Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań  (Przeczytany 1714 razy)

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« dnia: 13 Czerwca, 2021, 12:55:18 »
Witajcie. Coraz bardziej zaczynam myśleć o zakupie stacji jak w temacie. Jako że opis stacji jest prawie sprzed 9 lat, to mam do Was kilka pytań z tym związanych.

1. Czy oprogramowanie stacji pogody zmieniło się na przestrzeni tych prawie 10 lat? Głównie interesuje mnie pomiar prędkości wiatru, bo z tego co wyczytałem to w starszych modelach prędkość przeliczana jest z mil i niektórych wartości pomiarowych stacja nie pokazuje, co dla mnie osobiście jest już wystarczającym powodem żeby stacji nie kupować. Nie ma też symboli dziesiętnych np. 1,7 km/h. Czy to się zmieniło w ostatnim czasie czy Davis dalej pozostaje przy tym rozwiązaniu?

2. Czy do wysyłania danych do internetu potrzebny jest jakiś zewnętrzny logger lub moduł, a jeśli tak czy jest możliwość kupna stacji z już zainstalowanym modułem by można było połączyć się z siecią wifi?

3. Czy w standardzie są już montowane czujniki lepszej jakości. Słyszałem o SHT31, które wszyscy zachwalają, i które podobno miały być montowane w standardzie w późniejszych latach produkcji, ale nie znalazłem nigdzie informacji potwierdzającej ten fakt.

Więcej pytań na chwilę obecną nie mam, bo ogólnie ten konkretny model w pozostałych parametrach ma wszystko co mnie interesuje i co stacja powinna mieć. Zastanawiam się tylko nad tymi trzema konkretnymi kwestiami i mam nadzieję, że mnie oświecicie. Z drugiej strony jestem trochę zniesmaczony, bo uważam, że stacja za prawie 5 tys zł bez żadnego loggera i modułu sieciowego  ,która nie mierzyłaby prędkości wiatru z dokładnością do dziesiętnych wartości, to już lekkie przegięcie. Wiem, że pod względem działania i zaimplementowanych rzeczy ciężko Davisowi podskoczyć, ale wydając takie pieniądze nie powinno się niczego poprawiać lub przerabiać. Po prostu po podłączeniu ma działać, a sposób montażu powinien się odbywać tak jak książka pisze czyli "nie wszystko w jednej konstrukcji". Pozdrawiam Was serdecznie i liczę na szybkie odpowiedzi.  :)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« dnia: 13 Czerwca, 2021, 12:55:18 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwca, 2021, 21:07:08 »
Ad 1
Oprogramowanie znacząco się nie zmieniło. Co jakiś czas wydawane jest nowsze, ale zmieniają się niuanse. Skok prędkości wiatru jest co 1,6 km/h. Na wyświetlaczu faktycznie niema wartości dziesiętnej, ale oprogramowanie pomocnicze np. Cumulus, już takie czyta. Wartość po przecinku występuje na konsoli przy wyborze m/s.

Ad 2
Wszelkie loggery od Davis (USB, IP, RS oraz WeatherLink Live), Meteobridge, Meteo Pi, WifiLogger (osobiście używam, polecam - polski produkt) będą niezbędne do kontaktu ze światem Twojej stacji. Od wypuszczenia WeatherLink Live (WLL), jest możliwość kupna stacji bez konsoli (nie jest potrzebna). Ogólnie polecam zapoznać się z ofertą MERA Sp. z o.o. lub MeteoPlus.pl. 

Ad 3
SHT31 są już montowane od bodajże 5 lat, jak nie więcej. Od 2020 roku Davis musiał wprowadzić jakąś poprawkę do sposobu montażu lub wybrał nowszy czujnik, gdyż po tym roku stacje rejestrują dużo dokładniejsze zakresy wilgotności. To z własnych obserwacji i porównań nowych stacji.

Cytuj
Po prostu po podłączeniu ma działać, a sposób montażu powinien się odbywać tak jak książka pisze czyli "nie wszystko w jednej konstrukcji".
Przecież tak jest. Kupujesz wszystko co potrzebujesz, podłączasz i działa. Davis jest modułowy. Wybierasz to, co chcesz.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Czerwca, 2021, 09:50:10 »

Od wypuszczenia WeatherLink Live (WLL), jest możliwość kupna stacji bez konsoli (nie jest potrzebna). Ogólnie polecam zapoznać się z ofertą MERA Sp. z o.o. lub MeteoPlus.pl. 


