Cześć,
Właśnie ten układ scalony jest jednocześnie elementem światłoczułym. Widać to dokładnie na tym zdjęciu:
https://zapodaj.net/602e4d710420b.jpg.html. Cały moduł umieszczony jest razem z panelem solarnym pod okienkiem z przezroczystej plexi. Od spodu chroniony jest plastikową obudową po starym zasilaczu. Widać to dokładnie na trzech ostatnich zdjęciach na podstronie opisującej stację
https://malinowemeteo.zgora.pl/opis.php. Penel wystawiony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (na południe), jednak od strony wschodniej zasłonięty jest ścianą bloku. To tłumaczy nagły skok wartości nasłonecznienia do maximum po godzinie 12. Przy pochmórnym niebie (jak w dniu dzisiejszym) nie ma tego efektu. Oczywiście mam świadomość, że takie umiejscowienie stacji pomiarowej nie jest poprawne. No ale mieszkając w bloku nie miałem za bardzo innych możliwości.
Sam pomiar nasłonecznienia został wykonany bardziej w celach informacyjnych, czy panel solarny będzie w stanie ładować akumulator. Moduł ESP8266 (Wemos D1 mini Pro) przy połączeniu Wi-Fi pobiera dosyć dużo prądu i na samym akumulatorze (tej wielkości) popracowałby ok. 5 - 6 dni.