Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Netatmo - deszczomierz  (Przeczytany 1100 razy)

Offline MarekOwski

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Netatmo
Netatmo - deszczomierz
« dnia: 09 Sierpnia, 2021, 16:38:18 »
Witam.
Mam problem z kalibracją deszczomierza ,według opadów z pobliskich
deszczomierzy w odległości około 2 km. Stacja wskazuje zawyżone opady ,aż o 2 x . W jaki sposów kalibrujecie swoje deszczomierze ?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Netatmo - deszczomierz
« dnia: 09 Sierpnia, 2021, 16:38:18 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 527
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Netatmo - deszczomierz
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Sierpnia, 2021, 22:15:46 »
Serwus,
w pierwszej kolejności polecam zaopatrzyć się w manualny deszczomierz. Sam stałem się posiadaczem takiego ok. miesiąc temu i powiem, jestem zadowolony z wyników pomiarów. U siebie porównuję opady między Davis (elektroniczny) a TFA (manualny). Jeśli przy niewielkich opadach, dajmy na to, do 10mm/dobę zauważysz, że rozbieżność jest znacząca, to faktycznie będzie trzeba skalibrować deszczomierz Netatmo. Pamiętaj, że opady znaczące mogą być naprawdę różne na małym obszarze. Kalibracja odbywa się poprzez powolne wkraplanie odpowiedniej ilości wody do deszczomierza. Niestety nie pomogę, ile musisz wlać ml wody, ale na pewno taką informację znajdziesz na forach poświęconych użytkownikom Netatmo.

Offline irek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Odp: Netatmo - deszczomierz
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpnia, 2021, 10:01:51 »
Cześć
Ja bym zaczął od sprawdzenia oprogramowania. Zwykle takie deszczomierze z podwójnym wahadłowym korytkiem zaniżają opad. Nie posiadam tej stacji, ale w instrukcji kalibracji jest mowa o 100ml wody i ilości wahnięc, więc przyjmując, że jedno wahnięcie 0,01 cala to 0,2mm, to przy średnicy wlotowej 127mm daje 2,5ml wody, czyli na 100 ml 40 wahnięć. W moich stacjach w oprogramowaniu widnieje zwykle wartość 1 jako 100% i jak zwiększam powierzchnię wlotową to wpisuję np 0,65 żeby mieć tą samą wartość pomiaru. Sprawdź czy w netatmo jest liczba wahnięć czy zapis procentowy.
Zawyżać pomiar może złe wypoziomowanie deszczomierza, drgania masztu bąć samego deszczomierza przy luźnym umocowaniu. Widziałem też sytuację, gdzie na maszcie nad deszczomierzem był wiatromierz i woda spływała z niego do deszczomierza a także woda odbita od samego masztu, w zależności od wiatru.
Co do samego sprawdzenia deszczomierza to można zacząć od zwykłego słoika, najlepiej litrowego, który posłuży jako deszczomierz manualny, i strzykawki 20ml. Słoik wypoziomowac na jakims pieńku albo cegle, po opadzie zmierzyć objętość wody strzykawką i podzielić przez powierzchnię wlotową słoika i porównujesz z deszczomierzem. Drugi sposób to sprawdź wypoziomowanie deszczomierza oraz oblicz powierzchnie wlotową. Strzykawką wlewaj wodę do deszczomierza az uzyskasz 20, 40 itd wahnięć. Zapisz objętosć wody. Przy 20 deszczomierz powinien wskazać 5mm opadu. Jeśli jest różnica wprowadzasz poprawke w oprogramowaniu albo dla ciekawosci możesz obliczyć faktyczny opad przypadający na jeden impuls.
Trochę się rozpisałem, ale sam nieposiadajac profesjonalnego sprzętu staram się dokonywać wiarygodnych pomiarów, bo ostatnio przygotowywałem kilka raportów opadowych w sporach o odszkodowania po nawalnych opadach, więc i tak najbardziej ufam manualnym  deszczomierzom.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 527
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Netatmo - deszczomierz
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia, 2021, 14:40:07 »
Irek, napisz czy jesteś zadowolony z użytkowania deszczomierzy RG202. Czy wiesz, gdzie w Polsce można je kupić? Ostatnio zamarzył mi się taki, ale dostępność i cena są zaporowe.

