Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Jaka stacja? Czujniki ultradźwiękowe czy zwykłe, dokładność, problemy lato, zima  (Przeczytany 2098 razy)

Offline phoenix_pl

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Witam,
przymierzam się do zakupu stacji pogodowej i zastanawiam się co wybrać. Przeczytałem sporo wątków na forum jak i specyfikacji i instrukcji różnych stacji pogodowych i mam następujące spostrzeżenia.

1. Pomiar wiatru, według postów na forum, jest dokładniejszy jeżeli czujnik jest ultradźwiękowy. Natomiast nikt nie wspomniał o problemie z bardzo niedokładnym pomiarem wiatru w momencie gdy zimą działa grzałka. Wtedy według instrukcji (np. do stacji EcoWitt) pomiar jest mocno zaburzony. Jeszcze jeden problem z czujnikiem ultradźwiękowym jest taki, że będąc na podwórku i spoglądając na czujnik nie widać szybkości obrotu łopatek ani kierunku wiatru. Ktoś powie, że to nieistotne ale ja często łapię się na tym, że spoglądam na wiatrowskaz sąsiada żeby zobaczyć skąd wieje. Tak więc czujnik siły i kierunku wiatru z łopatkami.

2. Dodatkowe informacje które chcę widzieć na stacji.
  • Godzina wschodu i zachodu słońca. Fajnie gdyby było z graficzną reprezentacją położenia, a to mają chyba wszystkie stacje na HP255x.
  • Nasłonecznienie w W/m2
  • Łatwe przełączanie się do wyświetlania informacji z dodatkowych czujników, najlepiej jeszcze gdyby można było je sobie ponazywać
  • Temperatura odczuwalna

3. Dodatkowe funkcjonalności które chciałbym mieć
  • W przypadku braku połączenia z siecią WiFi, stacja przechowuje pomiary i w momencie nawiązania połączenia wysyła też te zaległe
  • FARS - mocno pożądane ale mógłbym bez tego jakoś przeżyć
  • Możliwość dokupienia wewnętrznych czujników temperatury i wilgotności 3,4 sztuki
  • Czujnik wyładowań atmosferycznych - podobnie jak FARS, mocno pożądane ale też mogę się obejść
  • Czujnik PM2.5 oraz stężenia CO2 wewnętrzny, oraz czujnik PM2.5, PM10 zewnętrzny. Z tego co widzę to czujniki mające pomiar CO2 to spory wydatek. Dodatkowo niektórzy oferują osobne urządzenia do pomiaru wymienionych parametrów, szkoda tylko, że nie komunikują się one z konsolą stacji pogodowej, a stanowią osoby system
  • Automatyczny czas letni i jakaś synchronizacja tegoż czasu
  • Czym większy ekran konsoli tym lepiej

3. Dodatkowe pytania
  • Ile pociągnie konsola na bateriach w przypadku braku prądu?
  • Co gdy konsola nie działa (brak zasilania, baterie się wyczerpały), czy czujniki też mogą gromadzić dane i przesłać po ponownej synchronizacji czy może te pomiary są tracone? W ogóle to czy to czujnik inicjalizuje komunikację czy konsola?
  • Gdzie info o tym co siedzi w poszczególnych czujnikach pomiaru temperatury czy to SHT35 czy coś innego? Bo producenci nie za bardzo się tym chwalą.

I tak na podstawie wymagań doszedłem do następujących wniosków:
  • GARNI 3015 Arcus. Konsola: zmarnowane miejsce na ekranie, brak miejsca na informacje z czujnik wyładowań atmosferycznych na głównym ekranie. Czujnik zewnętrzny: bardzo fajny, zwłaszcza to, że łopatki wiatromierza oraz wiatrowskazu są na górze i elementy czujnika nie przeszkadzają w pomiarze
  • GARNI 3055 Arcus. Konsola: bardzo fajnie rozplanowana, zdecydowanie na tak. Czujnik zewnętrzny: ultradźwiękowy, a więc i problemy które opisałem wyżej. Gdyby był czujnik z modelu 3015 z konsolą z 3055 to byłoby idealnie
  • BRESSER MeteoChamp 7-in-1 HD Wi-Fi - podobnie jak GARNI 3015, zmarnowane miejsce na konsoli plus brak miejsca na info z czujnika wyładowań, natomiast czujnik zewnętrzny bardzo fajny. I znowu, nic nie zasłania łopatek i wiatrowskazu.
  • EcoWitt HP2561. Konsola: model HP2560_C, bardzo fajna, chyba to jest dokładnie to samo co w GARNI 3055. Czujnik zewnętrzny, tutaj już gorzej bo łopatki wiatromierza i wiatrowskaz są/będą częściowo osłonięte przez elementy montażowe - dlaczego nikt o tym nie pomyślał? Czy ktoś wie jaka jest różnica między HP2550_C i HP_2560C? Czy jedyna różnica to tylko antenka? Czy zakup produktów EcoWitt to tylko przez ich stronę https://shop.ecowitt.com? Rozumiem, że produkty idą z Chin prawda?

