Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: "Zrób to sam" - czyli stacja pogody dla elektroników (AVT-5060)  (Przeczytany 9713 razy)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2509
  • Otrzymał podziękowań: 123
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Ciekawą propozycją dla elektroników może być stacja do samodzielnego wykonania (AVT-5060) opisana w "Elektronika Praktyczna 5/2002".

Stacja dokonuje pomiaru temperatury wewnętrznej, temperatury zewnętrznej (bezprzewodowo), ciśnienia atmosferycznego i wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Dane pogodowe są wyświetlane na wyświetlaczu LCD 64x128 w formie tekstowej i graficznej (wykres), są także zapisywane w pamięci RAM (1574 rekordy danych). Istnieje możliwość podłączenia do komputera (RS232) i przeglądania danych np. w Excel'u.

Zastosowane w stacji czujniki temperatury nie wymagają żadnej kalibracji. Prawidłowe skalibrowanie czujnika wilgotności względnej w warunkach amatorskich jest jednak bardzo trudne. W dokumentacji jest opisana klasyczna metoda pomiaru wilgotności względnej (metoda psychometryczna), która polega na pomiarze temperatury dwoma, umieszczonymi blisko siebie termometrami. Jeden jest zwykły, drugi ma natomiast na zbiorniczku z rtęcią nałożony nasycony wodą kłębek waty. Na skutek parowania wody, temperatura drugiego termometru będzie nieco niższa, niż wskazywana przez termometr pierwszy. Różnica temperatur będzie tym większa, im bardziej suche jest powietrze. Wilgotność oblicza się z odpowiedniego wzoru uwzględniającego współczynnik przepływu powietrza lub odczytuje się na podstawie pomiarów obu termometrów z tzw. tablic psychometrycznych.

W AVT płytka drukowana, zaprogramowane układy i dokumentacja kosztują 45zł.

Opis AVT-5060: http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT5060.pdf
« Ostatnia zmiana: 17 Marca, 2009, 17:00:24 wysłana przez admin »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych