Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Wpływ ciśnienia na samopoczucie  (Przeczytany 188739 razy)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« dnia: 07 Września, 2010, 14:34:31 »
Wiadomym faktem jest, że ciśnienie atmosferyczne wpływa na nasze samopoczucie. Wzrost ciśnienia ma pozytywny skutek a kiedy ciśnienie maleje, czujemy się gorzej - często objawia się to sennością czy bólami głowy. Zwłaszcza meteopaci mogą coś o tym powiedzieć. Również z wiekiem, zmiany ciśnienia mają większy wpływ na nasz organizm. W ostatni weekend, moja stacja odnotowała wysokie ciśnienie - 1025 hPa. Dość szybko jednak malało i rankiem dnia dzisiejszego wynosiło 1017 hPa. Jeśli chodzi o mnie, to nie odczuwam zmian, natomiast moi Rodzice, czują się gorzej - zazwyczaj "łamie" ich w kościach. I to wcześniej niż określi to moja stacja. Dlatego moja mama śmieje się niejednokrotnie, mówiąc że najlepszym barometrem, jest Ona sama. Jestem ciekawy, czy zmiany ciśnienia wpływają na Was i w jakim stopniu?
« Ostatnia zmiana: 07 Września, 2010, 15:01:11 wysłana przez Serenator »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« dnia: 07 Września, 2010, 14:34:31 »

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Września, 2010, 14:53:03 »
Heh...ciekawe. ;) Jeśli chodzi o mnie to nie odczuwam żadnych zmian gdy ciśnienie jest niskie czy wysokie. Za to moja babcia to już inaczej. Ona to chodzący barometr i prognoza pogody w jednym. Zawsze kiedy zaczynają ją boleć nogi to mówi, że na następny dzień będzie zmiana pogody i często tak jest. To zależy od człowieka, ale wydaje mi się, że ludzi starsi bardziej to odczuwają.

Offline kotesk

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Trzebiez pogoda ws2300
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudnia, 2010, 22:42:45 »
Baja stara jak swiat :)

Proponuje zastanowiś sie w jakim zakresie zmienia sie cisnienie pomiedzy niżem a wyżem,  powiedzmy od 980 hPa do 1012 i to z gradientem 1 - 2 hPa /h max .... Czy to  powoduje ze nasze babcie zaczynaja odczuwac bóle glowy i inne przypadłości , a czy Zastanowiliscie sie na tym faktem jaka to zmiana wysokosći ?? no wiec to okolo 250 m .. to znaczy ze jadac z Szczecina do Legnicy powinienem odwiedzic dwie apteki i nalykac sie ibupromu ?? Wjazd na Kasprowy powinien powalic wiele osób na pierwszej stacji .

Za nasze samopoczucie odpowiada miedzy innymi jonizacja powietza ,,,, a to juz nie jest takie proste , Generalnie przy przejsciu frontu chlodnego mamy jonizacje ujemna powodujaca dobre samopoczucie . Front Ciepły generalnie zwiazany z nizem i kipska pogoda przyprowadza ze soba powietrze zjonizowane dotatnio ... a to kiepsko wpływa na nasze organizmy ...jezeli taki kit zokluduje sie nad glowa to mamy tydzien z glowy - dosłownie z glowy :)

Pozdrawiam

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwietnia, 2011, 17:45:38 »
Kotesk

To wszystko prawda co napisałeś.

Można dodać jeszcze ,że  nie sama wartość ciśnienia wpływa na nas negatywnie jak same zmiany. Jak ktoś jest zainteresowany wpływem pogody na człowieka  to proponuje poczytać coś prof Błażejczyka. Za uciążliwe dla człowieka uważa się dni podczas których wahania ciśnienia atmosferycznego przekraczają 8hpa/dobę. Za szczególnie uciążliwe uważane są dni z wahaniami ponad 16hpa/dobę.

Offline krzych

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Była Auriol i Bioterm - nie polecam!
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października, 2011, 14:11:04 »
A ja mam odwrotnie, zresztą moja druga połówka też. Mamy po 25 lat i tak:
 - jak jest stabilne ciśnienie lub spada jest normalnie, wręcz jak spada lepiej się czuję.
 - jak idzie w górę to są problemy. Jak jeszcze wypiję 1 kawę to spoko czasem nie zauważę, że rośnie. Ale jak wypiję 2 kawy (rzadko się zdarza) to zaczyna się nawet lekki helikopter, potem boli głowa, ogólnie jak rośnie czuję się słabiej mam gorszą reakcję i percepcję. Moja druga połowa raczej narzeka tylko na ból głowy... Doszło do tego, że często sprawdzam na new.meteo.pl jaka jest tendencja ciśnieni i jak ma rosnąc to drugiej kawy nie piję...
« Ostatnia zmiana: 30 Października, 2011, 14:12:48 wysłana przez krzych »

Offline jezjacek

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października, 2011, 16:02:37 »
A ja nie odczuwam żadnego wpływu ciśnienia na samopoczucie. Rośnie czy malej, szybko czy wolno bez różnicy.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopada, 2011, 07:58:54 »
Kto na bieżąco monitoruje wskazania stacji, z pewnością stwierdził że w miniony weekend było wysokie ciśnienie. Według wskazań mojej stacji, była to najwyższa wartość ciśnienia w tym roku. Przez całą sobotę ciśnienie wahało się między 1038 hPa a 1039 hPa. Natomiast ok. godz. 22.30, jeszcze wzrosło i osiągnęło najwyższą wartość - 1040 hPa. Niezorientowanych informuję, że moja stacja podaje wartość ciśnienia względną (ang. relative). Tak było jeszcze w niedzielę, do godzin przedpołudniowych, później ciśnienie zaczęło spadać. Tak wysokie ciśnienie nie wpłynęło negatywnie na moje samopoczucie ani członków mojej rodziny  :)
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada, 2011, 10:39:36 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Listopada, 2011, 21:04:47 »
U mnie też było bardzo wysokie ciśnienie, stacja wskazała 1039,5 hPa wiec zabrakło 0,5 hPa do magicznej wartości 1040  hPa.
Jeśli dobrze pamiętam podobne bardzo wysokie ciśnienie pojawiło się  na początku marca i wtedy analogowy barometr wskazał 1040 hPa. ;)
Mimo tak wysokiego ciśnienia czułem się dobrze.  ;)

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Listopada, 2011, 16:34:24 »

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Grudnia, 2011, 11:16:00 »
W piątek (16 grudnia), w godzinach wieczornych moja stacja odnotowała bardzo niską wartość ciśnienia, bo zaledwie 972 hPa. Niestety nie notuję parametrów odczytów, ale o ile pamiętam była to chyba najniższa wartość w tym roku. W prognozach pogodowych zresztą zapowiadano taki duży spadek. Czy koledzy posiadający stacje współpracujące z PC, mogą sprawdzić historię odczytów i ewentualnie potwierdzić, tę najniższą moim zdaniem wartość?
:)

P.S. Samopoczucie mimo tak niskiego ciśnienia, było u mnie znakomite  :)

Offline jezjacek

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Grudnia, 2011, 12:22:16 »
U mnie stacja pokazała:
"Najniższe ciśnienie (zredukowane do poziomu morza   975,5 hPa   at 22:28 on 16 grudzien 2011"

Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Grudnia, 2011, 19:03:17 »
u mnie 965 - ale mamy się licytować?

źródło wikipedia: W Polsce 16 grudnia 1997 zanotowano 1054 hPa w Suwałkach. Inne rekordy to 1051,1 hPa 22 stycznia 2006 roku, 1050 hPa 3 stycznia 1993 roku i 1048 hPa 10 grudnia 1991 roku, najniższe zaś (965,2 hPa) notowano 26 lutego 1989 w Szczecinie i Łodzi, w Białymstoku 1 marca 2008 roku – 972 hPa.

Offline synoptyk

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: samodzielnie zbudowana
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudnia, 2011, 16:36:13 »
Czytałem ostatnio niemieckie badania, że gdy ich kraj jest pod wpływem niżu, mają 20% więcej wypadków niż w czasie wyżu. I choć ja bym wytłumaczył to warunkami pogodowymi, to autorzy wspominali jeszcze o wpływie niższego ciśnienia na sprawność układu nerwowego a przez to szybkość reakcji i zdolność koncentracji.

Brytyjski MetOffice zasłynął jeszcze lepszymi badaniami. Wyliczyli, że w zimie spadek temperatury o 1st.C daje 8tys. śmierci więcej (w ich kraju) niż przy wzroście temperatury o 1st.C.

Na naszym podwórku też coś dzieje się w tym kierunku. IMGW prowadzi Zespół Prognoz Biometeorologicznych, który m.in. stwierdził, że 80% zawałów zdarza się w trakcie przetaczania się nad Polską co najmniej dwóch frontów (inna sprawa przez jaki procent roku taka sytuacja następuje ;) ). I wszyscy pewnie kojarzą badania nt. większej przestępczości i ilości samobójstw w trakcie halnego.

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Stycznia, 2012, 21:50:51 »
Dzisiaj na swojej stacji odnotowałem ciśnienie 960.8 hPa, z kolei druga stacja pokazała 960.5 hPa  czyli już wiem dlaczego czuję się źle ;) ;D  lecz zastanawiam się na ile wiarygodne są te wskazania.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2012, 22:00:04 wysłana przez radio »
Pozdrawiam
Mariusz

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Wpływ ciśnienia na samopoczucie
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Stycznia, 2012, 22:28:32 »
Wszystko zależy gdzie mieszkasz.
Możesz sprawdzić na OGIMECIE jakie wartości ciśnienia notują pobliskie profesjonalne stacje.
http://www.ogimet.com/indicativos.phtml.en - w common name wpisać większą miejscowość.

U mnie obecnie jest 984,4 hPa

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html