Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Pomiary z naszych stacji meteo  (Przeczytany 50905 razy)

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 13
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Miejscowość: Ślesin k. Konina
  • Typ stacji: Conrad WS-0101 (WH 2080)
Podsumowanie października 2012 na mojej stacji
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Listopad, 2012, 15:20:18 »
Może kogoś zainteresuje :) A jakie wy mieliście temp. max, min, najsilniejsze porywy, sumę opadów?

Październik to miesiąc w trakcie którego możemy obserwować dynamiczne zmiany w pogodzie. Tak było też w tym roku.
Pierwsze dni upływały pod znakiem prawie letniej aury, z temperaturą maksymalną 21.3°C 4. października, a ostatnie dały prawdziwy powiew zimy - w najzimniejszym dniu, 29. października, temperatura w dzień osiągnęła jedynie 2°C. Natomiast nad ranem spadła do -2.4*C. W porównaniu z najbliższymi stacjami IMGW nie jest to jednak wartość bardzo niska. W Poznaniu odnotowano jeszcze niższą -6 ° C, a w Toruniu -5° C. Natomiast w Kaliszu podobnie -3° C. Warto zauważyć, że w zimne noce szybkie radiacyjne wychładzanie powodowało zwykle powstawanie gęstych mgieł. Po części sprzyjało temu zjawisku parowanie ciepłego J. Mikorzyńskiego, którego temperatura w październiku nie spadła poniżej 12° C. Może być to zatem jeden z czynników lokalnego mikroklimatu, który zaznaczałby się wyraźniej w jesienne noce. Na myśl nasuwa się analogia z podwyższonymi temperaturami jesienią nad Bałtykiem, który stopniowo oddaje zakumulowane latem ciepło.

Pierwszy przygruntowy przymrozek zdarzył się 12. października, co nie odbiega od normy wieloletniej. Kolejne pięć dni z ujemną temperaturą przypadło jednak dopiero na koniec miesiąca kiedy zaczęło napływać zimne powietrze arktyczne z kierunku Skandynawii.

Średnie temperatury dobowe najlepiej chyba oddają dynamikę zmian w pogodzie jakie zaszły w ciągu minionych 31 dni. W zasadzie do 8. października mieliśmy do czynienia z poleciem, termiczną porą roku o średnich temperaturach dobowych w przedziale 10° C - 14.9° C (w ubiegłej dekadzie dla stacji meteo w Poznaniu koniec tej pory przypadał ok. 11 października). Dalej, do 25. października trwała termiczna jesień, a od następnego dnia już termiczne przedzimie ze średnią temperaturą poniżej 5° C (29. października średnia temperatura była nawet ujemna). W ubiegłej dekadzie to przychodziło w Poznaniu dopiero pod koniec pierwszej dekady listopada. Uznaje się, że wraz z nim kończy się w danym roku wegetacja roślin.

Średnia temperatura miesiąca to ok. 8.9°C. Nie obiegała zatem istotnie od normy z wielolecia - dla Poznania to 8.8°C, Torunia 8.3°C (klimadiagramme.de).

W porównaniu z wrześniem w październiku było więcej dni z opadem (11 vs 6) i ich rozkład był bardziej równomierny. Pomimo to miesięczna suma opadów wyniosła ok. 28 mm (31 mm we wrześniu). Norma dla tego miesiąca jest jednak niższa niż we wrześniu, ale przeciętnie w wieloleciu padało w październiku więcej - norma dla Poznania i Torunia to ok. 39 mm (klimadiagramme.de). Najwięcej deszczu spadło 16. października, bo 11.5 mm.
Wyjątkowo jak na wielkopolskie warunki już w październiku pojawiły się nie tylko pierwsze opady śniegu (i to dość obfite, deszczomierz po stopieniu następnego dnia podał ok. 0.7 mm), ale i w nocy z 27. na 28. października utrzymała się przez paręnaście godzin pokrywa śnieżna.

Najbardziej wietrzną była pierwsza dekada miesiąca, kiedy to rozpoczęły się wędrówki niżów atlantyckich na wschód. Dniem z najsilniej wiejącym wiatrem przez całą dobę był 4. października - 40.3 km/h. 6. dnia miesiąca miał miejsce najsilniejszy poryw wiatru, wyniósł 68.4 km/h. Od 21 do 23 października nie wiało prawie w ogóle. Wtedy to zalegały gęste mgły. Wiązał się z tym "zgniły wyż" - nad nagrzany grunt nasunęło się chłodniejsze polarno-morskie powietrze.

