Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Recenzja stacji Bioterm 174320  (Przeczytany 14634 razy)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Recenzja stacji Bioterm 174320
« dnia: 17 Stycznia, 2013, 16:49:10 »
    Foto recenzja stacji Bioterm 174320




Pierwszy egzemplarz stacji Bioterm 174320 któą nabyłem okazał się  porażką, niestety w tamtym modelu nic nie działało prawidłowo, oprócz barometru i temperatury.
 Co ciekawe ciśnienie względne było prawie takie same jak w stacji WH 1080

 Główny problem polegał na tym że ikonki pogody na wyświetlaczu LCD reagowały z opóźnieniem. Niestety problem w nowym modelu rozwiązano połowicznie, ale o tym za chwile.
Następne problemy poprzedniego modelu to :

Podczas minusowej temperatury wilgotność zewnętrzna nie jest pokazywana - kpina, sprawdzałem to dokładnie gdy temp. spadała do -0,1`C wilgotności nie było, pojawiały się tylko dziwne znaczki.
 
 Kolejny problem to błędne wyświetlanie faz księżyca, gdzieś na forum czytałem o  podobnym problemie.  Wytłumaczę o co chodzi, stacja pokazuje np. ikonkę księżyca w pełni a prawidłowo powinno  być w nowiu, i odwrotnie.

Nie mogłem przeboleć tej  wilgotności zewnętrznej więc czym prędzej stacje reklamowałem u sprzedawcy. Po tygodniu przyszła nowa stacja, nowa to zbyt duże słowo niestety kolejny raz zostałem wykiwany, stacja nie jest nowa. Obejrzałem bazę z każdej strony i na boku stacji widać że była otwierana widać to po dość głębokich zarysowaniach. Ok idźmy dalej czujnik również był używany, dostrzegłem to po śladach.

No nic pomyślałem zobaczymy czy się w ogóle uruchomi, wkładam baterie działa i szybko zsynchronizuje się.

  Kolejne zmiany

W poprzednim modelu który miałem  na wyświetlaczu był trend wilgotności oraz wschody i zachody  księżyca tu ich nie ma, dziwne bo na opakowaniu jest to Bioterm 174320
 Aha jeszcze taki drobiazg na wyświetlaczy LCD nie ma cyfr pod słupkami barometru :(
  Żeby sobie ułatwić historię ciśnienia, po prostu nakleiłem to co było naklejone wcześniej na LCD.



  Również inny jest rozkład klawiszy z tyłu stacji ( zdjęcie ) oraz ikonek pogody

 Pierwsza fotka z "nowej stacji druga ze starej



 
 Przejdźmy teraz do ikonek pogody, jak wiecie miałem w poprzednim modelu z tym nie mały problem  http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1260.msg9205#msg9205

  W "nowej stacji jest lepiej ale nadal mam zastrzeżenia, co zauważyłem to ikonki zmieniają się, ale o dwa rysunki  :P tzn. jeśli jest słońce i po spadku powinno być słońce z chmurką a jest od razu chmura  :-\ tak samo jest przy wzroście ciśnienia gdy jest ikonka deszczu powinna być później ikonka chmurki a jest słońce i chmura, dziwne to ale tak właśnie jest, ciekawe jak u innych użytkowników tej stacji.

 Drugi problem to spora różnica wilgotności wewnętrznej,  potrafi zawyżyć aż o 15 %.  Porównywałem stawiając czujnik i bazę obok siebie, różnica w temp. jest ok. ale wilg. wewnętrzna odbiega od normy.
 
 I to są  na szczęście jedyne jak na razie problemy, reszta działa prawidłowo, ikonka księżyca działa tak jak powinna, a wilgotność pokazywana jest przy ujemnej temperaturze.

  Dokładność

  Co do dokładności temperatury jest dobrze, czujnik testowałem z innymi stacjami i różnica była zadowalająca.
 

