Witam wszystkich!Na początku zastanawiałem się czy kupować stacje teraz czy na wiosnę. No i opcja wyboru model 1080 czy 1090. Myślałem też gdzie zainstalować zewnętrzne czujniki. Najbardziej odpowiada mi miejsce przy kominie - dołączenie wysięgnika do masztu antenowego. Ale zastanawiałem się nad tym bo średnio ok. 1m (może dałoby się umieścić max. ok. 1,5m) od czujników byłyby wyloty z kominów - piec gazowy, kominek i wentylacja - czy aby to nie zakłóci odczytów - zarówno ciepło jak i wilgotność - para ze spalania gazu. Inna opcja to na maszcie w ogródku, ale tutaj byłoby częściowo osłonięte domem. W końcu zdecydowałem, że czujniki zamontuję jednak przy kominie na wysięgniku. Myślałem też, co zrobić z nadmiarem kabelków Czytałem gdzieś w opisach, że jeden (czy dwa) jest bardzo długi - 10m! Ciekawe czy we wszystkich modelach są takie długie? W moim te dwa najdłuższe mają tylko po ok. 2m. Być może kiedyś po skończeniu się gwarancji skrócę je. Mam zaciskarkę do takich wtyczek, więc nie ma sprawy. Tylko czy to nie zafałszuje pomiarów? Na forum jest trochę o przedłużaniu przewodów, ale o skracaniu nic.
Widziałem też na forum, że dość dużo użytkowników ma w stopce dane ze swoich stacji i dodatkowo swoje strony z pełnymi danymi ze stacji. Postanowiłem, że też tak sobie zrobię. Mam swój serwer (serwerek), zarówno linuksowy jak i z Windowsem XP. Tzn. są to takie małe terminale jeden z Linux to:
http://www.parkytowers.me.uk/thin/Futro/index.shtml a drugi z WindowsXP: WYSE. Mają złącza USB 2.0. Tak nawiasem mówiąc to świetna sprawa - pobierają odpowiednio 7 i 6 watów razem z zasilaczami! Mogą pracować 24h/dobę i można je zastosować do wielu celów. Tak w zasadzie to planuje uruchomić programy typu Cumulus na jednym z tych moich serwerków i po prostu dane udostępniać z mojej sieci domowej.
Stację zmontowałem najpierw w domu. Wszystko jest podłączone i przykręcone do wysięgnika. Wszystko działa - tzn wskazuje. Tak wyglądało to poskręceniu:
http://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07849.jpghttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07855.jpg A co do ekranu w stacji - jestem trochę rozczarowany - bardzo słabo widać. Jak się podświetla jest ok. ale po ciemku słabiutko. Pewnie częściowo przez tą folijkę dotykową na ekranie. Jak bym wiedział, że tak to będzie wyglądać chyba bym jej nie kupił. Wybrałbym pewnie model 1090. Zwiększenie kontrastu powoduje tylko pojawienie się tych niewyświetlanych w danym momencie elementów wyświetlacza, co dodatkowo pogarsza widoczność danych. Jestem bardzo niezadowolony z tego faktu. Patrzyłem na kilka filmów w internecie na temat tej stacji. Na kilku z nich jest pokazana stacja bazowa. Wygląda na to, że wszystkie te stacje z ekranami dotykowymi mają słaby kontrast. Nie widać na nich tak wyraźnie jak na ekranach tradycyjnych - tam czarne jest czarne a na tym moim ciemno szare. Podobno właśnie na ekranie stacji 1090 jest lepiej widać - zostało to poprawione trochę. Wyświetlanie mojej stacji tak wygląda:
http://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07857.jpghttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07860.jpghttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07861.jpg Zrobiłem też test tzw. "mokrej szmaty" ale w zasadzie to mało dało. Wilg. doszła tylko do ok. 90%. Wystarczyło jednak, że pochuchałem trochę do czujnika i wilg. wzrosła do 99%. Natomiast przerwy w transmisji z czujników zewnętrznych, o których opisane jest na forum, jednak są - o pełnej godzinie przez 1-7 min. Wydaje mi się, że jest różnie – raz trwa to 1-2 minuty a innym razem 5-6min. A ta synchronizacja, co godzinę to jakaś pomyłka. Co za głupek to wymyślił? Mam dwa zegary sterowane DCF’em, ale one ustawiają się tylko raz na dobę – chyba o 1 w nocy.
Jak jeszcze stacje miałem w domu wykonałem testy porównawcze wskazań Całość miałem w domu kilka dni, ponieważ nie było warunków na jej zamontowanie. Z testów porównawczych wskazań wynika, że różnica we wskazaniach wilgotności jest pomiędzy 2-3% a temp. 0,7 stopnia. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Otóż wiatraczek do pomiaru prędkości wiatru jest trochę niecentryczny. Tzn. jedna łopatka troszkę odstaje do góry i w miejscu pod nią szczelina między obudowami wirnika i części stałej jest większa. Poza tym kręci się minimalnie niecentrycznie. Tak to wygląda w powiększeniu:
http://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07864.jpghttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/Dsc07866.jpg Nie wiem jak to może wpływać na pomiary a zwłaszcza na jakieś blokowanie się wiatraczka np. przy oszronieniu czy oblodzeniu. Czujnik od kierunku wiatru kręci się bardzo swobodnie i wolno staje po wprowadzeniu go w ruch. Ten od prędkości zatrzymuje się natomiast dużo szybciej.
Dopiero po zamontowaniu całości przy kominie okazało się, że slaby punkt mojej konstrukcji to ta badziewna rurka z zestawu. Spłaszczyła się trochę i nie siedzi sztywno. Całość zamontowałem na 4 opaskach. Co do montażu to na pewno go zmienię. Jestem zwolennikiem bardzo mocnych i trwałych rozwiązań. Jak na razie wszystko dział OK pomimo silnych wiatrów (poryw max 54km/h). Nie zlicza "lewych" opadów tzn. maszt nie rusza się na wietrze. Choć z opadami jest trochę dziwnie - wczoraj dość dużo padało a stacja pokazała tylko 1,8mm - czyli na moje oko na mało. Ale może wydaje mi się. Co do opadu to tak na szybko wystawiłem wiadro na trawnik i wydawało mi się, że było w nim trochę więcej tzn. większy poziom niż te 1,8mm.
Poniżej linki do pozostałych fotek po zamontowaniu na kominie i dwóch filmów:
http://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00001.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00002.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00003.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00006.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00009.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00066.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00068.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00070.JPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/DSC00072.JPGFilmiki:
http://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/MOV00075.MPGhttp://nwpei.prz.edu.pl/~mgamrac/stacja/MOV00073.MPG Pozdrawiam wszystkich