Testowałem wiele różnych anemometrów. WS68 to bardzo kiepski wiatromierz. W wielu sytuacjach niepoprawnie mierzy prędkość wiatru i kierunek. WS80 zdecydowanie precyzyjniej mierzy prędkość wiatru i kierunek. Przy niewielkiej prędkości WS68 ma problem z pokonaniem bezwładności i pokazuje ciszę. Barani Wind podawał wtedy wartości na poziomie 2-3,6 km/h, gdy w tym samym miejscu WS68 pokazywał ciszę. WS68 rotacyjny ma bardzo kiepski wiatrowskaz. Jest on mało czuły na zmiany kierunku wiatru przy niskiej prędkości. W tej sytuacji lepiej radzi sobie ultradźwiękowy WS80.
Ogólnie jest problem z jakością WS80. Potrafią być rozszczelnienia, dodatkowo może nie wytrzymać opadów gradu o średnicy 4 cm. Za granicą znane są przypadki rozbicia górnego panelu od solara przez większy grad i zniszczenie urządzenie przez wodę.
Niedawno wszedł WS90 Wittboy i on precyzyjnie mierzy wiatr. Niestety dotykowy pomiar opadów to żart. Nie jest on w żaden sposób precyzyjny. Jedynie z tego urządzenia nadaje się, to pomiar prędkości i kierunku wiatru. Wykonany jest z materiału ASA, który powinien wytrzymać wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych. WS80 jest z gorszego tworzywa, które ulega żółknięciu, potrafi również korodować siatka.
Ogólnie z Ecowitt jest tak, że mają często problem z jakością swoich produktów. Kontrola jakości zawodzi, o czym ich niejednokrotnie informowałem i przyznali mi rację.
Polecam zamawiać stąd sensory i jeśli wybierać, to WS90, bo jest bardziej odporny na opady gradu i zmieniającą się pogodę. To udoskonalona wersja WS80. Dotykowy deszczomierz nadaje się tylko do sygnalizacji opadów ciekłych. Musimy pamiętać, że nie mierzy opadów śniegu. Pomiar irradiancji i uv, to nadal lipa. Winna jest kiepska jakość czujników, o czym Ecowitt doskonale wie, ale nic z tym nie chce zrobić. Niestety Ecowitt to firma idąca na masówkę, niezbyt zwracająca uwagę na jakość produktów. Ich tunel wiatrowy to żart. Przez długi czas nie ogarniali, że ich wiatromierze ultradźwiękowe niepoprawnie mierzą wiatr.
https://shop.ecowitt.com/collections/sensor-arrayJest też opcja z WS90 Wittboy z najnowszą konsolą.
https://shop.ecowitt.com/products/wittboy-proMuszę jednak podkreślić, że Barani kosztujący 3-4 krotność ceny Ecowitta zepsuł się po 6 miesiącach. Barani oddał mi pieniądze za anemometr. Jednak jakość pomiarów z Barani iot Wind była lepsza, niż z WS68. WS68 to zabawka i tragiczny wiatromierz. Nie spełnia on wymogów WMO. Należy podkreślić, że wszystkie rotacyjne wiatromierze mają problem z poprawnym mierzeniem porywów w wichurach. Tyczy się to również profesjonalnych wiatromierzy łopatkowych. Tutaj na tym polu zdecydowanie lepszą są wiatromierze ultradźwiękowe. Do Ecowitt ultradźwiękowego można dokupić kabel z zasilaczem, aby w warunkach zimowej pogody, anemometr nie uległ oblodzeniu. WS68 potrafi zatrzymać się, tak jak i inne wiatromierze, gdy na dworze panuje ujemna temperatura i pada śnieg. Dochodzi wtedy do zatrzymania się łopatek i wiatrowskazu. WS80/90 mają grzałki i z tym sobie radzą bez problemu. Ogólnie wiatromierze soniczne są bardziej niezawodne zimą, ale warunek jest podpięcie ogrzewania.
Ponadto WS80/90 podają najniższe wartości na poziomie 0,5 m/s - 1,8 km/h. Zapytałem swego czasu Ecowitt, dlaczego nie zrobią progu zadziałania na 0,1 m/s, 0,2 m/s. Twierdzą, że ich urządzenia są za mało czułe i mieliby problem z wykryciem kierunku wiatru przy laminarnym przepływie.
Jeśli masz trochę pieniędzy, to może warto dołożyć do Hongyuv. Mają zdecydowanie lepsze produkty niż Ecowitt i Davis. W ich ofercie są również wiatromierze ultradźwiękowe. To instrumenty znacznie lepsze od chińskiego Ecowitt. Ecowitt mierzy wiatr do zaledwie 40 m/s, gdy Hongyuv ma pomiar do 60-75 m/s w zależności od modelu. Jest też opcja połączenia Hongyuv z konsolą Davisa.
https://hongyuv.en.alibaba.com/productgrouplist-810537824/Ultrasonic_Anemometer.html?spm=a2700.icbuShop.88.16.3628b8vlb8vlWhhttps://www.alibaba.com/product-detail/HY-WDS2DVSE-0-60m-s-Ultrasonic_60803585058.html?spm=a2700.shop_plgr.41413.34.4e48fb10t7HtKp