 Wyniki testu




Wszystkie czujniki umieściłem obok siebie ( zdjęcie )

WS 9126 IT  -9,9`C
 Bioterm       - 9,4`C
  "no name"  -9,6`C

Tu aż takiej dużej rozbieżności nie ma z czego jestem zadowolony, tym bardziej że to są trzy inne czujniki.


 Co do wilgotność zewnętrznej jet dobrze porównywałem z stacją WH 1080 i mniej więcej wyniki zgadzają się, Bioterm reaguje tak jakby szybciej  może spowodowane jest to tym że nie ma ochrony na czujniku.


 Barometr
 
  Ciśnienie pokazywane przez stacje to ciśnienie względne, niestety nie da się przestawić na bezwzględne a szkoda.  Barometr jest dość dobrze skalibrowany możliwe że zawyża o 2-3 hPa. Natomiast poprzedni model był bardzo dokładny, ciśnienie porównywałem do stacji WH 1080 i różnica była 0,5 hPa. Ale jak pamiętam w tamtym modelu dało się ustawić wysokość npm. w tym nie. :-\
  Jedną z ciekawych funkcji to historia ciśnienia na ekranie LCD, z tyłu obudowy wciskamy przycisk "history, a stacja zapamiętuje wcześniejszy pomiar. Mamy do dyspozycji 12 godzin wstecz.
 Taka jedna uwaga na opakowaniu w którym była stacja, jest wyraźnie napisane że  pokazywana jest minimalna i maksymalna wartości ciśnienia, niestety w tym jak i w poprzednim modelu nie było takiej opcji mimo że wyraźnie pisze.
 
 

 To jest wprowadzanie ludzi w błąd !!!  >:(

  Wschody i zachody słońca


 Do dyspozycji mamy tylko pięć miast znajdujących się w Polsce.
 [GDZ] Gdańsk, [WAW] Warszawa, [KKW] Kraków, [SZC] Szczecin

 Przydało by się więcej choćby Suwałki, a tak muszę ustawić Gdańsk.

 Najwięcej miast mamy w Niemczech 24 i  we Włoszech 21.

Dostępne są państwa

 Niemcy, Dania, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Portugalia, Francja, Finlandia, Czechy, Wielka Brytania, Węgry, Chorwacja, Polska, Rosja, Jugosławia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Austria, Belgia, Szwajcaria.

  Funkcje

   Zewnętrzna i wewnętrzna temp. w stopniach `F lub `C
   Zewnętrzna i wewnętrzna wilgotność % RH
   Pamięć wartości min i max. temp. i wilgotności.
   Wykres12 godzinnej  historii  mian wartości ciśnienia atmosferycznego, można przemienić na in HG lub hPa.


   Przewidywany kierunek zmian ciśnienia.

  I tu nie wystarczy że ciśnienie spadnie, chociaż na wykresie to wyraźnie widać, zastanawiałem się kiedy pojawi się strzałka w dół mimo że ciśnienie spadło o parę hPa. w dzień, a tu strzałka nadal nie drgnie.

 Dopiero po przechodzeniu przez nasz kraj gwałtownego ośrodka niskiego ciśnienia strzałka zmieniła kierunek na tendencje spadkową ( zdjęcie )
 


 Parę razy ją poobserwowałem i mogę dojść do wniosku że ciśnienie musi spaść o minimum 2 hPa. w ciągu jednej godziny.

 Barometr odświeża się co 1h ( szkoda że nie częściej ) ale nie po pełnej tylko po 10 min. np. 13:10, 14:10, 15:10 itd.

  Przewidywany kierunek zmian temperatury i wilgotności wewnętrznej i zewnętrznej.
  Prezentacja pogody w formie ikon

 Dostępnych jest pięć symboli graficznych -  słońce, słońce z chmurką, chmura, deszcz, oraz producent chwali się że burza, u mnie tej ostatniej ikonki jeszcze nie było. Szkoda że nie ma śniegu, bo w poprzednim modelu co miałem było.
 
