cumulus.
Wbudowany program pozwala na podejrzenie odczytów w czasie rzeczywistym, można ściągnąć dane archiwalne, można ustawić większość parametrów konsoli.
Dodatkowo są funkcje eksportu. WiFiLogger sam może "zasilać" danymi serwisy obsługujące stacje meteorologiczne.
- FTP dla danych archiwalnych.
-WeatherLink.com - z włączoną tą opcją eksportu działa 100% jak oryginalny IP logger, jedynie potrzebne jest konto na tej stronie, które jest albo słabe, albo płatne.
FTP i Weatherlink.com wykorzystują dane archiwalne z data loggera, reszta serwisów akceptuje dane z bieżących odczytów
-www.wunderground.com
-www.pwsweather.com
-www.awekas.at - jeszcze wymaga szlifu
-http://www.wxqa.com/
- będzie więcej.
Tu trzeba zaznaczyć, że w jednym czasie może współpracować z konsolą tylko jeden program. I tu się zaczynają schody, bo WiFiLogger posiada wbudowanego WeatherLink'a, jeżeli ktoś się podłączy przez WeatherLink PC/Cumulus dodatkowo, to występuje kolizja. Oryginalny IP logger też tak ma. Dane wysyła co 1 min, a pełną pamięć odczytuje się 2 min 15s. Więc odczytywanie archiwum z IP loggera jest przerywane kilkukrotnie, zanim WeatherLink PC zrobi pełny odczyt.
WiFiLogger posiada tę niedogodność, jeżeli ktoś ogląda stronę www z danymi bieżącymi, to te dane są odczytywane co 5 sekund, jeżeli ktoś ustawi eksport do WeatherUnderground z funkcją RapidFire, to transmisja jest co 3 sekundy. Nie da się tych kolizji rozwiązać, przypadki użycia zostaną dodane do instrukcji obsługi.
Moim zadaniem jest doprowadzić wbudowany soft do takiej użyteczności, aby dodatkowe programy nie były potrzebne, co w zasadzie zostało osiągnięte.
WiFiLogger został opracowany z myślą o rynku amerykańskim, dlatego proszę się nie spodziewać interfejsu w języku polskim, oraz instrukcji w języku polskim.
Oprogramowanie jest już stabilne, ale wymaga szlifu końcowego. Niedługo będę gotowy, aby wypuścić go do sprzedaży. Prototypy są już dostępne.
Sprzętowo nic się nie zmieni, bo nie ma już na to czasu i byłyby to zmiany czysto kosmetyczne, które i tak nie pomogą na wygląd tego urządzenia, bo jest brzydkie.
Obecni użytkownicy są bardzo zadowoleni i zdołali już zapomnieć jak wygląda, bo mieści się w miejscu przeznaczonym na data logger pod przykrywką.
WiFiLogger zasila się z konsoli. Jest opcja, aby z użyciem lutownicy przemienić zasilanie na drugi zasilacz. Dzięki temu, gdy zabraknie prądu, baterie będą zasilać samą konsole i tylko pamięć data loggera. Konsola Davis nie posiada podtrzymania zegara, ale to już wiecie. WiFiLogger jest w stanie rozładować baterie tak jak oryginalny IP logger w 3-4 dni. W opcji zasilania zewnętrznego konsola wytrzyma normalnie 3 miesiące na bateriach.
Przypomnę, że konsola bez data loggera na bateriach wytrzymuje rok. Z funkcją rejestracji danych 3 miesiące. IP/WiFi 3-4 dni.
Mam w planach rozbudować oprogramowanie o obsługę modułu zewnętrznego GSM i wyprodukować taki moduł, wtedy na 100% zasilanie będzie z innego zasilacza, lub zasilanie będzie rozdwojone na WiFiLogger+GSM, oraz konsole.
Pytania?