Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Cumulus gubi opady  (Przeczytany 2834 razy)

Offline irek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Cumulus gubi opady
« dnia: 06 Lutego, 2013, 20:11:50 »
Korzystam z Cumulusa v1.9.2 i zauważyłem, że program dwukrotnie od początku roku nie zliczył mi do dziennej i całkowitej sumy opadów po jednym wahnięciu korytka w deszczomierzu. Np. na dzisiejszym wykresie rainfall rate widać trzy zliczenia, w sumie dziennej nie ma. Czy ktoś zauważył podobny problem u siebie?

Cumulus pobiera dane z WUHU a ten z TFA Primus. WUHU zliczył wszystko prawidłowo (rainfaal rate, suma godzinowa jak i dobową, czyli 0,76mm zgodna ze stacją)

W załącznikach wykresy z cumulusa

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Cumulus gubi opady
« dnia: 06 Lutego, 2013, 20:11:50 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Cumulus gubi opady
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lutego, 2013, 21:02:14 »
Osobiście nigdy nie zwróciłem na to uwagi, czy cumulus "gubi" mi opady. Zresztą w stacjach FO wykres rain rate wygląda nieco inaczej. Wstępnie proponuję przejść na nowszą wersję programu. Być może w Twoim przypadku to jakiś błąd programu, który w późniejszej wersji został usunięty. Najnowsza wersja (mimo iż beta działa stabilnie).

Cumulus 1.9.3 beta build 1058

Przy instalacji uważać, aby nie zaznaczyć ptaszkiem HTML temlates, gdyż wtedy program nadpisze szablony stron internetowych na oryginalne od cumulus.

Offline irek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Odp: Cumulus gubi opady
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lutego, 2013, 19:49:03 »
Sprawdziłem logi cumulusa i okazało się, że od początku roku dwa razy po 0,3 mm cumulus "zgubił", ale też i dwa razy dodał po 0,3 mm. Przypuszczam, że cumulus analizuje całkowitą sumę opadów pobieraną przez stację i jak jest jakaś różnica to sobie coś doda albo odejmie. Wczoraj po stopieniu śniegu suma opadu była zawyżona  o 0,3 mm w stosunku do stacji ale w tej chwili całkowite sumy od początku roku zarówno na stacji, jak i w cumulusie są identyczne.

Problem wynika prawdopodobnie  przeliczników jednostek bo jedne dane są brane z WUHU jako metryczne a inne jako jednostki angielskie, które cumulus zamienia na metryczne.