 Słońce
 
 Słońce i chmura

 Chmura

 Deszcz

 Burza
 

 Wszystkie ikonki są animowane.

 

 Fazy księżyca, dostępnych jest pięć pól zaciemnienia.

 Zegar wyświetlany w trybie 12 lub 24 bez DCF szkoda

 Kalendarz, na LCD są dodatkowe ikonki D, M, DAY,  czyli np. 1 D - 16 dzień, 3 M trzeci miesiąc  MON Poniedziałek.

 Dwa budzik z drzemką tu trochę rozkład klawiszy nie pasuje, bo po co robić przycisk "snooze z tyłu stacji, nie lepiej gdzieś na przednim panelu albo na górze tak jak miałem to  w stacji z marketu.
Podczas dzwonienia budzika trzeba wstać i odwrócić stacje i szukać małego przycisku.

 Może się czepiam ale jest to trochę nie wygodne.

 Możliwość współpracy z trzema czujnikami. 
 I tu w końcu czujniki z innej stacji współpracują z Bioterm przynajmniej to :)

  Możliwość powieszenia na ścianie lub swobodnego postawienia
 Stacja ma ciekawą podstawkę duża lekka i można ją zdjąć, pod spodem są gumowe podkładki, które zapobiegają ślizganiu się stacji.
   
 

  Wskaźnik zużycia baterii.
  Szybka synchronizacja, zgadza się stacja przy pierwszym uruchomieniu raz dwa znajduje czujnik.

  Możliwość ustawienia alarmu temperatury min. i max. skok można ustawić o 1`C. Jak dobrze ustawimy na wyświetlaczu pojawi się stosowna grafika.
 

    Wyświetlanie temp. i wilg. na wyświetlaczu czujnika bezprzewodowego.
    Wyświetlanie przypływów i odpływów oceanów może ktoś wie gdzie to się sprawdza ?
 Ps teraz mnie oświeciło może to te literki obok księżyca ?
 

   Wygląd LCD ( rozmieszczenie ikon )

 

  Na pierwszy rzut oka rzuca się .... zegar to zmora tanich stacji.
 
 LCD podzielone jest na 6 okienek. Dwie pierwsze na górze są największe po lewej  znajduje się zegar, po prawej ikonka prognozy pogody, trend ciśnienia atmosferycznego, historia ciśnienia w godzinach, wykres słupkowy ciśnienia i małymi cyframi ciśnienie atmosferyczne, niestety ale konstruktorzy mogli by zwiększyć cyfry barometru, przez to że są małe trudno ich dostrzec, za to zegar jest na pół ekranu  :P

 Środkowa część to kalendarz, dzień, miesiąc i dzień tygodnia oraz fazy księżyca, po prawej temperatura, wilgotność wewnętrzna, trend temp.  i poziom komfortu pokazywana za pomocą "buziek"

 Ostatnia część na samym dole to wschody i zachody słońca pomiędzy nimi jest do ustawienia jedno z pięciu miast Polski.  Po prawej ostatniego prostokąta mieści się nr. kanału dostępne są trzy, temp. i wilgotność zewnętrzna, oraz trend w postaci strzałek.
   
  Wygląd

  Stacja z daleka wygląda dość estetycznie, imitacja drewna sprawia że na bazę patrzy się przyjemnie.  Niestety bliżej spoglądając  plastik jest dość niedopasowany tu i ówdzie ( przynajmniej w moim egzemplarzu ) widać małe szczeliny, może to przez otwieraną obudowę ?.

