Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Test stacji pogody Globaltronics GT-WS-03s  (Przeczytany 20407 razy)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Test stacji pogody Globaltronics GT-WS-03s
« dnia: 08 Lipca, 2010, 08:23:36 »
Stacja pogody jest produktem niemieckiej firmy Globaltronics. Z metryczki na ściance tylnej możemy przeczytać, że jest to model GT-WS-03s. Różni się od wersji z literką „w” tylko kolorem obudowy. Stacja została zakupiona w sklepie sieci ALDI i kosztowała 80 PLN. Kartonowe opakowanie zawiera nadajnik, odbiornik, baterie, wkręty montażowe oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Stacja sprzedawana była w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy: białej i czarnej. Mam czarną wersję, która mi się bardziej podoba, wygląda bardzo elegancko. Trzeba jednak uważać gdyż przedni panel jest podatny na zarysowania. Gwarancja wynosi 3 lata od daty zakupu.

1. DANE TECHNICZNE:

Nadajnik:
- pasmo pracy 868 MHz
- zasięg w terenie otwartym do 100m
- zakres pomiaru temperatury powietrza od -30oC do +70oC
- zakres pomiaru wilgotności powietrza od 25% do 90% (względna)
Zasilanie nadajnika przy pomocy 2 szt. baterii AA 1,5V. Stacja może pracować z maksymalnie 4 nadajnikami.

Odbiornik:
- zakres pomiaru temperatury powietrza od -20oC do +55oC
- dokładność pomiaru wynosi plus/minus 1 oC (w przedziale od 0oC do +40oC)
- rozdzielczość 0,1 oC
- zakres pomiaru wilgotności powietrza od 25% do 90% (względna)
- błąd pomiarowy plus/minus 5%
- rozdzielczość 1%
Zasilanie odbiornika przy pomocy 3 szt. baterii AA 1,5V. Odbiornik posiada duży, czytelny wyświetlacz z 4 stopniową regulacją kontrastu. Wyświetlacz ma również podświetlenie w kolorze niebieskim. Odbiornik może być zawieszony na ścianie lub ustawiony na biurku czy półce.

2. FUNKCJE ODBIORNIKA:

– Dokładny czas dzięki odbiorowi sygnału radiowego DCF-77.
– 12- lub 24-godzinny wskaźnik czasu.
– Wskaźnik daty i dnia tygodnia.
– Wskaźnik temperatury wewnętrznej w °C lub °F.
– Wskaźnik temperatury zewnętrznej w °C lub °F.  
– Wskaźnik wilgotności powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.
– Wskaźnik minimum i maksimum dla temperatury i wilgotności powietrza.
– Wskaźnik trendu pogody.
– Wskaźnik trendu temperatury i wilgotności (zewnętrznej i wewnętrznej)
– Wskaźnik aktualnej i dotychczasowej tendencji ciśnienia atmosferycznego.
– Alarm temperaturowy dla temperatury wewnętrznej i temperatury zewnętrznej
   odbieranej z jednego z czterech nadajników.
– Symbole prognozy pogody.
– 12 wskaźników faz księżyca.
– Wskaźnik czasu wschodu i zachodu słońca.
– Wskaźnik długości dnia słonecznego.
– Wskaźnik wyświetlacza.
– Wskaźnik kontrolny baterii.

3. URUCHOMIENIE:

Zacząć należy od nadajnika. Po założeniu baterii, ustawiamy kod domowy oraz wybieramy kanał, na którym ma pracować nadajnik. Następnie uruchamiamy odbiornik. Po włożeniu baterii stacja automatycznie się włącza. W ciągu trzech minut następuje komunikacja z nadajnikiem i odbiór przez stację informacji o temperaturze i wilgotności powietrza. Na wyświetlaczu mamy informację, który nadajnik (jeśli jest ich więcej) przekazuje dane. Są one aktualizowane co 1 minutę, natomiast wartość ciśnienia atmosferycznego jest odświeżana co 15 minut. Po 7 minutach od uruchomienia stacja zaczyna szukać sygnał DCF-77 (pierwsze 6 minut potrzebne jest na odebranie i przetworzenie danych pogodowych). Wyszukiwanie sygnału trwa maksymalnie 10 minut. Jeśli próba odebrania sygnału nie powiedzie się, automatycznie ponawiana jest ona co 2 godziny. Można też uruchomić ręczne wyszukiwanie. W moim przypadku stacja nie miała żadnych kłopotów z odbiorem sygnału. Na wyświetlaczu pokazała się aktualna data, godzina, dzień tygodnia.
 