Offline irek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Odp: Netatmo - deszczomierz
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Września, 2021, 00:29:30 »
Cześć.
Na początku zaznaczę, że gdybym nie miał w pobliżu domu wysokich drzew to bym korzystał z deszczomierza Helmanna, ale że musiałem oddalić się z pomiarami od drzew to nie chciałem robić prezentu amatorom kolorowych metali.

Mam dwa deszczomierze typu RG202, pierwszy kupiłem w 2018r bezpośrednio w sklepie w Stanach (całkowity koszt ok 90zł) a drugi w Chinach za ok 70zl. Obecnie na aliexpres znalazłem ofertę z vat i przesyłką za 130zł a amerykańskie oferty zaczynają się od 30$, co w porównaniu z prostymi deszczomierzami z 25zł, to dużo. W polskich sklepach ofert nie znalazłem.
Tak jak wspomniałem wcześniej, w pobliżu domu rosną wysokie drzewa, więc przy silnym wietrze ich wpływ na pomiary sięga kilkadziesiąt metrów i w tym obszarze znajdują się deszczomierze elektroniczne. Przerobiłem już chyba wszystkie możliwe przypadki zaburzenia pomiaru automatycznego stąd największe zaufanie mam do pomiarów manualnych. Niestety taki pomiar zależny jest od czynnika ludzkiego, szczególnie, gdy pomiarów dokonuje się o określonej godzinie. W moim przypadku o 6UTC. RG202 ma przezroczystą budowę i możliwość wychwycenia aż 270mm opadów(w zeszłym roku podczas jednej burzy spadło u mnie 120mm). Cylinder pomiarowy umieszczony wewnątrz deszczomierza jest wyskalowany do 1 cala lub 28mm w zależnosci od zastosowanych jednostek. W większości przypadków opad nie przekracza tej wielkości, więc gdy nie ma mnie w domu, to każdy, kogo poproszę, może podejść i odczytać wielkość opadów albo wykonać zdjęcie. Mała średnica otworu w lejku zapobiega parowaniu, co jest ważne, gdy w porze letniej w ciągu dnia występują przelotne opady przeplatane z rozpogodzeniami. Przezroczystość umożliwia także szybkie skontrolowanie czy jakiś opad wystąpił.
Oryginalny deszczomierz ma stabilne mocowanie i jest odporny na UV. Ostra krawędź wlotu zarówno nasadki jak i samego deszczomierza, podwyższa dokładność pomiaru. Zimą przy spodziewanych opadach śniegu można dokonać pomiarów bez nasadki z lejkiem. Latem, przy prognozowanych nawalnych opadach lub opadach gradu też warto zdjąć nasadkę, gdyż 4 cm ścianka moze okazać się za niska dla odbijających się gradzin lub grubych kropli.
Wadą nasadki jest to, że czasami przy ujemnej temperaturze przymarza do deszczomierza, jak i sam deszczomierz do mocowania, szczególnie, gdy opady deszczu lub mokrego śniegu zamarzną. Kolejną wadą jest stosunkowo mała średnica wlotowa-10cm, co przy umiarkowanych opadach deszczu może nie ma takiego znaczenia, jak przy ulewach czy gradzie a w szczególności podczas opadów mokrego śniegu.
Do 2018, do pomiarów manualnych używałem aluminiowych butelek po środkach chemicznych, w podwójnej formie. Jednej, z uciętą szyjką - do śniegu, gradu i ulew, a drugą bez dna, umieszczoną w daszku klatki, w której znajdował się słoik lub cylinder pomiarowy, który od kilku lat już nie wystarcza na wyłapanie ekstremalnych opadów, czego przy RG202 raczej nie doświadczę.
Co do dokładności pomiaru, to przy prawidłowym zamocowaniu, wpływ zapewne ma zmniejszona powierzchnia wlotowa w stosunku do deszczomierza Helmanna. Miałem okazję porównać wskazania kilku deszczomierzy podczas ostatnich opadów. RG202 wskazał w kolejnych dobach 18,5 i 18,5mm. Deszczomierz o wlocie 100cm2 również 18,5 i 18,5mm a deszczomierz o powierzchni wlotu 206cm2 (własny wyrób sprzed kilku dni) wychwycił odpowiednio 19,3 i 19,2mm, więc mogę stwierdzić że deszczomierz jest dokładny w swojej klasie wielkości a przy tym prosty w obsłudze.

Zamiast krótkiej odpowiedzi powstała długa opinia i to nawet nie o stacji, a o deszczomierzu manualnym.  ;)