 Stacja z czujnikiem łączy się bezprzewodowo w paśmie 433 mHz , pasmo jest dość mocno eksploatowane i nie raz zdarzają się że na LCD można zauważyć kreseczki. Mimo to w lato przy nowych bateriach czujnik przesyłał sygnał nawet z 25 metrów, im chłodniejsze i mgliste ranki sygnał stawał się co raz słabszy. Najgorzej jest w wilgotną i dość zimną noc wtedy czujnik oddalony nawet o około 15 metrów ma kłopoty ze znalezieniem sygnału.
 Czujnik łączy się co 30 - 40 sec. ( zrobię jeszcze test )


 Podsumowanie wady i zalety


 Wady

 a) ikonki pogody zmieniają się co dwa stopnie (przynajmniej mój egzemplarz)
 b) ciśnienie atmosferyczne aktualizuje się co godzinę ( jak dla mnie to za rzadko )
c) brak pod wykresem słupkowym cyfr
d) brak ciśnienia bezwzględnego
e) zegar zajmuje pierwszy plan ( zamiast niego można by było powiększyć barometr )
f) niedokładna wilgotność wewnętrzna
g) przycisk snooze z tyłu stacji
h) dostępnych tylko pięć miast dla Polski



 Zalety

a) dobry zasięg sygnału jak na 433 mHz
b) czujnik mierzy dokładnie temperaturę jak i wilgotność.
c) wilgotność mierzy do 95 % chociaż w specyfikacji jest do 90 %
e) współpracuje z innymi czujnikami
f) ikonki są animowane
g) stabilna stopka


  Żeby nie te przeskakiwanie ikonek o dwa, i małe cyfry barometru stacja by dostała notę  bardzo dobrą, a tak zmuszony jestem ocenić ją  ledwo na czwórkę,  naciąganą ponieważ miałem problem z poprzednim modelem, widocznie trzeba dobrze przyglądać się bo nie wiadomo na jaką się w trafi


 Jeszcze krótkie filmy z obsługą funkcji






 Jeżeli ktoś ma pytania zapraszam do pisania w tym temacie.


 Wieczorem dodam więcej zdjęć.

 
  (c) ( test zrobiony wyłącznie dla stacjepogody.waw.pl zakaz kopiowania )
« Ostatnia zmiana: 17 Stycznia, 2013, 20:04:38 wysłana przez wiatromen »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Recenzja stacji Bioterm 174320
« dnia: 17 Stycznia, 2013, 16:49:10 »

Offline Brecht

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Stycznia, 2013, 09:34:26 »
Multum funkcji jak na "tanią" stację. Jednak reklamowałbym na Twoim miejscu jako używaną - możliwe, że dostałeś egzemplarz reklamowany po naprawie albo powystawowy. Krócej pożyje niż nowy egzemplarz. Na przyszłość polecam Oregony ;)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Stycznia, 2013, 20:58:17 »
Multum funkcji jak na "tanią" stację. Jednak reklamowałbym na Twoim miejscu jako używaną - możliwe, że dostałeś egzemplarz reklamowany po naprawie albo powystawowy. Krócej pożyje niż nowy egzemplarz. Na przyszłość polecam Oregony ;)


 Mam nadzieje że pochodzi trochę , a co do Oregonu to pewnie za taką kasę jest tylko dostępna temperatura, no ale wiadomo jaka firma .
 Kupując tą stacje chciałem mieć jak najwięcej funkcji za najmniejszą cenę.,.

 Ps tą samą opinie dodałem na Ceneo oraz http://stacje-pogody.pl/657_opinie_stacja_pogody_bioterm_174320.html  + moja strona http://zdjeciagrzeg.ugu.pl/bioterm.htm jak gdzieś zauważycie skopiowaną opinie dajcie znać. Linki mogą być edytowane przeze mnie


 Aha jeszcze jedno stacja mierzy ciśnienie bezwzględne a nie tak jak pisałem względne.

