Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Składak Ecowitt/Froggit  (Przeczytany 1092 razy)

Offline pyzas

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Składak Ecowitt/Froggit
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Październik, 2019, 16:19:31 »
Obawiam się, że problem z kwestią naliczania pary wodnej jako PM2.5 mają i te droższe czujniki. Pytałem o cenę czujników Airly i oni mi podali 1 500 zł, ale też są komentarze, że przy mgle te czujniki zawyżają pomiary.

Właśnie wrzuciłem swoją prezentację  czujnika WH-41 Ecowitt: https://www.youtube.com/watch?v=mdu0fMPXIIM&feature=youtu.be

Tak wyglądają pomiary w ciągu dzisiejszej pierwszej połowy dnia, kiedy rano był przymrozek i wysoka wilgotność w nocy.

Czy możesz pomóc mi zinterpretować te pomiary?
Około 1 w nocy widzimy szczytowy wynik (436) stężenia 2.5PM, później po godzinie siódmej wraz ze wzrostem temperatury obniża się stężenie 2.5PM w powietrzu, aż do wyniku na poziomie 17.
Czy szczytowy wynik i wyniki do godzin porannych są wynikami bardzo przekłamanymi?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 30 Październik, 2019, 16:19:31 »

Offline felix

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 23
    • Awekas
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Październik, 2019, 17:07:02 »
Około 1 w nocy widzimy szczytowy wynik (436) stężenia 2.5PM, później po godzinie siódmej wraz ze wzrostem temperatury obniża się stężenie 2.5PM w powietrzu, aż do wyniku na poziomie 17.
Czy szczytowy wynik i wyniki do godzin porannych są wynikami bardzo przekłamanymi?
Może sąsiad w nocy w piecu pali starymi butami lub butelkami PET?

Offline pyzas

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 1
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Październik, 2019, 17:38:22 »
Mój tak kiedyś palił hehe 😊

Chodzi mi o interpretację wyników w wymiarze wielkościowym, bo o 11 jest stężenie 17, a o siódmej rano stężenie wynosi 200.
Nie mam pojęcia jakimi wielkościami operuje się na wykresach, więc pytam o to co widzę.
Czy różnice między godzinami nocnymi/rannym/przedpludniowymi to dużo? A może to różnice małe i nie warto się nimi przejmować.
Piszecie panowie o nieścisłościach więc pytam o ile zawyżone są wartości nocne pomiaru, oczywiście w przybliżeniu i w oparciu o przedstawione wykresy.

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Październik, 2019, 18:11:20 »
Spoglądając na mapy ze stacjami pogody można zauważyć duże różnice we wskazaniach temperatury, wilgotności lub ciśnienia stacji położonych w niedalekiej odległości od siebie a więc te pomiary powinny być podobne. A nie są.
Do czego porównywać wskazania PM2,5? Do najbliższej stacji WIOŚ która jest oddalona o 30km i podaje uśrednione dane z ostatniej godziny?
Ale to w tym czasie u mnie sąsiad wyszedł na balkon zapalić papierosa, sąsiadka wytrzepała koc w oknie lub pod oknem przejechała zamiatarka. Więc jak tu porównywać?
Trzeba by mieć kilka czujników w tym przynajmniej jeden za 20000$ aby móc wyciągnąć jakieś wnioski.
Na wykresach im mniej to lepiej.
Czujnik Ecowitt PM2,5 moim zdaniem należy traktować jako zabawkę za 200PLN która przy wilgotności do 70% pokazuje w miarę prawidłowe wartości. Jeśli komuś zależy na dokładnych pomiarach w różnych warunkach to niestety ale trzeba wydać dużo więcej.
W filmie Marka:
https://www.youtube.com/watch?v=mdu0fMPXIIM&feature=youtu.be
jest trochę na temat jak interpretować wyniki PM2,5.

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Październik, 2019, 22:48:18 »
Cytat: pyzas
Rano nie było wiatru, więc jakość powietrza nie zmieniła się w wnyniku wymieszania przypowierzchniowej warstwy powietrza.
Na wykresie mamy żółtą linię, czyli AQI - indeks zanieczyszczenia powietrza wyliczony w oparciu o algorytm biorący pod uwagę również poprzednie godziny, ale w praktyyce opiera się o PM2.5. PM2.5 wyrażone w ug/m3 jest pokazany jako czerwona linia. Obie są zbliżone do siebie, ale wartość AQI jest wyższa o w oparciu o nią jest podawany komunikat o jakości powietrza, czyli Good, Unhealthy etc.

Jeśli chodzi o te piki (skoki zanieczyszczenia) to faktycznie może to być chwilowy efekt dymu z komina sąsiadów czy nawet mojego, bo to jest teren podmiejski Konina, wzdłuż drogi linia zabudowań jednorodzinnych. Ten poziom dołków na wykresie mniej więcej jest na poziomie 100 ug/m3, ale wątpie, że tyle było samego pyłu. Z pewnością doliczona była para wodna.
Czujnik jest na parapecie, dobrze nasłonecznionym rano, więc szybko zdążyło się powietrze tam pozbyć wilgotności, no i po 10:00 PM2.5 spadł poniżej 10 ug/m3. Wynika z tego, że gdzieś 90 ug/m3 się nabiło z prawie 100% wilgotności.
Teraz wilgtoność znów przekracza 90% i PM2.5 podniósł się do ponad 100 ug/m3 przy temp. 0.9 ℃. Aby to się nie powtarzało to jedyny sposób to ustawienie czujnika po wewnętrznej stronie okna, bo to nie ma nigdy takiej wilgoci.

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Październik, 2019, 23:03:17 »
Cytat: felix
Na stronie:
http://www.aqmd.gov/docs/default-source/aq-spec/field-evaluations/ecowitt-wh41b---field-evaluation.pdf?sfvrsn=6
zrobiono test czujnika Ecowitt PM2,5 w porównaniu z czujnikami za ponad 20000 $.
Czy to ten sam czujnik? Ecowitt WH41B?

Each unit reports: PM2.5 (μg/m3), Temperature (F), Relative Humidity (%)
Mój WH41 chyba nie mierzy temp. i wilgotności.

No sensor calibration was performed by South Coast AQMD Staff prior to the beginning of this test
• Laboratory chamber testing is necessary to fully evaluate the performance of these sensors under known aerosol
concentrations and controlled temperature and relative humidity conditions
• All results are still preliminary
To też nie są jeszcze takie porządne testy. Ecowitt im odpisał, że te  rozbieżności mogą wynikać z łapaniach pary wodnej przy wyższej wilgotności.

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Październik, 2019, 16:58:14 »
Mój WH41 chyba nie mierzy temp. i wilgotności.
Mój chyba też nie mierzy T/H, w każdym bądź razie nic mi o tym nie wiadomo.
Może do testów mieli wersję z wyświetlaczem (WH0290) gdzie wyświetlacz ma swój czujnik i wyświetla pomiary T/H w pomieszczeniu.