Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Wskaźnik punktu rosy  (Przeczytany 15438 razy)

Offline Fantomas

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: brak
Wskaźnik punktu rosy
« dnia: 05 Kwietnia, 2012, 23:15:48 »
Wskaźnik punktu rosy , co to takiego ?
Na WIKI znalazłem objaśnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosy
ale czeski film :D  chodzi mi oto , że niektóre stacje mają taką opcję i tu pytanie o co kaman :D

ps. Może wyjdę na głupka bo np to to samo co poprostu temp. zewnętrzna , ale jestem laikiem i zaczynam przygodę z stacją pogody :) POZDRAWIAM !!

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Wskaźnik punktu rosy
« dnia: 05 Kwietnia, 2012, 23:15:48 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Wskaźnik punktu rosy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia, 2012, 23:45:59 »
Ja tylko powiem ,że punkt rosy jest mi potrzebny do prognozowania burz, bo im jest większy tym burze mogą być gwałtowniejsze.

A ja rozumie to tak że, np przy 25 `C i wilgotności 75 % punkt rosy (ang. dew point ) wynosi 23`C , czyli przy 23`C następuje skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia, 2012, 23:52:38 wysłana przez wiatromen »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Wskaźnik punktu rosy
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwietnia, 2012, 07:52:06 »
Wskaźnik punktu rosy , co to takiego ?
[...]

Temperatura punktu rosy (punkt rosy) jest miarą zawartości wilgoci w powietrzu. Temperatura punktu rosy określa wartość temperatury powietrza, do jakiej powietrze musi się ochłodzić, aby osiągnąć stan nasycenia parą wodną. Im zimniejsze powietrze tym mniej pary wodnej może zawierać. Gdy temperatura powietrza osiąga wartość temperatury punktu rosy, dochodzi do kondensacji i do powstawania zamgleń, mgieł i osadów wodnych na powierzchni gruntu, roślinności, przedmiotach, pojazdach itp. (rosa, szadź, szron).
Temperatura punktu rosy jest niezmiernie istotna w procesie powstawania gołoledzi. Proces kondensacji pary wodnej na powierzchni drogi zaczyna się w momencie, gdy temperatura drogi spadnie poniżej temperatury punktu rosy.
Kondensacja zachodzi w przypadkach, gdy:
- podczas bezchmurnej i bezwietrznej nocy temperatura powierzchni drogi na skutek wypromieniowania ciepła spada poniżej temperatury punktu rosy
- po okresie chłodu (niskie temperatury gruntu i drogi) napływa cieplejsze powietrze, w wyniku czego temperatura punktu rosy powietrza szybko rośnie i zbliża się do temperatury powierzchni drogowej.

Offline Alek123

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Davis Vantage Vue
Odp: Wskaźnik punktu rosy
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwietnia, 2012, 08:51:31 »
Warto dodać jeszcze, że temperatura punktu rosy służy między innymi do obliczania teoretycznej podstawy chmur. Rzeczywistą podstawę mierzą mierniki laserowe.  :)

Offline Fantomas

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: brak
Odp: Wskaźnik punktu rosy
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwietnia, 2012, 09:50:00 »
Serdecznie dziękuję :) może komuś się to przyda... pozdrawiam !!

Offline dandi

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Prognozowanie Pogody dla miasta Choszczno i okolic.
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Wskaźnik punktu rosy
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Kwietnia, 2012, 11:50:36 »
Ja tylko powiem ,że punkt rosy jest mi potrzebny do prognozowania burz, bo im jest większy tym burze mogą być gwałtowniejsze.

A ja rozumie to tak że, np przy 25 `C i wilgotności 75 % punkt rosy (ang. dew point ) wynosi 23`C , czyli przy 23`C następuje skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu.

Ja też na podstawie tego pomiaru określam przede wszystkim gwałtowność burz.
Oczywiście co do mgieł też się zgadzam w 100 %