Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: ws2300 zdjęcia sensora wiatru  (Przeczytany 8620 razy)

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« dnia: 15 Lipca, 2012, 14:29:25 »
Witam!

Jestem posiadaczem WS2300 od ładnych paru lat. Czujnik wiatru zaczął mi wariować, (odczyty po 180km/h) więc przerobiłem sobie kabel łączący tx12 z czujnikiem temp/wilgotności zgodnie z intrukcją:
http://www.lavrsen.dk/sources/weather/windmod.htm

Niestety podczas ściągania czujnika wiatru, spadł mi on z wysokości paru metrów i element mierzący prędkość wiatru się rozpadł. Pozbierałem do kupy, ale wskazania prędkości mam 0. Czy dysponuje ktoś zdjęciami tego elementu rozłożonego na czynniki, żebym mógł sprawdzić czy coś mi nie umknęło?

Pozdrawiam
k0stek

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« dnia: 15 Lipca, 2012, 14:29:25 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lipca, 2012, 22:55:37 »
Jestem posiadaczem 2 TX12, sam czyściłem swój ale nie dałem rady bez instrukcji rozebrać, więc dałem sobie spokój i wiatraczek przeczyściłem WD 40 i wodą i działa do tej pory od stycznia. Gdybyś wstawił fotki tego elementu mierzącego prędkość, czy to nie jest aby kontaktron zwykły, może magnesik wyleciał lub rozpadł się kontaktron? A wiesz czy on po przeróbce działał, może coś źle połączyłeś lub składając w całość umieściłeś ten kontaktron za daleko magnesu?
Z drugiej strony jak nic nie wykombinujesz to możesz dokupić czujnik TX20 do tej stacji za cenę ok. 90zł.

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lipca, 2012, 09:20:12 »
Witam!

Wygląda to tak, że na stacji kierunek wiatru mam, ale speed jest 0. Sprawdziłem połączenia miernikiem i są git. Z racji tego, że forum dopuszcza tylko załączniki 128kb, pozwoliłem sobie zapodać linki do zdjęć

chodzi mi o ten element:
http://zapodaj.net/abfdaf3323672.jpg.html

który po rozłożeniu u mnie wygląda tak, ale nie wiem czy czegoś nie brakuje, na szczęście wypadek nastąpił w miejscu, w którym mogę znaleźć ewentualne brakujące elementy

http://zapodaj.net/52f7b6424b1a6.jpg.html

Nie wiem, czy za pomiar prędkości przypadkiem nie odpowiada ten element w czerwonym kółku, podlałem go lekko klejem podczas składania i nie wiem czy to nie był błąd.

http://zapodaj.net/544346a37c03d.jpg.html

który znajduję się w tym miejscu

http://zapodaj.net/f9dc14a4a8bda.jpg.html

Jeśli można się dowiedzieć, gdzie mogę dokupić tx20, bo z tego co czytałem pasuje do ws2300 to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
k0stek

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lipca, 2012, 10:56:59 »
Czujnik TX 20 kupowałem w sklepie likor , ale widze że już nie posiadają go w sprzedaży, chyba zakupiłem ostatni za te 90zł, może warto popytać u nich.Niestety nie mogę się dopatrzeć co to za element mierzący prędkość wiatru, widzę tylko 2 przewody dokądś biegnące. Druga sprawa to czy nie założyłeś tego kółeczka odwrotnie(wiatraczek w środku odwrócony o 180 stopni bo tak sie da a wiatromierz obraca wiatraczkiem w środku w obie strony), tylko tak by ten pierścień bodajże ferrytowy był od strony tego elementu mierzącego prędkość wiatru, chociaż nie powinno to mieć wpływu na odczyt ale kto wie.

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lipca, 2012, 11:46:44 »
Witam!

Może ktoś jednak ma ten czujnik, i mógłby mu się przyjrzeć?