Pytanie - czy coś przegapiłem, jest jeszcze coś innego godnego polecenia? No i prosiłbym o odpowiedź na moje powyższe pytania. Pewnie jedna osoba na wszystko nie odpowie ale w końcu to forum i w grupie siła. Ja ze swojej strony postarałem się przygotować jak tylko potrafiłem.
« Ostatnia zmiana: 21 Stycznia, 2023, 13:57:23 wysłana przez phoenix_pl »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline swibno

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: GARNI 3015 ARCUS
Witam kupiłem kilka dni temu stację Garni 3015 Arcus. Jeszcze nie rozpakowałem więc za wiele nie pomogę ,ale czytając instrukcję zauważyłem że panel fotowoltaiczny prawdopodobnie nie doładowuje baterii. W instrukcji jest napisane że nie należy stosować baterii akumulatorowych. Jest też napisane że panel służy do zasilania wentylatora. Jeżeli ktoś szukał stacji w której rzadziej chciał wymieniać baterie to może być minusem.
Jeżeli chodzi o wiatromierz to chciałem żeby było można na niego spojrzeć przez okno i samemu ocenić. Nie wiem jak zabezpieczone są sensory w amatorskich stacjach pogodowych, ale ostatnio wymieniałem na nowy czujnik ultradźwiękowy ponieważ uległy uszkodzeniu gumowe zabezpieczenia czujników, w środku dużo skomplikowanej elektroniki. Może podczas zakupu watro też na to zwrócić uwagę.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia, 2023, 09:32:53 wysłana przez swibno »

Offline Arkadiusz_w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Brak
phoenix_pl - najlepiej zainwestować w taki zestaw. Wittboy ma problem z temperaturą zimą, gdy chodzi grzałka, ale dostępność danych zimą jest wyższa niż w przypadku łopatek. Osłona radiacyjna we wszystkich stacjach amatorskich to dramat. Wszystkie rotacyjne wiatromierze amatorskie (Eurochron, Ecowitt), mierzą niepoprawnie kierunek i prędkość wiatru. Szczególnie jak wieje słabo. Robiłem bezpośrednie porównania z Barani Meteowind i tylko WS80/WS90 mógł się z nimi równać, jeśli chodzi o dokładność pomiaru i kierunku wiatru. Dodatkowo porównywałem WS90 z ultrasonicznym profesjonalnym wiatromierzem Hongyuv i są porównywalne.

WS90 ma lepszą trwałość niż WS80. Zamiast z materiału ABS, jest on wykonany z ASA i lepiej przetrwa próbę czasu. Prędkość wiatru w wichurach lepiej zmierzy Ci soniczny WS90, niż łopatkowe wiatromierze wszelkiego rodzaju. Zimą wyższa dostępność danych jest w anemometrach ultradźwiękowych, które są ogrzewane, tak jak m.in WS90 Wittboy.

HP2560_C różni się tym, że ma wbudowany czujnik ciśnienia i temperatury w "antence". Z Wittboyem producent sprzedaje tylko najnowszą konsole, ale WS90 jest kompatybilna również HP2550_C i GW1100/GW2000.