Podsumowując październik 2012 był w okolicach Konina miesiącem o średniej temperaturze zbliżonej do normy wieloletniej, ale kolejnym z niższymi opadami. Nie brakowało też silniejszego wiatru i pierwszego śniegu, który w takich ilościach nieczęsto zdarza się tak wcześnie. Już wiele drzew zgubiło liście, a dni stają się wyraźnie krótsze. Wszystko wskazuje jednak na to, że zimowa aura to tylko epizod i początek listopada będzie typowo jesinny.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Podsumowanie października 2012 na mojej stacji
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Listopad, 2012, 15:20:18 »

Offline mati211p

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
  • Miejscowość: Świdnik Duży Drugi
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Pomiary z naszych stacji meteo
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Listopad, 2012, 14:03:05 »
Na mojej stacji maks poryw około 70km\h, nie patrzyłem dokładnie teraz w dane, suma opadów imponująca jak na październik bo aż 80mm co daje więcej niż w czerwcu , lipcu czy sierpniu u mnie gdzie spadło średnio ok 59mm, przy czym najwięcej w czerwcu 64mm.Pogoda oddaje za lato bezdeszczowe, oby w 2013 było sporo burz, bo 2012 dał tylko 4 mizerne burze.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Grudzień, 2012, 16:55:58 »
Mamy dość nietypowy grudzień, bo w ostatnich latach, prócz może 2010 r., grudnie były do świąt dość łagodne.
Dzisiejsza noc była z pewnością najzimniejsza od zeszłej zimy (w przypadku Poznania ni było tak zimno od 7 lutego). Do tej pory dość uporczywie temp. min. nie chciały zejść poniżej -3*C, choć 3. grudnia cały dzień już trzymał mróz.

Dzisiaj jednak po opadach śniegu około 1:00 musiało się rozpogodzić, bo z ok. -2,5*C temperatura szybko szła w dół. O 07:15 było   -8.2 ° C. Dwie najbliższe profesjonalne stacje w Kole (-8.2 °C) i Inowrocławiu (-8.0 °C) pokazały podobnie.

A jakie wartości pokazały wasze stacje w dzisiejszy zimny poranek?
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień, 2012, 17:03:40 wysłana przez Mark »

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Grudzień, 2012, 20:54:50 »
Ja na przykład byłem zaskoczony opadami śniegu, chodź wiedziałem że będzie padać ale nie sadziłem że nasypie aż 10 cm +6 cm poprzedniego dnia. :)

A teraz najlepsze dziś miało być mroźno i też nie spodziewałem się  aż takiego spadku modele przewidywali do -10`C a t temp. już spadła o godz. 16.
 Kulminacja przyszłą około godz. 17 w tym czasie stacja "no name" ( gdzie specjalnie ustawiłem w odpowiednim  miejscu ) i temp. wyniosła - 13,3`C
Zrobiłem specjalny test o którym podzielę się niebawem.

Na zdjęciu  stacja WS 9162 IT
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień, 2012, 10:15:31 wysłana przez wiatromen »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Grudzień, 2012, 21:10:39 »
Do dosyć dziwne, że taki mróz pojawił się dopiero po 17:00, bo u mnie już przed południem temperatura wzrosła do -2*C, ale temu towarzyszył śnieg.

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Grudzień, 2012, 10:16:14 »
Do dosyć dziwne, że taki mróz pojawił się dopiero po 17:00, bo u mnie już przed południem temperatura wzrosła do -2*C, ale temu towarzyszył śnieg.

Żaden z modeli nie przewidywał takiej szybkiej radiacji, no chyba że GEM :)

Dziś było najzimniej tej jesieni, temp. na dwóch metrach z dala od zabudowań spadła do -17,3`C. ( stacja no name tyle zanotowała ) Na zdjęciu uchwyciłem -16,6`C ze stacji Bioterm.
 Dziś mróz przynajmniej u mnie ma być trochę mniejszy, gdzieś tak około -14`C, spróbuje dziś porównać stacje Bioterm i WS 9162 IT. Wczoraj oba były prawie zgodne różnica temp. min. to tylko 0,1`C ale czujnik WS 9162 IT nie był bezpośrednio pod "gołym niebem".
 Za to  różnica wystąpiła między Bioterm-em a stacją no "no name obie stacje dzieliło 0,7`C chodź ustawiłem czujniki obok siebie.

Wcześniej gdy było cieplej zrobiłem krótki test oto on
Wszystkie czujniki ze stacji były w tym samym miejscu.

WS 9162 IT    -0,5`C
Bioterm 20198  0`C
 Clarus  --
 "No name" +0,1`C
 Clarus +0,4`C

Drugi test

WS 9162 IT    -11,7`C ( czujnik oddalony o 3 metry od zabudowań umiejscowiony w klatce.
 Bioterm 20198    -11`C W tym samym miejscu co WS 9162 IT
 Clarus   -9,5`C gdzieś pod dachem
 "No name"    -12,3`C  najdalej od zabudowań do 9 metrów.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień, 2012, 12:26:11 wysłana przez wiatromen »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Grudzień, 2012, 18:30:55 »
WS 9162 IT    -0,5`C
Bioterm 20198  0`C
 Clarus  --
 "No name" +0,1`C
 Clarus +0,4`C

To tak +- 1 st. Można by postawić jaką małą objętość wody i sprawdzić czy się ścina lód - to niezaprzeczalny wskaźnik < 0 stopni, zwłaszcza ten WS by się sprawdziło czy nie zaniża.