Pozdrawiam
k0stek

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lipca, 2012, 13:09:23 »
Teoretycznie mógłbym zajrzeć, ale musiłbym iśc po drabinie na dach i ściągać całe okablowanie długości 17m potem wszystko zakładać, a to jest trochę roboty, dziś temperatura trochę dla mnie za niska na takie czynności. Mam za to nowy nieużywany aktualnie TX 20 w zapasie ale kto wie kidy zajdzie potrzeba, sam ż ciekawości napisałem do firmy likor, czy będą jeszcze posiadać w sprzedaży czujnik TX 20.Ciekawe co mi odpiszą. Jakbyś mógł opisać ten element który przykleiłeś, lub jak on wyglądał, bo na zdjęciu jak już pisałem dostrzec nie mogę. W tej modyfikacji Lavrsena jest foto na którym widać jakąś dziurke do której zmierzają dwa przewody a u ciebie widzę same przewody więc byłbym może w stanie pomóc, ewentualnie może sprawdzę swój TX 12 jak będę miał czas i ociepli sie trochę. 
EDIT. Zerknąłem tylko na swój TX 12 przed chwilą i okazuje się że raczej kółeczko nie ma nic do tego wszystkie części są, wydaje się że problemem jest właśnie ten element który zaznaczyłeś w kółko. Da sie ten element wyjąć żeby zobaczyć jak on wygląda?

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lipca, 2012, 13:47:57 »
Dzwoniłem do likora, w połowie sierpnia będą mieli tx20, czyli póki co na stronie usteckiej nie będzie pomiaru wiatru.
Zakleiłem ten element dość skutecznie, cały czas mi wypadał jak składałem czujnik, no to se skleiłem na amen.

Pozostaje czekać :-(

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lipca, 2012, 14:09:25 »
Szkoda że go tak zakleiłeś, chciałem zobaczyć czy to był kontaktron czy coś innego( taka mała szklana rurka),bo ewentualnie mogłeś ten element włożyć od strony dalszej niż znajduje się to kółko z wiatraczkiem, u mnie milimetry w deszczomierzu tak wpływały na kontaktron, zresztą nie wiem co tam jest, ale jak kontaktron, to najlepiej by był jak najbliżej kółka(elementu magnetycznego na wiatraczku) bo wtedy byłoby zliczanie impulsów najpewniejsze, gdyby dało się go wymontować cudem to mam dużo kontaktronów w zapasie więc ewentualnie mógłbym coś podesłać wtedy Tobie.

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lipca, 2012, 14:57:01 »
Spróbuje jeszcze z nim powalczyć, odezwę się jak go wydłubie

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lipca, 2012, 15:59:52 »
Mnie jak się zblokował wiatraczek i dopiero przy 60km\h miałem 0,3 zmusiło to do wejścia na ośnieżony dach 04.01.2012 na wysokości 11m i zdjąć wiatromierz, nawet kilkugodzinny brak danych trochę denerwuje, jak wtedy gdy zasypało mi wiatromierz 31 marca śniegiem i przestał działać na 10 godzin po czym z powrotem śnieżyce z 01.04 mi zasypały go na kolejne 3 godziny.
To czekam na fotki elementu jak uda Ci się go wyjąć, lepiej żeby udało się go naprawić, bo trochę szkoda do połowy sierpnia mieć brak danych o wietrze, ew. sam kierunek.

EDIT : Sklep Likor.pl poinformował mnie o 15:08 mailem zwrotnym że czujnik TX-20 jest już właśnie dostępny do kupienia za 87,90
http://sklep.likor.pl/pl/zewnetrzny-nadajnik-tx-20.html

Ewentualnie jeżeli nic nie będziesz mógł zrobić z czujnikiem , to mógłbyś mi go podesłać, jestem elektronikiem to może udałoby mi się znaleźć usterkę i naprawić ten TX 12, wtedy bym odesłał.

Offline k0stek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-2300
Odp: ws2300 zdjęcia sensora wiatru
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Lipca, 2012, 20:18:10 »
No to kupię tx20

rozbebeszyłem mój stary, mogę Ci go wysłać ale bez kabla.

Pozdrawiam