Zamówienie ze strony shop ecowitt polecam zrealizować następujące. Polecam zamówić na dniach, gdyż dobiega końca promocja z okazji chińskiego nowego roku. Deszczomierz standardowy WH40 warto kupić, gdyż świetnie uzupełnia piezoelektryczny z WS90. Piezo deszczomierz źle mierzy opady zimą i zaniża w opadach nawalnych.

https://shop.ecowitt.com/products/wittboy-pro
https://shop.ecowitt.com/products/wh40
https://shop.ecowitt.com/products/wh40-heightening-block
https://shop.ecowitt.com/products/wh57
https://shop.ecowitt.com/collections/thermometer-probe-sensor
https://shop.ecowitt.com/products/extension-cord
https://shop.ecowitt.com/products/6700mah-power-bank-with-plug-1

Obejściem problemu z pomiarem temperatury w WS90 jest zakup WH32EP, który ma bardzo dokładny czujnik SHT 35 z sondą i zainwestowanie w osłonę firmy A-Ster, bądź jak mamy więcej pieniędzy to Barani Meteoshield Pro. Osłon radiacyjnych firm TFA i Drumik odradzam, gdyż fałszują temperaturę w dni solarne o nawet kilka stopni. Ważna jest też lokalizacja takiej osłony z dala od murów, balkonu itd.

https://sklep.meteoplus.pl/p/216/697/a-ster-oar-961-oslona-radiacyjna-pasywna-dla-czujnika-temperatury-i-wilgotnosci-oslona-antyradiacyjna-profesjonalna-oslony-radiacyjne-akcesoria-sprzet-profesjonalny.html

https://sklep.meteoplus.pl/p/216/2275/barani-meteoshield-professional-oslona-radiacyjna-pasywna-innowacyjna-oslona-antyradiacyjna-spiralna-naturalnie-wentylowana-samoczyszczaca-oslony-radiacyjne-akcesoria-sprzet-profesjonalny.html

Pozostałe rzeczy możesz sobie wybrać samodzielnie, ale z tych firm amatorskich i półprofesjonalnych, to tylko Ecowitt ma bardzo dokładny SHT 35 w swojej ofercie na kablu. Inne korzystają z mniej dokładnych SHT30/31. Wybierając paczkę do Europy, rekomenduję wysyłkę przez Yunexpress. Dociera paczka w około 2 tygodnie do Polski. Serwis Ecowitt jest na tyle dobry, że w razie awarii wysyła nowy sprzęt bez zbędnej dyskusji.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia, 2023, 14:01:27 wysłana przez Arkadiusz_w »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1038
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Witam kupiłem kilka dni temu stację Garni 3015 (...) czytając instrukcję zauważyłem że panel fotowoltaiczny prawdopodobnie nie doładowuje baterii. W instrukcji jest napisane że nie należy stosować baterii akumulatorowych. Jest też napisane że panel służy do zasilania wentylatora. Jeżeli ktoś szukał stacji w której rzadziej chciał wymieniać baterie to może być minusem. (...)

Garni 3015 Arcus faktycznie nie posiada systemu ładowania aku. Aku nie zaszkodziłyby stacji ale producent nie zaleca stosowania aku ponieważ mają one mniejsze max napięcie wyjściowe ok.1,2V  a baterie to nawet 1,6V. Jak można przeczytać na stronie producenta stacji od wys. napięcia zależy zasięg pomiędzy czujnikiem a konsolą.

Zalecane litowe dlatego, ponieważ to obecnie najbardziej odporne na zimno baterie - wykazują się b.małym spadkiem napięcia w jednostce czasu.

Kwestia panelu solarnego. Nie wiem tego na 100% ale najprawdopodobniej w Garni zastosowano tzw kondensatory dwuwarstwowe znane jako superkondensatory.

W moim czujniku WH24 od stacji WH2600 którą nabyłem ok. 3 lata wstecz już takie zastosowano bo zalecano od tej pory aby stosować baterie a nie aku. Poprzedni taki sam produkt musiał mieć aku.

W ten sposób zmodyfikowane zasilanie panelu zewn. pozwala na:
1. Zasilanie całego panelu zewn. w tym wentylatora czujnika temp i wilgotności orzez panel słoneczny gdy zaczyna on produkować en. po wschodzie słońca
2. Zasilanie elektroniki panelu zewn. w nocy z zasobów zgromadzonych w kondensatorze
3. Zasilanie awaryjne z baterii gdy brakuje energii w kondensatorze oraz nie świeci słońce.

Ja w moim WH24 - z takim rozwiązaniem - nie wymieniam baterii od czasu zakupu czyli ok. 3ch lat.

Pewnie podobnie będzie w Garni  - albo i lepiej.

I to są odp. na zagadki dlaczego niektóre stacje pomimo leciwego wzoru stale trzymają wys. cenę.

PS: Garni 3015 to całkiem ciekawy produkt. W szczególności właśnie rozwiązanie z zasilaniem
 panelu zewn. ale i konsoli z baterią CR podtrzymującą pamięć.
Również zewn. pamięć na dane pomiarowe jako mobilny pendriver 16 GB.

Ale najbardziej zaciekawiła mnie transmisja danych przez czujniki: co 12 i 24 s przez panel zewn. oraz co 60 s przez czujniki wewn. Te 12 s to czołówka wśród tej klasy stacji :)
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia, 2023, 15:38:07 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline swibno

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: GARNI 3015 ARCUS
Garni 3015 Arcus faktycznie nie posiada systemu ładowania aku. Aku nie zaszkodziłyby stacji ale producent nie zaleca stosowania aku ponieważ mają one mniejsze max napięcie wyjściowe ok.1,2V  a baterie to nawet 1,6V. Jak można przeczytać na stronie producenta stacji od wys. napięcia zależy zasięg pomiędzy czujnikiem a konsolą.

Zalecane litowe dlatego, ponieważ to obecnie najbardziej odporne na zimno baterie - wykazują się b.małym spadkiem napięcia w jednostce czasu.

Kwestia panelu solarnego. Nie wiem tego na 100% ale najprawdopodobniej w Garni zastosowano tzw kondensatory dwuwarstwowe znane jako superkondensatory.

W moim czujniku WH24 od stacji WH2600 którą nabyłem ok. 3 lata wstecz już takie zastosowano bo zalecano od tej pory aby stosować baterie a nie aku. Poprzedni taki sam produkt musiał mieć aku.

W ten sposób zmodyfikowane zasilanie panelu zewn. pozwala na:
1. Zasilanie całego panelu zewn. w tym wentylatora czujnika temp i wilgotności orzez panel słoneczny gdy zaczyna on produkować en. po wschodzie słońca
2. Zasilanie elektroniki panelu zewn. w nocy z zasobów zgromadzonych w kondensatorze
3. Zasilanie awaryjne z baterii gdy brakuje energii w kondensatorze oraz nie świeci słońce.

Ja w moim WH24 - z takim rozwiązaniem - nie wymieniam baterii od czasu zakupu czyli ok. 3ch lat.

Pewnie podobnie będzie w Garni  - albo i lepiej.

I to są odp. na zagadki dlaczego niektóre stacje pomimo leciwego wzoru stale trzymają wys. cenę.

Całkiem możliwe że z panelem solarnym jest tak jak piszesz ale to sprawdzę dopiero jak zainstaluję i podłączę stacje. Wyjdzie w praniu. Zaskoczyło mnie też że do portu USB można podłączyć według instrukcji pamięć maksymalnie 16GB. Większość produkowanych dziś pendrive jest już dużo większej pojemności.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1038
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Pewnie chodzi o koszty samej stacji. Procesor ogarnia tylko do 16GB. Ta pamięć jest zdecydowanie nadwyżkowa. Starczy na całe "życie" stacji i jeszcze jej nie zapełni.

 Na tym forum, w wątku HP1001 zrobiłem kilka lat temu analizę ile ważą dane w plikach .csv. Pytanie, ile razy przeciętny user korzysta z tak obszernej bazy danych ? Ja mam już roczne katalogi z pomiarami z 9ciu lat ale zaglądałem głównie wtedy gdy planowałem instalację fotowoltaiki - analizując nasłonecznienie w moim rejonie.  :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1038
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Stacja Garni 3015 Arcus zyskała swój wątek_klik

Dalsze komentarze dot. stacji Garni 3015 Arcus sygeruję kontynuować w dedykowanym jak powyższy link wątku.

Offline phoenix_pl

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Wybierając paczkę do Europy, rekomenduję wysyłkę przez Yunexpress. Dociera paczka w około 2 tygodnie do Polski. Serwis Ecowitt jest na tyle dobry, że w razie awarii wysyła nowy sprzęt bez zbędnej dyskusji.

