Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Gdzie umiejscowić stacje pogody?  (Przeczytany 21822 razy)

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Gdzie umiejscowić stacje pogody?
« dnia: 16 Września, 2012, 19:12:55 »
Witam!
Mam problem z umieszczeniem czujnika ze stacji WH 2080. Mianowicie nie wiem gdzie umieścić czujnik temperatury i wilgotności, narazie znajduje się on na maszcie razem z czujnikami predkości i kierunku wiatru, ale jest on wystawiony na działanie słońca i są błędne odczyty temperatury.
Teraz wygląda to tak:

i zastanawiam się żeby umieścić czujnik pod daszkiem tam gdzie są drewna albo z drugiej strony altanki tam gdzie jest masz przymocowany tylko że wtedy mogą być też błędne odczyty ponieważ słońce operuje tam od 9 - 11 miniejwięcej.

o tutaj

 Natomiast pod daszkiem boje się że bedzie się on nagrzewał za mocno w lecie albo wilgoć bedzie szła od drewna...
Co zrobić?? poratujcie
« Ostatnia zmiana: 14 Maja, 2014, 19:54:12 wysłana przez Parasol »


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Gdzie umiejscowić stacje pogody?
« dnia: 16 Września, 2012, 19:12:55 »

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Września, 2012, 20:38:00 »
Ja oczywiście powiem, że najlepiej umocować na północnej ścianie altany (po zdjęciach wydaje mi się, że to ta, gdzie jest maszt) i najlepiej ok 2 metry nad gruntem lub trochę wyżej. Aby czujnik się nie nagrzewał od otoczenia można wykonać własnoręcznie osłonę na sensor, której wykonanie już opisywano na forum i może dłuższy wysięgnik.
Też mam WH 2080 i u mnie ok. 8.00 - 9.00 czujnik zawyżał temperaturę ok. 2-3 st, chyba że był wiatr. Teraz już słońce nie sięga go, więc jest w cieniu 24 h, ale wiosną też zastanawiam się nad jakąś wentylowaną osłoną.
« Ostatnia zmiana: 16 Września, 2012, 20:40:50 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Września, 2012, 20:41:48 »
no właśnie tam gdzie jest maszt to jest bardziej na wschód położona ściana a północ jest po drugiej stronie spadku dachu i w dodatku są tam drzewa sąsiada wiec bedzie tam znacznie wilgotniej:)


Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września, 2012, 21:39:37 »
Skoro północna strona nie jest za ciekawa to spójrz tutaj http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=230.0 Jeśli zdecydujesz się na skuteczną osłonę sensora to wystarczy obniżyć go do poziomu deszczomierza, kalenicy i myślę, że byłoby po problemie.
Możesz spróbować ustawić pod dachem, ale przepływ powietrza może być tam ograniczony. Ja miałem dla porównania termometr elektroniczny, taki pokojowy, i analogowy, z alkoholem w kapilarze (oba zgodne ze sobą). U mnie czujnik pokazuje w cieniu takie samo wskazanie co reszta.
Co do wilgotności to drzewa i krzewy nie powinny być zbyt blisko. U mnie jedynie po dwudniowych opadach w środę i czwartek wilgotność dobiła do 99%. Wcześniej o mglistym poranku do 98%. Co do najniższych wskazań to 26% w sierpniu przy okazji prawie 37 stopni w cieniu :) Nie wiem jak to u Ciebie wygląda.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Września, 2012, 21:46:14 »

Co do wilgotności to drzewa i krzewy nie powinny być zbyt blisko. U mnie jedynie po dwudniowych opadach w środę i czwartek wilgotność dobiła do 99%. Wcześniej o mglistym poranku do 98%. Co do najniższych wskazań to 26% w sierpniu przy okazji prawie 37 stopni w cieniu :) Nie wiem jak to u Ciebie wygląda.

Zgadza się, nie powinny być zbyt blisko ale dla porównania ja mam klatkę meteo" gdzie wokoło są jakieś tam bluszcze ? , wilg. w słoneczne dni spada do 50  % zależy jeszcze jakie powietrze a w czasie opadów dobija 90 % >. Może jutro sprawdzę z innym higrometrem.
Spójrz, nie jest trudno zrobić taką klatkę meteo, o to moja http://weatherdunajek.ugu.pl/klatka.html
Albo chociaż osłonę radiacyjną http://weatherdunajek.ugu.pl/oslona.html gdzie trzymam drugi czujnik.

 A jak długie masz przewody od czujników ?
« Ostatnia zmiana: 16 Września, 2012, 21:55:36 wysłana przez wiatromen »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Września, 2012, 11:04:00 »
No kable mają gdzieś standardowo 9m nie mierzyłem ich ale tak na oko mówię bo nigdzie nie jest podane.
Spróbuje umieścić czujnik temp niżej na tym maszcie tak żeby daszek altanki go osłaniał tylko nie wiem jak bedzie jak altanka w lecie bedzie sie nagrzewać. Pomyśle jeszcze nad dodatkową osłoną na czujnik jak zmiana miejsca nic nie da:)
Sprawdzałem też temperature pod daszkiem innym termometrem i w sumie dużej różnicy nie było jakieś max 1,5 stopnia ale trzeba też zauważyć, że teraz też tak słońce ostro nie świeci. Chyba dopiero bedę mogł na wiosne sprawdzić jak to się sprawdza...


Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Września, 2012, 12:23:57 »

Sprawdzałem też temperature pod daszkiem innym termometrem i w sumie dużej różnicy nie było jakieś max 1,5 stopnia ale trzeba też zauważyć, że teraz też tak słońce ostro nie świeci. Chyba dopiero bedę mogł na wiosne sprawdzić jak to się sprawdza...

Hmm 1,5`C jak na teraz to trochę podwyższona,  przy upałach spokojnie będzie powyżej +4`C.
  Patrząc na twoje zdjęcia, to wg . mnie nie ma zbytnio dużego przewiewu, może jak byś go przeniósł za dach, ale od strony północnej.


 Niestety słońce będzie docierało ale tylko w godzinach wieczornych.

 Ps.
Napisz mi czy kierunki świata są takie jak na obrazku



Ewentualnie czujnik termo-hydro mógłbyś umieścić na N-E za daszkiem tam byłby lepszy przewiew.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Września, 2012, 10:18:00 »
 Spójrz na moje rozwiązanie, czujnik z klatką mam postawioną od północy, światło słoneczne dociera jedynie po południu godz. 14-17, dzięki klatce czujnik nie ma bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, maksymalnie w upały, temp. różniła się o +2`C, a w  normalne dni nie ma zbytniej różnicy max. 0,5 `C



 Zdjęcia zrobione około godz. 10:00
« Ostatnia zmiana: 18 Września, 2012, 10:33:06 wysłana przez wiatromen »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Września, 2012, 22:52:18 »
Jutro obniżę ten czujnik i zamontuje pod daszkiem i może jak się uda to postaram się zrobić dodatkową osłonke z podstawek do dończek. Zobaczymy jak to wyjdzie.


Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Września, 2012, 08:54:53 »
Witam!
Obniżyłem ten czujnik pod daszek i chyba to nie jest zbyt dobra pozycja dla niego:
Odczyty z dzisiaj

i z wczoraj

i nie wiem czy dalek wrzucić go tak jak był czy może pod samą wiate tam gdzie są drewna
« Ostatnia zmiana: 21 Września, 2012, 08:59:31 wysłana przez miniomax »


Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Września, 2012, 09:19:28 »
Witam!
Obniżyłem ten czujnik pod daszek i chyba to nie jest zbyt dobra pozycja dla niego:
Odczyty z dzisiaj

Nie są dobre, widać gwałtowny wzrost temp., trzeba pomyśleć nad czymś innym. A teraz godz. 8-9 gdzie masz cień ?

i nie wiem czy dalek wrzucić go tak jak był czy może pod samą wiate tam gdzie są drewna

Możesz spróbować, ale  po południu  i tak temp.  będzie zawyżona, bo ten daszek  zacznie się nagrzewać, no i zero przewiewu.
« Ostatnia zmiana: 21 Września, 2012, 09:23:10 wysłana przez wiatromen »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Września, 2012, 12:49:59 »
chyba umiesze go spowrotem na tym maszcie bo tam mimo że słońce na niego działa to ma dobrą wentylacje i jest owiele mniejszy błąd! ale naprawde nie mam już pomysłu gdzie go umiejscowić!! zeby dobrze wskazywał pomiary...
Jeszcze po tej stronie domku co jest teraz to słońce jest jak widać od 8 do mniej wiecej 11:40.


Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Września, 2012, 13:45:28 »
Spróbuj jeszcze zbudować osłonę z podstawek, nie jest to trudne, a może pomóc.

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Września, 2012, 14:06:50 »
Osłone też już buduje ale tak czy siak zawiesze czujnik na maszcie bo tam jest przewiewnie a przy domku nie ma wiekszej wymiany powietrza.


Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Września, 2012, 20:16:10 »
Oryginalna osłona jest... bo jest :) Na pewno w jakimś stopniu chroni czujnik przez słońcem i warunkami atmosferycznymi, jednak nie chroni w wystarczający sposób. Jeśli chcesz uzyskać w miarę wiarygodne wyniki pomiarów temp. zew. i wilgotności, to faktycznie warto zrobić nową osłonę na czujnik. Najlepiej (najtaniej, najprościej) właśnie z podstawek pod doniczki. Najlepiej kupić od razu białe (nie bawić się w malowanie, bo farba z czasem się łuszczy) i do tego błyszczące. Wg mnie ważnym jest też pomalowanie wewnętrznej części podstawek na czarny matowy kolor. Taki zabieg naprawdę pomaga. Podstawki możesz ułożyć dość gęsto, aby zniwelować wpływ promieniowania rozproszonego na odczyty. Co do umieszczenia samego czujnika, to proponowałbym ulokować go na wys. 2 m na maszcie przytwierdzonym np. do okolnika płotu (nie wiem czy ten płot, który jest na zdjęciu jest Twój), podobnie z deszczomierzem. Jego obecna lokalizacja (przy kalenicy budynku gospodarczego) jest nieco niefortunna. Nie martw się, że czujnik będzie w pełnym słońcu. Przecież klatki meteo też umieszcza się w miejscach nasłonecznionych a nie zacienionych. Moja propozycja wygląda następująco (termometr na 2 metrach, deszczomierz niżej na maszcie, wiatromierze tak jak masz):



Uploaded with ImageShack.us