Użytkownik podczas konfiguracji stacji musi samodzielnie ustawić następujące opcje:

wybrać tryb 12 lub 24 godzinny wyświetlanego czasu.
Z tym ustawieniem nie było żadnego problemu.

wprowadzić wysokość umiejscowienia stacji w celu prawidłowego odczytu ciśnienia.
Czynność ta opisana jest w instrukcji obsługi jako „Korekta wysokości i wybór wskaźnika”. Zrobiono to zupełnie nieudolnie nie ujmując w ogóle istoty sprawy. Otóż wartość ciśnienia jaka jest wyświetlana po uruchomieniu, dotyczy ciśnienia bezwzględnego czyli takiego, które występuje danego dnia w miejscowości w której znajduje się stacja pogody. W moim przypadku  wynosiła  1006 hPa. Instrukcja niestety tego nie wyjaśnia. Większość serwisów pogodowych, takich jak YoWindow czy Weather Watcher podaje wartość ciśnienia względnego czyli zredukowanego do poziomu morza, a więc takiego jakie wystąpiłoby danego dnia w danej miejscowości, gdyby znajdowała się ona na poziomie morza. Wobec tego postanowiłem skorygować tę wartość poprzez wybranie stosownej wysokości. I tu dochodzimy do rzeczonej istoty sprawy. Ta wyświetlana przez stację wartość ciśnienia 1006 hPa dotyczyła „zerowej” wysokości. Takie bowiem ustawienie było w menu. Sprawdziłem przy pomocy programu Google Earth, na jakiej wysokości posadowiony jest mój dom (86 metrów) i zaokrągloną wartość do 90 metrów wprowadziłem do pamięci. Wysokość można podać tylko w zaokrągleniu, bowiem każde naciśnięcie przycisku zwiększa/zmniejsza wysokość o 10 metrów. Niestety, skorygowana wartość ciśnienia nie odpowiadała podawanej w tym momencie przez serwisy pogodowe. Była za mała. W związku z tym zwiększyłem jeszcze wysokość ale nadal ciśnienie było za małe. Dopiero gdy wysokość ustawiona była na 130 metrów, wartość ciśnienia była prawidłowa. Nijak zatem ma się rzeczywista wysokość miejsca, do tej jaką trzeba było wybrać w menu stacji. Utrudnieniem jest fakt, że gdy zwiększamy wysokość, nie widzimy jak zmienia się wartość ciśnienia. W związku z tym ustawienia wykonujemy praktycznie „na ślepo”.
No, ale dość narzekania w tej kwestii. Teraz czas na pochwałę. Od chwili gdy wartość ciśnienia w danym momencie została ustalona, jest ona co 15 minut korygowana i bezbłędnie wyświetlana.

wybrać odpowiedni numer strefy zamieszkania w celu prawidłowego wyświetlania godziny wschodu i zachodu słońca oraz długości dnia słonecznego.  
Większość stacji posiada bazę miejscowości i swoją lokalizację można wybierać tylko spośród kilku z nich. Może to być, niestety, obarczone dużym błędem gdyż godziny wschodu i zachodu słońca nie są wówczas faktycznymi, jeśli stacja znajduje się w innym miejscu. Stacja Globaltronics umożliwia bardziej precyzyjne wyświetlanie danych. Obszar Polski podzielono na szereg numerowanych stref (strona 28 instrukcji obsługi), zgodnie z szerokością i długością geograficzną. Do pamięci wprowadzamy numer strefy, w której znajduje się nasza miejscowość. Od tej chwili stacja będzie podawać rzeczywiste godziny wschodu i zachodu słońca oraz długość dnia słonecznego. Uznanie dla autorów firmware tej stacji. Niekiedy stwierdzałem jednak minutowe niezgodności w godzinach, między tymi jakie podawała stacja a tymi z serwisów pogodowych.