 Taka prośba do Admina, Parasol mógłbyś z edytować mój wpis http://stacje-pogody.pl/657_opinie_stacja_pogody_bioterm_174320.html    napisałem że stacja mierzy ciśnienie względne, a prawidłowo jest że bezwzględne.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia, 2013, 21:32:48 wysłana przez wiatromen »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia, 2013, 22:07:59 »
Aha jeszcze jedno stacja mierzy ciśnienie bezwzględne a nie tak jak pisałem względne.[/b]
 Taka prośba do Admina, Parasol mógłbyś z edytować mój wpis http://stacje-pogody.pl/657_opinie_stacja_pogody_bioterm_174320.html    napisałem że stacja mierzy ciśnienie względne, a prawidłowo jest że bezwzględne.

Dodaj ponownie, zmień co uważasz za konieczne - starą recenzje skasuje.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Stycznia, 2013, 20:50:56 »
Dodaj ponownie, zmień co uważasz za konieczne - starą recenzje skasuje.

 Zrobione  ;)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lutego, 2013, 21:55:58 »
 Jeszcze taka mała wzmianka.

 Właśnie zauważyłem że przy mocnym spadku ciśnienia stacja potrafi nie co godzinę aktualizować barometr a nawet co 30 min. Ciekawe.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwietnia, 2013, 10:16:19 »
Jeszcze takie spostrzeżenie.
Podczas ostatniej zmianie czasu wschody i zachody słońca zostały przestawione automatycznie, poprawnie  :) Jest to o tyle ciekawe gdyż w tej stacji niema sygnału DCF. Widocznie w "pamięci stacji jest już przypisana zmiana godzin wschodu i zachodu.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Kwietnia, 2013, 09:33:14 »
Porównywałem  temperaturę i wilgotność do stacji WH 1080, jest dobrze Bioterm aż tak mocno nie zawyża.

Jedno co się rzuca w oczy to szybszy spadek temperatury w czujniku Bioterm.

Dziś zdejmę na noc oryginalną osłonę, bo różnica temperatury minimalnej między Wh 1080 a Bioterm wyniosła 1`C.Tej nocy temp. ma spaść poniżej zera więc zrobię mały test.

Edycja

Czujnik bez ochrony był o 0,8`C cieplejszy od Bioterm-a , do tego trzeba dodać klatkę meteo która również w jakimś stopniu trzyma ciepło, w czujniku Clarusa zanotowałem mróz -1,5`C
 
WH 1080 -   0`C klatka meteo
Bioterm  -   - 0,8`C klatka meteo
Clarus  -    -1,5`C z dala od domu na odsłoniętym niebem




« Ostatnia zmiana: 21 Kwietnia, 2013, 09:32:53 wysłana przez wiatromen »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Sierpnia, 2013, 11:17:11 »
Krótka notka o bateriach.

Pierwsze baterie założyłem pod koniec listopada ( 12 r. ) teraz mamy sierpień ( 13 r. ) wyświetlacz już ledwo widoczny. Do tego dochodzą częste braki w przesyłu sygnału.
Baterie mają napięcie ~1.25v


Postanowiłem wymienić je na litowe Energizery ( kiedyś kupione i prawie wcale nieużywane, ich napięcie to 1.8 v.

Stacja bardzo szybko znalazła sygnał z czujnika zewnętrznego. Ciekaw jestem żywotności tych baterii.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpnia, 2013, 11:22:29 wysłana przez wiatromen »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Sierpnia, 2013, 18:21:37 »
Informacje na temat żywotności baterii w naszych stacjach, proszę umieszczać w specjalnym topicu na ten temat:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=815.msg5448#msg5448

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Recenzja stacji Bioterm 174320
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Stycznia, 2014, 10:44:45 »
 Podczas przechodzenia orkanu Xawery w dniu 6 grudnia 13 r. ciśnienie atmosferyczne gwałtownie spadało w ciągu 24 godzin o około 30 hPa.

 Na stacji Bioterm pojawił się symbol błyskawic, czyli włączył się tzw. tryb burz. Co zaobserwowałem to ciśnienie w ciągu godziny musi spaść o 3 hPa.

  WH 1080 ciśnienie atmosferyczne