Czytałem w jednym z wątków, że problemem jest teraz przesyłka do Polski gdyż pobierany jest dodatkowo VAT i cło.
Cytuję:
"Chciałem jeszcze dodać, że anulowałem zakupy w Ecowitt.com (bezpośrednio u producenta w Chinach, duży plus, że bez problemu zwrócili przelew). Mimo, iż sam towar jest względnie tani, to 23% VATu i koszta wysyłki stanowiły praktycznie połowę ceny zamówienia"

Offline Arkadiusz_w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Brak
Czytałem w jednym z wątków, że problemem jest teraz przesyłka do Polski gdyż pobierany jest dodatkowo VAT i cło.
Cytuję:
"Chciałem jeszcze dodać, że anulowałem zakupy w Ecowitt.com (bezpośrednio u producenta w Chinach, duży plus, że bez problemu zwrócili przelew). Mimo, iż sam towar jest względnie tani, to 23% VATu i koszta wysyłki stanowiły praktycznie połowę ceny zamówienia"


W mojej ocenie lepiej kupić czujnik ultradźwiękowy, co należy dodać, że w czasie wichur precyzyjniej zmierzy porywy wiatru. Dodatkowo w czasie dynamicznej pogody zimą, gdy zdarzają się opady marznące i śniegu, to nie ulegnie oblodzeniu, jeśli podepniemy do niego grzałkę. Oprócz możliwości zakupu czujników firmy Ecowitt ze strony producenta, to możesz skusić się też na zakup przez Weatherspares.com i zakup przyjdzie z Europy szybciej, a być może i nawet taniej. Wybór jednak jest trochę mniejszy niż na shopecowitt.com

Niestety ze stacji Garni nie będziesz zadowolony w dni solarne. Mimo że jest FARS, często jakość i dokładność pomiarów będzie gorsza niż z WH32EP i dobrej osłonie radiacyjnej jak np: Barani Meteoshield Pro, A-ster, Metspec Rad. Pomiar temperatury lepiej rozdzielić od stacji i umożliwia to Ecowitt. Garni dodatkowo w swojej ofercie nie ma SHT 35 z sondą, natomiast Ecowitt ma i jest to lepsze rozwiązanie, gdy umieścimy taki czujnik w dobrej osłonie radiacyjnej. Zresztą sondy cechują się szybszą reakcją i dokładnością, niż czujniki wbudowane na płycie czujnika meteorologicznego wewnątrz.

Wszystkie amatorskie i półprofesjonalne stacje mają kiepskie osłony radiacyjne i w dni solarne źle się spisują i przekłamują nawet o kilka stopni temperaturę przy silnej insolacji. Opcjonalnie zamiast osłon firmy Barani i Aster, są też dostępne na rynku osłony firmy MetSpec. Odradzam natomiast osłony radiacyjne firmy Drumik i TFA, gdyż w dni solarne fałszują temperaturę powietrza, nawet 3-5 stopni. Dla mnie takie odchylenia są niedopuszczalne.

https://metspec.net/radiation-shields/

Sam jestem posiadaczem osłon radiacyjnych Barani i A-Ster i są to osłony porównywalne, jeśli chodzi o jakość wykonania i pomiary w dni solarne. Miałem osłony radiacyjne firm Drumik i TFA. Są fatalne i nagrzewają się nawet przy niewielkim Słońcu. Poniżej publikuje zdjęcia, w których dobrze widać "szklarnie" w osłonie firmy Drumik, brak czernienia i przepuszczanie światła od góry przez TFA i "wyczernioną" osłonę firmy A-Ster, która spełnia wymogi WMO, podobnie tak jak osłona firmy Barani Meteoshield Pro.

Uważam, że powinieneś oddzielić czujnik temperatury od stacji, bo FARS też może wprowadzać fałszowanie temperatury i wilgotności. Szczególnie w warunkach wilgotnej pogody, czyli dużej wilgotności powietrza. IMGW i wiele innych służb nie korzysta z wentylowanych osłon radiacyjnych, gdyż nie zdają one egzaminu i wprowadzają istotne zafałszowanie pomiarów. Wybór końcowy i tak pozostawiam Tobie.

https://weatherspares.co.uk/collections/ecowitt-weather-stations
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia, 2023, 08:34:20 wysłana przez Arkadiusz_w »

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Witam serdecznie.

Stałem się posiadaczem stacji HP2564 (Wittboy Pro)z czujnikiem WS90 od firmy Ecowitt i chciałbym się podzielić paroma spostrzeżeniami po tygodniu użytkowania.
Do stacji dokupiłem klasyczny, korytkowy deszczomierz, bo słyszałem, że ten piezoelektryczny niedoszacowuje lub przeszacowuje pomiary. Kupiłem też oczywiście moduł zasilający podgrzewanie czujnika WS90.