4. OCENA UŻYTKOWANIA

- Czas jest wyświetlany precyzyjnie, porównywałem wskazania z wzorcowym sygnałem czasu emitowanym w południe w I programie PR. Czas zgadzał się co do sekundy. Stacja ani razu nie zgubiła też odbieranego sygnału DCF.
- Godziny wschodu i zachodu słońca i długość dnia słonecznego były porównywalne z tymi, które podawały serwisy pogodowe, chociaż niekiedy odnotowywałem niewielkie minutowe różnice.
- Temperatura i wilgotność wewnętrzna. Temperatura porównywana była ze zwykłym termometrem pokojowym (bardziej dokładnym, niestety nie dysponowałem). Odczyty były zbieżne. Z braku higrometru nie mogłem ocenić dokładności wskazań wilgotności wewnętrznej.
- Temperatura i wilgotność zewnętrzna. Jeśli chodzi o te wskazania, to także nie było większych różnic. Przykładowo temperatura wyświetlana przez urządzenie zlokalizowane w centrum miasta była taka, jak u mnie (odległość kilku kilometrów). Mierzyłem też termometrem – wyniki były zbieżne.
- Ciśnienie atmosferyczne, jak już wyżej pisałem jest podawane dokładnie, bez jakichkolwiek przekłamań.
- Fazy księżyca wyświetlane są poprawnie, porównania dokonałem wg danych ze strony    
http://www.contactpologne.com/pl/fazy-ksiezyca.html
- Prognoza pogody. Na podstawie zebranych danych z ostatnich godzin, stacja podaje prognozę na następne 12 do 24 godzin. Prognoza dotyczy obszaru w promieniu 30-50 km wokół stacji. Prognoza jest wyświetlana przy pomocy ikon, które można zobaczyć na str. 21 instrukcji obsługi. Niestety, brak jest ikony symbolizującej słońce zakryte przez chmury (inne stacje mają taką ikonę). Jeśli mamy taką sytuację za oknem, wówczas stacja pokazuje najczęściej symbol „pochmurno”, co rzetelnie nie odzwierciedla rzeczywistości. Uważam to za mankament. Jeśli chodzi o trafność prognoz, to tak jak zastrzeżono w instrukcji:
Cytat: instrukcja obsługi
Wspólną cechą wszystkich prognoz pogody jest to, że nie mogą gwarantować trafności. Trafność prognoz pogody wynosi ok. 75% zależnie od warunków lokalnych [...]
i tak też ją oceniam. Przykłady: pewnego dnia rano po przebudzeniu, wyjrzałem przez okno i zobaczyłem słońce na bezchmurnym niebie. Spojrzałem następnie na wyświetlacz stacji a tam deszcz. Oooops! myślę, co ta stacja pokazuje. Okazało się, ze miała rację, bowiem wieczorem rzeczywiście padało. Prognoza była trafna.
Innym razem, po południu zobaczyłem ostrzeżenie o nadciągającej burzy (ostatnia ikonka w instrukcji). Tym razem nie sprawdziło się, burzy nie było.

5. PODSUMOWANIE:

Nie jest to jakaś profesjonalna stacja, nie ma też opcji pomiaru siły i kierunku wiatru czy  wielkości opadów. Posiada podstawowe, najważniejsze funkcje spełniające, moim zdaniem, swoje zadanie. Przydałoby się wprowadzić w następnej wersji dodatkową ikonkę prognozy (lub zmodyfikować firmware) i poprawnie opisać procedurę ustawiania ciśnienia w instrukcji obsługi.

Z ostatniej chwili: Opisywany model nie będzie już dostępny w sklepach. Może jeszcze gdzieś na portalach aukcyjnych się trafi (Allegro, eBay). Pojawiły się nowe modele, o których przeczytać można TUTAJ


« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia, 2011, 08:36:41 wysłana przez Serenator »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Test stacji pogody Globaltronics GT-WS-03s
« dnia: 08 Lipca, 2010, 08:23:36 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Test stacji pogody Globaltronics GT-WS-03s
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lipca, 2010, 09:19:29 »
Ta wyświetlana przez stację wartość ciśnienia 2006 hPa dotyczyła „zerowej” wysokości.

Ciśnienie 2006 hPa :o :o :o


Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Test stacji pogody Globaltronics GT-WS-03s
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lipca, 2010, 09:29:01 »
Ciśnienie 2006 hPa :o :o :o
Sorry, ale to oczywisty lapsus :-[
Miało być rzecz jasna 1006 hPa. Już poprawione :)
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca, 2010, 10:32:39 wysłana przez Serenator »