Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Wymiana czujnika ciśnienia  (Przeczytany 371 razy)

Offline Chris76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Bresser Meteo Champ HD
Wymiana czujnika ciśnienia
« dnia: 02 Listopada, 2022, 18:49:29 »
Dzień dobry Wszystkim.
Chciałbym prosić o pomoc w takim zagadnieniu (być może problem był już omawiany, ale nie mogę się go doszukać na forum). Od niedawna jestem posiadaczem stacji Bresser Meteo Champ HD. W trakcie użytkowania zaskoczyło mnie, że krzywa barometryczna w serwisach WU, czy Pro Weather Live jest bardzo zgrubna, rozdzielczość barometru wynosi aż 1 HPa (producent informuje o tym w instrukcji, ale nie ogarnąłem tego przed zakupem. Moja wina). Taki wykres wygląda kiepsko i nawet dla meteorologa amatora jest mało przydatny, między innymi ze względu na czas reakcji. Porównałem wskazania okolicznych stacji na WU i wiele tańszych modeli prezentuje krzywe barometryczne w bardzo profesjonalny sposób. Też bym tak chciał ;). Dlatego mam pytanie: czy można wylutować z mojej stacji oryginalny czujnik ciśnienia (utratę gwarancji biorę na klatę) i wlutować czujnik lepszej jakości, precyzji? Czy jest to w ogóle możliwe? Będę wdzięczny za wskazówki.
Pozdrawiam. Krzychu.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Wymiana czujnika ciśnienia
« dnia: 02 Listopada, 2022, 18:49:29 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2592
  • Otrzymał podziękowań: 126
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Wymiana czujnika ciśnienia
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopada, 2022, 16:02:24 »
Nawet jak wymienisz sensor ciśnienia to i tak możesz mieć wartości zmieniające się co 1 hPa, bo może o tym decydować oprogramowanie stacji. Patrzę na tą instrukcję i widzę tam coś takiego, rozdzielczość pomiaru: 1hPa / 0.01inHg / 0.1mmHg. Coś tu jest chyba nie tak, bo 0.01 inHg to 0,338 hPa, a 0.1 mmHg to 0,133 hPa. Czyli wynikałoby z tego, że najlepsza rozdzielczość pomiaru będzie w mmHg, każda zmiana o co najmniej 0,133 hPa będzie wyświetlana. Przynajmniej ja tak to rozumiem, albo to jest jakiś błąd w instrukcji. Spróbuj zmienić jednostkę ciśnienia na mmHg i zobacz, jak wyglądają zmiany na wykresach.

Patrząc na to, przypomina mi się trochę sytuacja z sensorami SHT3x i informacją podawaną w instrukcjach wielu stacji. W środku czujnika był np. sensor temp/wilg SHT30, w instrukcji nie było o tym żadnej informacji, a podana dokładność pomiaru temperatury wynosiła ±1°C, gdy SHT30 w zakresie temperatur od 0°C do +65°C ma typową dokładność ±0,2°C, a przy -20°C jest to przeważnie ±0,4°C. Czyli patrząc na dane podane w instrukcji, odnosiło się wrażenie, jakby zastosowano w stacji/czujniku mniej dokładny sensor pomiarowy, a w rzeczywistości był to dokładny SHT30.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Chris76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Bresser Meteo Champ HD
Odp: Wymiana czujnika ciśnienia
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopada, 2022, 21:02:28 »
Dobry wieczór.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, zmieniłem ustawienia według tego, co mi poradziłeś ale niestety nie pomogło. Zmiany ciśnienia następują co 0,7 mmHg, zatem jest błąd w instrukcji. Szkoda.
Pozdrowienia.
Krzychu.