Czujniki zostały zamieszczone na 2 masztach. Jeden wystaje ponad 1,5 metra nad dach budynku, a deszczomierz znajduje się na drugim maszcie, gdzie jest wolna przestrzeń i nic nie zakłóci pomiarów opadów deszczu. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to jakość wykonania. Nie można powiedzieć, że materiały są badziewnej jakości, bo czujnik wygląda solidnie i waży, tak samo jest z deszczomierzem. Aby móc dobrze założyć zintegrowany czujnik potrzebujemy rury o zewnętrznej średnicy 25 mm tj. 1 cal. Im grubsza ścianka wewnątrz rury tym lepsza stabilność.

Czujnik wisi około 180 metrów n.p.m. (25 metrów nad poziomem gruntu i około 5 metrów nad powierzchnią dachu) i przestrzeń dookoła niego jest otwarta, więc warunki są idealne do pomiaru kierunku i prędkości wiatru. Co ciekawe oficjalna stacja IMGW jest oddalona ode mnie o kilometr i znajduje się na wysokości 193 metrów n.p.m. i względem niej wykonywałem przez ten czas wszelkie porównania. Można było założyć maszt odrobinę wyżej, ale nie zrobiłem tego z uwagi na fakt, iż wyszła na jaw pierwsza wada, którą jest siła transmisji sygnału. Był problem, żeby sygnał przedostał się przez jeden gruby strop do konsoli, więc zmuszony byłem zmienić nieco miejsce montażu nie tracąc na jego jakości.
Tutaj wyszedł ogromny plus stacji - ultrasoniczny anemometr. Jakość pomiaru z niego jest bardzo dobra. Mierzy wiatr od 1,8 km/h i dane przesyła średnio co 8,5 sekundy do konsoli robiąc to precyzyjnie i porównywalnie do stacji IMGW.

Odczyt temperatury również jest dobry, ale tylko i wyłącznie jeśli na osłonę radiacyjną nie świeci słońce, nie jest załączona grzałka albo gdy wieje wiatr. W przeciwnym wypadku pomiar jest bardzo wyraźnie zawyżony nawet o ponad 2°C, co dla mnie osobiście jest już różnicą nie do przyjęcia i niedopuszczalną. Niestety - włączenie grzałki mającej na celu roztopienie nagromadzonego lodu pod wpływem niskich temperatur powoduje podnoszenie wskazań temperatury na zewnątrz. Osłona radiacyjna totalnie sobie nie radzi z promieniami słońca i jeśli temperatura potrafi być zawyżona o ponad 2 stopnie, to świadczy o tym, że jest po prostu słaba. Jeśli wieje wiatr, to wskazania są w dużym stopniu mniej przekłamane no ale nie o to tu chodzi. Pomiar ma być wykonywany prawidłowo, więc ogromną zaletą stacji jest możliwość dokupienia osobnych czujników i ich oddzielny montaż. Właśnie dlatego postanowiłem zakupić sondę WH32EP, która docelowo trafi w przyszłym miesiącu do osłony A-Ster. Posiada ona bardzo dokładny sensor SHT35, który tylko o 0,1°C odbiega wskazaniami od wzorcowanych urządzeń Termio 1 czy Termio 2, a taka różnica jest już jak najbardziej do przyjęcia. Dzięki temu zabiegowi całość stacji zyska niżej wymienione plusy:

- pomiar temperatury oraz wilgotności na zewnątrz praktycznie zgodny z WMO, a dzięki temu wiarygodne wskazania zwłaszcza przy dynamicznych warunkach atmosferycznych
- poprawne obliczanie temperatury punktu rosy
- dokładne pomiary kierunku i prędkości wiatru
- przyzwoite pomiary opadów deszczu, które będzie można porównać z tym co wskaże piezoelektryczny deszczomierz
- możliwość podłączenia zasilania grzałki przez cały rok bez obaw o zawyżone wskazania. Swoją drogą grzałka naprawdę spisuje się bardzo dobrze i spełnia swoje zadanie choć nie pracuje ciągle 24/7.

Nie potrafię powiedzieć czy są różnice w działaniu obu deszczomierzy, bo od chwili montażu padał tylko i wyłącznie śnieg i na ten test jeszcze muszę zaczekać. Dłuższą chwilę potrwa obserwacja pomiarów natężenia światła czy promieniowania UV choć wydaje się, że z tym tez jest nieźle.