Tym mnie zaciekawiłeś choć nie ukrywam, że konsolę chciałbym mieć. Mówisz też, że Cumulus czyta dziesiętne wartości... Czyta z anemometru czy przelicza z mil? Trochę słabo, że Davis nie wyświetla wartości dziesiętnych, a skok jest aż o 1,6 km/h. To już w budżetowych stacjach za 500 zł pomiar jest co 0,3 km/h. Nie rozumiem takiej logiki. Stacja uchodzi za najlepszą na rynku, a nie ma podstawowych funkcjonalności, a przecież prędkość i kierunek wiatru, to najczęściej zmieniający się parametr.

Zapoznaję się właśnie z ofertą stacji Davisa ze wspomnianych przez Ciebie serwisów i jednej rzeczy nie rozumiem. Sprzedają tam stacje bez konsoli, ale z Weather Link Live. Jeśli miałbym się zdecydować na taki wariant, to w jaki sposób mogę mieć dostęp do danych tak aby je rejestrować w komputerze, bo napisane jest na stronie, że WeatherLink Live służy wyłączenie do retransmisji danych ponieważ nie posiada wbudowanej pamięci. Byłoby dobrze, żeby można było odczytywać dane na przykład w programie Cumulus i wysyłać je gdzieś na serwis np. Wunderground. Druga sprawa, to zaciekawił mnie ultradźwiękowy anemometr. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia lub wiedzę odnośnie tego jak to się sprawuje zamiast klasycznego? I czy faktycznie aktywnie wentylowana osłona potrafi zrobić taką dużą różnicę przy pomiarach temperatury, bo na żadnej ze stron nie widzę oferty z Weather Link Live i aktywnie wentylowaną osłoną. Jeśli miałbym coś kupić, to chciałbym w jednym miejscu dokonać zakupu.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca, 2021, 10:36:08 wysłana przez Sullivan »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Czerwca, 2021, 12:03:05 »
Cumulus czyta z konsoli. Po prostu wartości km/h na konsoli są zaokrąglane do pełnej wartości i tak wyświetlane. Nie będę polemizował na temat wartości odczytów anemometru Davis, bo mi osobiście to nie przeszkadza. Mało która (lub nawet żadna) stacja budżetowa (tak, tak Davis jest budżetowy), nie podaje wartości wiatru w tak krótkim interwale. Dodatkowo stacja rejestruje max poryw pomiędzy odczytami (mam nadzieję, że jest to zrozumiałe).

Kupując stację bez konsoli a z WLL, dostajesz dostęp do danych przez serwis weatherlink.com. Możesz mieć tam konto za darmo, lub płacić subskrypcję i posiadać pełną archiwizację i wizualizację danych. Dodatkowo wszelkie dane masz na apce na telefonie. WLL wysyła też dane na WU i chyba inne serwisy. Nie potrzebujesz swojego komputera z Cumulusem, aby być online i aby archiwizować dane. Jedyną wadą WLL jest brak loggera, czyli w przypadku braku Internetu, nie masz aktualnych danych. Zaletą jest to, że możesz posiadać do 8 niezależnych stacji ISS od Davis  :o.

Co do osłony wentylowanej, to polecam zapoznać się z porównaniami, jaki robi pewien Włoch. Wyrobisz sobie opinię, czy warto.

https://www.wxforum.net/index.php?topic=39934.0 - musisz się zalogować, aby widzieć grafiki. Ogólnie polecam forum, tam spotykają się entuzjaści z całego świata.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Czerwca, 2021, 12:31:29 »
Więc jeśli dobrze rozumiem, to aby móc korzystać z Cumulusa i zapisywać dane w komputerze (bezprzewodowo) potrzebna mi stacja wraz z konsolą i dodatkowym loggerem (np. WifiLogger lub IP) albo ewentualnie w sposób przewodowy za pomocą RS232 lub USB, tak?

