Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego  (Przeczytany 8661 razy)

Offline mw72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« dnia: 13 Października, 2010, 15:25:25 »
Witam

Jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem stacji pogodowych firmy HAMA, które swoje pomiary chyba generują losowo ale od początku.

W mieszkaniu walczę z nadmierną wilgotnością wiec zakupiłem model HAMA EWS-700 w celu "precyzyjnego" określenia wilgotności i temperatury w pomieszczeniu
Dłuższy czas żyłem w pewności że wskazania tego urządzenia są poprawne a błąd nie przekracza +-1% pomiaru
Było to do czasu aż w pakiecie nie nabyłem dwóch nowych stacji po okazyjnej cenie aby umieścić je w łazience i pokoju dzieci
HAMA TH-200
HAMA TH-100

Jakież było moje zdziwienie gdy uruchomiłem te modele i porównałem je z pomiarami EWS-700
Dla TH-200 różnica
  • w temperaturze wynosi (na "minus" ) 1-3 stopnie
  • w odczycie wilgotności (na "minus") od 5 do 9 % w zależności od temperatury (im niższa temperatura np 18 stopni tym wskazania są mniej rozbieżne )
Dla TH-100
  • w temperaturze wynosi (na "minus" ) 2-4 stopnie
  • w odczycie wilgotności (na "minus") od 10 do 15 % w zależności od temperatury (im niższa temperatura np 18 stopni tym wskazania są mniej rozbieżne )

Zdziwiony tak wielką rozbieżnością pomiarów zacząłem pożyczać od znajomych termometry/higrometry i porównywać wyniki ( do wyjściowej EWS-700)
Temperatura mierzona przez inne modele była porównywalna ( różnica w zakresie 0,3 stopnia), natomiast wilgotność była wyższa ( największa różnica była z modelem mechanicznym-włoskowym około 11-15 %


Dla uprzedzenia pytania porównywanie pomiarów
- rozpoczynałem po 24 h (odczytem rannym i wieczornym )
- urządzenia stały obok siebie na na szafce w miejscu nie nasłonecznionym, w oddaleniu od rożnych  źródeł ciepła i wilgotności   
- proszę nie pytać o nazwy/modele bo nie pamiętam dokładnie  ale to były urządzenia z grupy cenowej na allegro (200-400 PLN) - na pewno coś było Activjet
- dystrybutor HAMA stwierdził " tak tak , to bardzo ciekawe co Pan mówi" i nic na to nie poradzi na to  i zasugerował zwrot w sklepie ( oczywiście sklep odmówił - urządzenie pokazuje i mierzy wszystko )

I powiem tak jestem w wielkiej kropce ponieważ bardzo mi zależy na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu ze względu na dzieci a urządzenia firmy HAMA wskazują tak rożne,że już nie wierzę w dokładnością pomiarów tych urządzeń.

Co o tym wszystkim sądzicie ?
Jakiej firmy/modele stacji polecacie pod względem dokładności wskazań higrometru ?

pozdrawiam





Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« dnia: 13 Października, 2010, 15:25:25 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Października, 2010, 08:08:05 »
W celu precyzyjnego pomiaru wilgotności należałoby dysponować higrometrem, najlepiej laboratoryjnym, który został skalibrowany i posiada odpowiedni atest. Takim zapewne nie dysponujesz. Stacje pogody nie są urządzeniami super dokładnymi, każde z nich w instrukcji obsługi, powinno mieć podane w danych technicznych tzw. tolerancję czyli wielkość błędu pomiarowego. Piszesz, że porównywałeś wskazania wszystkich stacji i były między nimi różnice. W końcu były to różne modele i wcale mnie to nie dziwi. Różnice takie mogą nawet wystąpić, gdybyśmy porównywali dwa takie same modele stacji, tej samej marki. Wszystko oczywiście w ramach podanej przez producenta tolerancji pomiaru. Proponuję sprawdzić, o ile to możliwe, czy błędy pomiarowe mieszczą się w podanym zakresie. Jeśli nie, to sklep winien uznać Twoją reklamację i albo wymienić sprzęt albo zwrócić pieniądze. Jeśli okaże się, że wyniki pomiarów mieszczą się w podanej tolerancji, niestety, nic z tym nie zrobimy.
Na forum jest temat, dzięki któremu być może uzyskasz odpowiedź na Twoje pytanie: Jaka stacja pogody z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
Z mojej strony, trudno mi Tobie polecić jakiś model stacji który bardzo precyzyjnie mierzy wilgotność, bo po prostu tym się nie interesowałem. Może któryś z użytkowników, poszerzy dotychczasową wiedzę i poda nowe informacje.
« Ostatnia zmiana: 14 Października, 2010, 11:17:07 wysłana przez Serenator »

Offline mw72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października, 2010, 13:08:28 »
Dzięki za odpowiedź  :-)
Podany przez ciebie wątek trochę rozjaśnił sprawę
To już prawie rok od tamtego wpisu ale niektóre z modeli są jeszcze dostępne. Pytanie tylko czy nowsze wersje tamtych modeli też są tak dokładne ? czy też wszyscy postawili na zysk i już dokładność +-1% jest papierkowa a nie rzeczywista



ps.
Co do HAMA dokładność powinna w modelu EWS-700 wynosić +-1 % (wew) i chyba 3% na czujnik  ale chyba daleko to tej wartości dokładności
Co zwrotu w sklepie nie mam siły (na awantury) bo argumentacja ze mierzy źle i nie zgodnie z wartościami trafia w próżnie - bo ciągle słyszę ależ przecież to działa i mierzy ( pytanie tylko co ). Krotko mówiąc pieniądze wyrzucone
Ogólnie (dla potomnych) mogę stwierdzić ze kupno jakiegokolwiek modelu HAMA z półki niższej i średniej to jedna wielka pomyłka jeżeli komuś zależy na poprawnych wskazaniach
Co do egzemplarzy droższych nie wypowiem się