Co do konsoli - wygląda chyba najlepiej ze wszystkich, które do tej pory widziałem, a że jestem fanem ciemnych kolorów to podoba mi się możliwość ustawienia czarnego tła. Wszystko w konsoli widać bardzo dobrze i jest intuicyjna. Bardzo łatwo dokonać w niej ustawień, zaktualizować oprogramowanie czy zalogować się do oprogramowania bezprzewodowego za pomocą przeglądarki internetowej wpisując w nią przypisany przez router dla stacji wewnętrzny adres IP. Można wtedy znacznie łatwiej ustawić logowania do serwisów pogodowych Wunderground czy Ecowitt, co jest pomocne, bo wpisywanie danych z poziomu konsoli jest dość toporne. Plusem konsoli jest też zasilanie z portu USB. W razie braku prądu można konsolę podłączyć pod powerbank i nie stracimy wtedy danych i będzie możliwość obserwowania danych przy ekstremalnych warunkach. Minusem jest reset do ustawień fabrycznych po aktualizacji oprogramowania. Wszystko wtedy trzeba ustawiać jeszcze raz.

Podsumowując jestem ze stacji zadowolony, ale jednak po kupnie do pełnej satysfakcji trzeba dołożyć 800 zł. Rozczarowałem się osłoną radiacyjną, bo miałem już do czynienia z tańszymi stacjami i wydawało mi się, że jeśli kupię topowy produkt, to jednak jakość osłony będzie lepsza. Plusem jest możliwość rozbudowy o dodatkowe czujniki, a nie jestem fanem stacji ze wszystkimi czujnikami w jednym miejscu. Wprawdzie wysokość pomiaru u mnie jest dyskusyjna i wiem, że temperaturę powinno się mierzyć 2 metry nad ziemią, to jednak bardzo zbliżone wskazania względem stacji IMGW utwierdzają mnie w przekonaniu, że po założeniu znacznie lepszej sondy i odpowiedniej osłony pomiary będą odpowiednie, nawet jak na mój mikroklimat.
Osobom zastanawiającym się nad kupnem śmiało Wittboya mogę polecić, lecz z dołożeniem 800 zł za dodatkową sondę z osłoną. W przyszłości pomyślę też nad ogrzewaniem korytkowego deszczomierza, aby mieć też pomiar opadów stałych.





Stacja dokonuje pomiarów w Zielonej Górze.

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
"Plusem konsoli jest też zasilanie z portu USB. W razie braku prądu można konsolę podłączyć pod powerbank i nie stracimy wtedy danych i będzie możliwość obserwowania danych przy ekstremalnych warunkach."

W przypadku podłączenia stacji do zasilacza i oraz powerbanka do portu usb prąd jest pobierany z sieci czy z powerbanka?

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Raczej z powerbanka choć nie wszystkie powerbanki jednocześnie oddają i przyjmują prąd. Ja mam jeden powerbank stary u siebie i z chwilą, gdy podłączona jest do niego konsola to działa ona super, ale jak podłączę zasilacz do powerbanka gdy jednocześnie na wyjściu podłączana jest konsola, to powerbank zaczyna się ładować ale konsola gaśnie, więc na wyjściu napięcie zanika. Trzeba by znaleźć taki bank, który jest w stanie jednocześnie oddawać i przyjmować prąd, żeby w razie zaniku napięcia z sieci konsola dalej pracowała lub taki, żeby po naładowaniu nie oddawał napięcia z akumulatora tylko pobierał z zasilacza bezpośrednio. Nie wiem czy można coś takiego dostać.

Offline Arkadiusz_w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Brak

Offline irek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Ja używam już od ponad dwóch lat ten zasilacz ups:

https://iqrc.pl/1132-routerups-15-dedykowany-zasilacz-awaryjny-ups-15w-do-routera-z-funkcja-ladowania

Początkowo podłączony był pod niego modem-router usb z kartą sim oraz bramka gw1000 aby mieć możliwość ciągłego wysyłania danych na serwery. Teraz mam tylko podłączoną konsole hp3500, dzięki której dane z wszystkich czujników są zapisywane na karcie pamięci.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2613
  • Otrzymał podziękowań: 126
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Czy ktoś wie jaka jest różnica między HP2550_C i HP_2560C? Czy jedyna różnica to tylko antenka?

Odpowiedź znajdziesz tutaj: Czym się różnią stacje pogodowe typu HP256x od HP255x?.

Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl