Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station  (Przeczytany 35033 razy)

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Drawsko Pomorskie
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudzień, 2015, 13:54:01 »
W innym wątku został poruszony temat czujnika temperatury i wilgotności Davisa. Żeby nie zaśmiecać, więcej tamtego wątku odpisuję tutaj.

600zł za sam czujnik? Tak z ciekawości, własnoręcznie wykonany upgrade nie naruszy gwarancji? Chyba że nie jest to sam scalak, ale kompletny czujnik...

Jest to kompletny czujnik i wymiana jest banalnie prosta, ponieważ dostajemy taki zestaw jak na obrazku tylko zamiast sht11 jest zainstalowany fabrycznie sht15, więc nie musimy sami lutować. Wsuwamy tylko czujnik w odpowiednie miejsce i podłączamy do nadajnika. Oczywiście możemy sobie kupić sam element sht w hurtowni elektronicznej i sami kombinować, ale mając jedną płytkę jest to ryzykowne. Sam element sht ( w tym przypadku na zdjęciu sht 11) kosztuje  około 70zł sht11 i 130zł sht15.

Na zdjęciu jest mój stary czujnik. Po 5 latach pracy, wymagał kalibracji ( -0,5c w 0c). Wilgotność działała gorzej po takim czasie. Podczas mgły max 95% ( na początku 99%) oraz słabo też pokazywał niską wilgotność o czym pisałem wcześniej (słabo jak na Davisa).  Więc spokojnie mogłem używać jeszcze ten czujnik przez kolejne lata, ale chciałem koniecznie przetestować sht15.

Ws 3600 po 2 latach pokazywała mi 86% we mgle.

Polecam wszystkim Dt-2 i termio. Tak kontrolowałem wskazania jeszcze starego czujnika, więc ta kalibracja nie była z kosmosu. Do kontroli najlepsza jest noc z pogodą wietrzną i pochmurną gdy temperatura jest stabilna.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień, 2015, 14:08:03 wysłana przez Marcin D. »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudzień, 2015, 13:54:01 »

Offline radio

• Stratus
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Kwiecień, 2016, 20:41:25 »
Marcin, w niektórych postach nie wyświetlają się zdjęcia, nie wiem czy je usunąłeś, czy tylko ja ich nie widzę, konkretnie chodzi o odpowiedzi z dnia:
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Grudzień, 2012, 10:18:36 »
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Styczeń, 2013, 14:25:19 »
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Lipiec, 2013, 23:54:39 »
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Sierpień, 2013, 16:16:52 »
Pozdrawiam
Mariusz

Offline mati211p

• Nimbostratus
    • MeteoSerwis24
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Kwiecień, 2016, 17:42:22 »
A moja WS 3600 pokazuje po 3,5 roku 98% we mgle i 99% maksymalnie. Czujnik wymieniony w sierpniu 2012. Poprzedni po 6,5 roku pokazywał we mgle 91% i 93% maksymalnie

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
« Odpowiedź #48 dnia: 28 Kwiecień, 2016, 09:11:16 »
Marcin, w niektórych postach nie wyświetlają się zdjęcia, nie wiem czy je usunąłeś, czy tylko ja ich nie widzę, konkretnie chodzi o odpowiedzi z dnia:
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Grudzień, 2012, 10:18:36 »
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Styczeń, 2013, 14:25:19 »
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Lipiec, 2013, 23:54:39 »
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Sierpień, 2013, 16:16:52 »c

Dlaczego miałbym je usuwać? Kiedyś zmieniałem hosting zdjęć i to pewno przez to. Być może na jesień napiszę recenzje po 6 latach użytkowania Davisa. Z pewnością pojawią się tam te obrazki, które obecnie nie wyświetlają się.

Offline yacenty

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 0
Panowie,
bardzo ciekawy wątek. wielkie dzięki.
Dziś zamówiłem jako upgrade do ws-1080 - davisa 6153.
Chciałbym go doposażyc w czujnik nasłonecznienia.
Przeglądam intenet i nie do końca rozumiem nomenklaturę.
W opisie do 6162 jest napisane ze są czujniki nasłonecznienia i insolacji - jak rozumiem są 2 i tak to widać choćby po zdjęciu powyżej.
W condradzie jest czujnik naśłonecznienia 6450
czy 6152 plus 6450 staje się 6163 czy potrzebuję coś jeszcze?
W opisie 6450 condrada jest napisane ze brak uchwytu. Dokładnie tak:"W celu montażu, oprócz miernika opadów, należy zamontować dodatkowo uchwyt czujnika (nie jest zawarty w zestawie)."
Gdzie to kupić? ewentualnie jak zrobić?

Teraz druga kwestia, na razie system będzie działał w jednym miejscu, docelowo będę chciał rozdzielić czujnik temperatury od czujnika wiatru.
Na jakiej rozsądnej wysokośći mogę umieścić czujnik temperatury? Mam dość fajne miejsce z punktu widzenia nasłonecznienia i róźnych przeszkód terenowo/budowlanych w którym czujnik byłby na wysokości ok 3m - czy to duży problem dla naszych pomiarów?

Jeszcze raz dzięki za ciekawy wątek,
Pozdrawiam
YacentY

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
Na szybko odpowiem ponieważ  mam ograniczony czas.
Wysokość 3m będzie ok. Standardowo jest to 2m. Jeżeli masz osłonę pasywna to nawet lepiej ponieważ zapewnisz jej lepszy przewiew.
Jest  czujnik nasłonecznienia i czujnik UV.  Wyglądają podobnie. Czujnik uv jest dużo droższy.

Offline yacenty

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 0
dzięki
praktycznie jak można wykorzystać oba czujniki?

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
Trochę nie rozumiem  pytania.

UV to po prostu UV wyrażone w UV Index.
Natomiast promieniowanie słoneczne to po prostu  promieniowanie słoneczne wyrażone w watach na metr kwadratowy.
http://materialy.wb.pb.edu.pl/mariawalery/files/2013/01/Meteo-i-klima_promieniowanie-sloneczne.pdf

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Listopad, 2016, 10:51:40 »
Wygląda na to, że nowy czujnik SHT 31 działa całkiem nieźle w niskich temperaturach. Dziś Dt-2 wyświetlił -7.9c A Davis -7.8c. Jestem zadowolony. Wreszcie jest tak jak powinno być.

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
« Odpowiedź #54 dnia: 20 Marzec, 2019, 21:28:38 »
Chciałem tylko napisać, że stacja nadal działa i ma się dobrze. Jak ten czas leci...
Stacja kupiona w 2010 roku. Wiatromierz i deszczomierz nigdy nie były czyszczone i serwisowane. Moja rola ogranicza się tylko do udrożnienia otworu w deszczomierzu jeżeli zostanie zapchany.
Dwa razy w roku czyszczę osłony radiacyjne.
Czujnik wymieniłem na sht 31, ale nie dlatego, że stary się zepsuł. Po prostu z ciekawości.
Wentylator w osłonie aspiracyjnej działa ten sam mimo, że producent zaleca wymianę po trzech latach. Nie wymieniam bo działa.