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Października, 2010, 13:22:41 »
[...] Pytanie tylko czy nowsze wersje tamtych modeli też są tak dokładne ? czy też wszyscy postawili na zysk i już dokładność +-1% jest papierkowa a nie rzeczywista

Niestety, na to pytanie nie znam odpowiedzi.

Co zwrotu w sklepie nie mam siły (na awantury) bo argumentacja ze mierzy źle i nie zgodnie z wartościami trafia w próżnie - bo ciągle słyszę ależ przecież to działa i mierzy ( pytanie tylko co ). Krotko mówiąc pieniądze wyrzucone
[...]

Ależ tu nie chodzi o Twoje nerwy. Towar ma gwarancję a niezgodny ze specyfikacją podlega naprawie lub zwrotowi, jeśli coś jest nie w porządku. Jeśli sklep nie będzie chciał przyjąć reklamacji, proponuję poprosić o pomoc Rzecznika Praw Konsumentów, który działa przy urzędach miejskich. Tam uzyskasz wszelkie informacje, jak załatwić tę sprawę. To nie kilka złotych, by machnąć na to ręką.
« Ostatnia zmiana: 14 Października, 2010, 13:27:17 wysłana przez Serenator »

Offline Rols

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Października, 2010, 13:45:01 »
(...) proponuję poprosić o pomoc Rzecznika Praw Konsumentów, który działa przy urzędach miejskich. (..)

To już chyba ostateczność  ;)
Proponuję skontaktować się bezpośrednio z producentem HAMA. Na jego stronie internetowej są podane numery telefonów pomocy technicznej i informacji o produktach - z tego co widzę zależy im na kontakcie z Klientem  :)
Stacje pogody są pod działem sprzętu AGD i podlegają chyba pod infolinię niebieską.
Powinni odpowiedzieć na pytanie czy takie błędy pomiarowe są normalne dla tych stacji i co najważniejsze udzielić informacji jak sprawnie dokonać reklamacji.
Jeśli ktoś może przekonać sprzedawcę (dystrybutora) do przyjęcia zwrotu towaru to jest to właśnie HAMA  ;D
W końcu sprzedawca obawia się przyjąć zwrot że zostanie z wadliwym towarem, którego producent nie przyjmie, jak sobie wyjaśnią wszystkie sprawy to nie powinno być kłopotu.
A jak dalej będzie to poskarżyć się na sprzedającego do HAMY  ;)

Adres strony do z kontaktu z Klientami producenta HAMA -> http://www.hama.pl/portal/choice*3000807/action*512

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Października, 2010, 14:19:42 »
[...]Jeśli ktoś może przekonać sprzedawcę (dystrybutora) do przyjęcia zwrotu towaru to jest to właśnie HAMA  ;D
W końcu sprzedawca obawia się przyjąć zwrot że zostanie z wadliwym towarem, którego producent nie przyjmie, jak sobie wyjaśnią wszystkie sprawy to nie powinno być kłopotu.
A jak dalej będzie to poskarżyć się na sprzedającego do HAMY  ;)
[...]

W sumie sprzedawca nie robi nam żadnej łaski, jest zobowiązany przyjąć reklamację, czy mu się to podoba, czy nie. Są na to odpowiednie przepisy. Oczywiście masz rację - sprzedawcy unikają tego jak ognia. Bo po co sobie robić jakieś kłopoty? Liczą na to, że klient się zniechęci i da im spokój. Procedura jest taka, że to sklep powinien przyjąć reklamację a następnie załatwiać wszystko dalej z HAMĄ. Klienta to nie powinno nic obchodzić. Najczęściej jednak jest tak, jak opisał nam to mw72. Można też od razu próbować porozumieć się z HAMĄ, nie widzę tu przeszkód. Dla zainteresowanych podaję link z wyjaśnieniami, jakie prawa przysługują konsumentowi:
http://www.prawo.egospodarka.pl/57964,Wadliwy-towar-jakie-mamy-prawa,1,84,1.html
« Ostatnia zmiana: 15 Października, 2010, 14:29:07 wysłana przez Serenator »

Offline mw72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: HAMA za duży błąd pomiaru - coś bardziej precyzyjnego
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Października, 2010, 15:43:23 »

Proponuję skontaktować się bezpośrednio z producentem HAMA.

Kontaktowałem się z nimi na początku w celu wyjaśnienia błędów pomiaru ( tak jak pisałem) i Pan na infolinii stwierdził, że skoro twierdze że ich sprzęt  działa nieprawidłowo to powinienem go zwrócić w sklepie - a w sklepie przecież mierzy  - więc kolko zamknięte

Co do rzecznika muszę wskazać wadę i na czym polega - a wskazanie wady ukrytej (błąd pomiarowy) wymaga wpierw opinii rzeczoznawcy a nie organoleptycznych czy też subiektywnych odczuć