Ubiegłej nocy znów padł rekord mojej stacji. Oczywiście to Wielkopolska, więc jakichś wyjątkowych wyników w skali kraju nie było. Po 3:00 było -9,5*C. W dzień maksymalnie zaledwie -6,0*C. Wcześniej myślałem, że stacja ma problemy z zejściem poniżej -3*C, ale widocznie faktycznie nie było tak zimno. Wieczorem mgła osadzająca szadź pokryła wszystko pięknym lodowym pokryciem. Moja stacja też się oszroniła, ale na szczęście wiatromierz i wiatrowskaz ciągle były w ruchu, więc cały czas działają bez zarzutu (choć są trochę oblepione :) ).

W deszczomierzu pewnie trochę śniegu nasypało, Mierzyłem grubość pokrywy śnieżnej - 3,5 cm
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień, 2012, 18:38:31 wysłana przez Mark »

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Grudzień, 2012, 20:04:31 »
Kurcze to fajną zimę macie, w trójmieście u mnie czujnik na drugi piętrze wskazał dotychczas maksymalnie -5, gdzie lotnisko Rębiechowo miało już -8...  Zamówiłem już Ws-0101, będzie czym weryfikować wskazania temperatury ;) Chociaż nie tęskno mi do wielkich mrozów, ze względu na samochód nocujący pod chmurką, już dziś miałem problemy z zamknięciem klapy bagażnika :F

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Grudzień, 2012, 10:37:07 »
To tak +- 1 st. Można by postawić jaką małą objętość wody i sprawdzić czy się ścina lód - to niezaprzeczalny wskaźnik < 0 stopni, zwłaszcza ten WS by się sprawdziło czy nie zaniża.

Dobry pomysł, tylko muszę teraz czekać na temp. w okolicach zera.
 W między czasie zrobiłem kolejny test.

Wszystkie czujniki umieściłem obok siebie ( zdjęcie )

WS 9126 IT  -9,9`C
 Bioterm       - 9,4`C
  "no name"  -9,6`C

Tu aż takiej dużej rozbieżności nie ma z czego jestem zadowolony, tym bardziej że to są trzy inne czujniki.

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Grudzień, 2012, 21:33:30 »
 [nie mogę edytować ]

WS 9126 IT  -9,9`C
 Bioterm       - 9,4`C
 "no name"  -9,6`C

Dziś jest jeszcze lepiej,  :D może to zasługa bardzo słabego wiatru ?
 Stan -  słaby opad śniegu

WS 9126 IT -4,9`C  (~-4,8`C )
  Bioterm  -4,9`C
 Clarus -4,6`C ( pod zadaszeniem )
 "No name"  -4,6`C ( tendencja spadkowa )

Na razie kończę testy,  przeprowadzę dopiero jak będzie poniżej -20`C :)

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Grudzień, 2012, 22:42:33 »
Dlaczego nie zostawiasz sobie chociaż czujnika termo od Wh1080 a demontujesz całą stację na zimę?

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Grudzień, 2012, 12:16:39 »
Dlaczego nie zostawiasz sobie chociaż czujnika termo od Wh1080 a demontujesz całą stację na zimę?

Rozważałem taką opcje, nawet miałem zamiar kupić samą konsolę i czujnik WH 1080 lub WH 1090 ale nigdzie osobnych podzespołów nie znalazłem.

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 97
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Grudzień, 2012, 13:59:57 »
Rozważałem taką opcje, nawet miałem zamiar kupić samą konsolę i czujnik WH 1080 lub WH 1090 ale nigdzie osobnych podzespołów nie znalazłem.

Dzisiaj widziałem na Allegro konsole od WH2080 Conrada za 150zł + przesyłka.
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Grudzień, 2012, 15:01:41 »
Dzisiaj widziałem na Allegro konsole od WH2080 Conrada za 150zł + przesyłka.

Dzięki za info Parasol, potrzebował bym jeszcze tylko czujnika termo -hydro. Ale to może zaczekać na razie brak $$$  :(

WH2080 powinna i tak pracować bez czujników wiatru  i deszczu, a wtedy bym miał podgląd na wykresy :) I oto by mi chodziło. :)
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień, 2012, 15:03:45 wysłana przez wiatromen »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Grudzień, 2012, 20:42:58 »
Brr, jak zimno :) Dzisiaj przed 20:00 stacja zarejestrowała najniższy wynik temperatury jak na razie. To może dla niektórych niewiele, ale Wielkopolsce omijały dotąd wielkie mrozy. Dzisiaj w okolicach Konina -12,9*C, ale w Poznaniu jeszcze mniej -13.0 °C, wg ogimet.
Niedługo odwilż i deszcz ze śniegiem z nocami na minusie, ale dniami lekko na plusie. Oby stacja poradziła sobie z tą huśtawką...
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień, 2012, 22:29:43 wysłana przez Mark »