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Czerwca, 2021, 12:45:12 »
Dostępne sposoby komunikacji

ISS->Konsola->WifiLogger lub meteo PI->router->Cumulus
ISS->Konsola->Weatherlink IP->router->Cumulus
ISS->Konsola->Weatherlink USB->Cumulus
ISS->Konsola->Weatherlink RS232->Cumulus
ISS->WLL->router->Cumulus

W przypadku utraty prądu w domu lub sygnału internetowego, wszystkie loggery mają opcję zapisu do pamięci.
WLL nie posiada pamięci, czyli jak wyłączysz komputer, to nie będzie danych. Ogólnie można powiedzieć, że WLL działa tylko w czasie rzeczywistym.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Czerwca, 2021, 13:10:30 »
W takim razie ostatnie pytanie. Czy WifiLoggera można kupić w Polsce, a jeśli nie, to gdzie?

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Czerwca, 2021, 08:49:43 »
Witajcie. Coraz bardziej zaczynam myśleć o zakupie stacji jak w temacie. Jako że opis stacji jest prawie sprzed 9 lat, to mam do Was kilka pytań z tym związanych.
.........
Odpowiedzi na twoje pytania już otrzymałeś. Dodam aspekt ekonomiczny.
10 lat temu gdy interesowałem się zakupem stacji Davisa kosztowała ona 7 razy drożej od klonów Fine Offset. Miała ona jednak opinię jako solidnej stacji.
Teraz wszystko zdrożało, stacja Davis to ok 5 tys zł a a stacje ze stajni Fine Offset 800-1200 zl, czyli 5 razy taniej.
Obecnie jakość czujników TH Fine Offset jest taka sama jak Davisa. Dodatkowe czujniki TH FO kupisz za kilkadziesiąt zl a Davisa za kilkaset.  Pomiar wiatru rozdzielczość FO 0.1 m/s (0.4 km/h) a Davisa 1mila/h (1.6km/h). Jakość czujników Solarradiation/UV FO jest gorsza od Davisa.

Jeżeli masz firmę i możesz wrzucić zakup w koszty i zależy Ci na prestiżu to kup stacją Davisa. Jeżeli kupisz za prywatne pieniądze to kup stację ze stajni FO a 5 latach kupisz nowszą.





Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis Vantage Pro 2 Aktiv DAV-6153EU - parę pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwca, 2021, 22:06:44 »
10 lat temu gdy interesowałem się zakupem stacji Davisa kosztowała ona 7 razy drożej od klonów Fine Offset. Miała ona jednak opinię jako solidnej stacji. Teraz wszystko zdrożało, stacja Davis to ok 5 tys zł a a stacje ze stajni Fine Offset 800-1200 zl, czyli 5 razy taniej. Obecnie jakość czujników TH Fine Offset jest taka sama jak Davisa. Dodatkowe czujniki TH FO kupisz za kilkadziesiąt zl a Davisa za kilkaset.  Pomiar wiatru rozdzielczość FO 0.1 m/s (0.4 km/h) a Davisa 1mila/h (1.6km/h). Jakość czujników Solarradiation/UV FO jest gorsza od Davisa. Jeżeli masz firmę i możesz wrzucić zakup w koszty i zależy Ci na prestiżu to kup stacją Davisa. Jeżeli kupisz za prywatne pieniądze to kup stację ze stajni FO a 5 latach kupisz nowszą.

Davis produkuje stacje, które pracują na całym świecie, w różnych warunkach klimatycznych (także na Antarktydzie), nieprzerwanie przez wiele lat. W sieci można znaleźć takie "historie", że np. otrzymuje ktoś stacje w prezencie 10-15 lat temu, instaluje ją i stacja działa tak nieprzerwanie do dzisiaj, a w międzyczasie były różne ekstremalne warunki pogodowe. Kiedyś sporo osób narzekało na dokładność pomiaru temperatury i wilgotności, także na tym forum, ale od czasu wprowadzenia nowych sensorów (SHT31), nie ma już tego problemu. Stacje Davisa mają superszybkie aktualizacje (2,5 sekundy), mierzą prędkość wiatru do 322 km/h, a także skuteczne osłony radiacyjne.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl