Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.  (Przeczytany 27741 razy)

Offline bender

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: AURIOL Z31130
Uszanowanie ;-),

w nawiązaniu do tego wątkuhttp://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1405.0

ponieważ nie mam paragonu nie mogę oddać stacji do Lidla, a szkoda wywalić mi ją na śmietnik. Chętnie bym ją zreanimował.

Problem wygląda tak: po kilku miesiącach stacja przestała pokazywać temperaturę i wilgotność z zewnątrz. Wymieniłem baterie - bez zmian. Zdjąłem więc czujnik zza okna i postawiłem w pokoju - wskazania wróciły. Generalnie są aktualizowane, ale czasem migają co oznacza problem z komunikacją stacja-czujnik. Po wystawieniu na zewnątrz - zgon. Wina wyraźnie leży po stronie tego drugiego, ponieważ czasem pomaga reset albo wyjęcie i włożenie baterii.

Rozebrałem czujnik i wszystko wydaje się być w porządku.

Jest jakiś sprawdzony sposób na usunięcie usterki?

A może jest jakiś zamiennik tego czujnika w przyzwoitej cenie nie przekraczającej kosztu zakupu całej stacji. ;-)

Dziękuję za rady. ;-)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Marca, 2013, 08:07:44 »
Sensory odpowiedzialne za pomiar temperatury i wilgotności  znajdują się zarówno w czujniku zewnętrznym, jak i w stacji bazowej. Czujnik przekazuje do stacji dane z pomiarów na zewnątrz pomieszczenia, a stacja pokazuje te same parametry wewnątrz pomieszczenia. Piszesz, że gdy przeniosłeś czujnik do wewnątrz, wskazania wróciły. A więc moduły są sprawne, bo gdyby była jakaś awaria, nie miałbyś w ogóle lub częściowo odczytu. Problem zatem leży w transmisji danych do stacji bazowej. Częstotliwość robocza Twojej stacji wynosi 433 MHz. Taką samą częstotliwość wykorzystują inne urządzenia, np. piloty od bram garażowych czy też systemy alarmowe. Jeśli takie urządzenia pracują w pobliżu stacji, mogą wprowadzać zakłócenia. Może być też tak, że jakiś sąsiad ma również stację pracującą na takiej  samej, co Twoja, częstotliwości. Zakłócenia mogą też wprowadzać inne domowe urządzenia, np. komputer.
Na forum były już omawiane takie problemy. Praktycznie nie ma na to sposobu, bo trzeba byłoby znaleźć i wyeliminować źródło zakłóceń, a to może okazać się po prostu niemożliwe.
Najlepiej zatem mieć stację pracującą na częstotliwości 868 MHz. Wówczas ryzyko wystąpienia zakłóceń, jest praktycznie zerowe.

Offline bender

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: AURIOL Z31130
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Marca, 2013, 11:14:02 »
Dziękuję za odpowiedź.

Mały update: kiedy czujnik leży na stole obok stacji komunikacja co prawda jest, ale nie zawsze. Od 24 godzin akurat nie ma. Bardzo możliwe, że przyczyną są faktycznie zakłócenia.

Zaniosę stację do innego mieszkania i tam sprawdzę.

Zauważyłem też, że kiedy komunikacja przebiega prawidłowo co kilka minut miga czerwona dioda na czujniku zewnętrznym. Wczoraj tego nie widziałem więc być może jest jakiś problem z zasilaniem.

Cóż...cena nie zawsze czyni cuda. ;-)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Marca, 2013, 12:42:04 »
Dziękuję za odpowiedź.

Mały update: kiedy czujnik leży na stole obok stacji komunikacja co prawda jest, ale nie zawsze. Od 24 godzin akurat nie ma. Bardzo możliwe, że przyczyną są faktycznie zakłócenia.

Zaniosę stację do innego mieszkania i tam sprawdzę.

Bardzo dobry pomysł. Napisz, jak wypadła ta próba.

Zauważyłem też, że kiedy komunikacja przebiega prawidłowo co kilka minut miga czerwona dioda na czujniku zewnętrznym. Wczoraj tego nie widziałem więc być może jest jakiś problem z zasilaniem.

Mrugnięcia diody na czujniku są jak najbardziej poprawne a samo mrugnięcie, oznacza że w tym momencie do stacji zostały przesłane dane z czujnika. Jednakże powinno się to odbywać o wiele częściej, a nie jak piszesz, co kilka minut. No chyba, że w tym modelu stacji tak ma być. Zresztą można to zweryfikować - trzeba obserwować dane pomiędzy kolejnymi mrugnięciami. Oczywiście nie zawsze one muszą się od razu zmienić. Jeśli jednak zaobserwujesz, że po którymś kolejnym mrugnięciu jakiś parametr się zmienił, to wszystko jest w porządku.
Przykładowo, czujnik mojej stacji mruga co 15 sekund (taka jest częstotliwość przesyłu danych).



Offline bender

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: AURIOL Z31130
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Marca, 2013, 13:10:46 »
Bardzo dobry pomysł. Napisz, jak wypadła ta próba.

Napiszę. ;-)

Cytuj
Mrugnięcia diody na czujniku są jak najbardziej poprawne a samo mrugnięcie, oznacza że w tym momencie do stacji zostały przesłane dane z czujnika. Jednakże powinno się to odbywać o wiele częściej, a nie jak piszesz, co kilka minut. No chyba, że w tym modelu stacji tak ma być. Zresztą można to zweryfikować - trzeba obserwować dane pomiędzy kolejnymi mrugnięciami. Oczywiście nie zawsze one muszą się od razu zmienić. Jeśli jednak zaobserwujesz, że po którymś kolejnym mrugnięciu jakiś parametr się zmienił, to wszystko jest w porządku.

Tak - mrugnięcie  aktualizuje wskazania na stacji.

Dziś przez przypadek znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie - kupiłem w Lidlu inny model stacji Auriol działający na tej samej częstotliwości. Co prawda nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki ;-) ale będę miał okazję sprawdzić czy problem tkwi w zakłóceniach czy awarii. Najwyżej oddam - jest na to 7 dni.

Offline bender

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: AURIOL Z31130
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marca, 2013, 08:28:45 »
Apdejt.

Stacja po wyprowadzce w inne miejsca nadal nie działa. Tzn. zdarza jej się złapać sygnał z czujnika, dobrze komunikują się przez jeden dzień po czym łączność pada. Moim zdaniem to problem z zasilaniem ale nie chce mi się już kombinować.

Tak jak zapowiadałem kupiłem innego Auriola i ten działa wyśmienicie. To zresztą wyklucza podejrzenie zakłóceń. Niestety czujniki zewnętrzne zapewne funkcjonują na innych częstotliwościach i stacje widzą tylko swoje.

Na nową mam 3 lata gwarancji. Paragon schowałem w skrytce bankowej i jeśli stacja padnie to pojawię się w Lidlu z uśmiechem na ustach po zwrot szalonych 99 zł.

Dziękuję za rady.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca, 2013, 20:20:15 »


Niestety czujniki zewnętrzne zapewne funkcjonują na innych częstotliwościach i stacje widzą tylko swoje.


Zastanawia mnie jak nazywa się ta stacja,  czy czasem nie wszystkie Auriol-e mają częstotliwość 433 MHz ??

Offline bender

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: AURIOL Z31130
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Marca, 2013, 15:02:37 »
Zastanawia mnie jak nazywa się ta stacja,  czy czasem nie wszystkie Auriol-e mają częstotliwość 433 MHz ??

Obie działają na 433 MHz. Ale widzą wyłącznie swoje czujniki. Dlaczego? Nie mam pojęcia. ;-)

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Marca, 2013, 16:22:10 »
Zapewne różnią się systemem kodowania transmisji danych :)

Offline Puchatek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Czerwca, 2013, 20:39:49 »
Czy ktoś wie czy z jakiejś innej stacji podejdzie czujnik zewnętrzny do stacji AURIOL Z31130 z lidla? Moze jakas inna firma jest kompatybilna z AURIOL.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Auriol Z31130 - problemy z działaniem czujnika zewnętrznego.
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lipca, 2013, 19:32:22 »
U mnie też przestała łapać sygnał(CLARUS z Biedronki) ale to musi być wina uszkodzenia czujnika zewnętrznego, czujnik mimo że wysyła dane, dioda reaguje a danych nie ma, podejrzewam zamoczenie mimo uszczelek lub uszkodzenie elektromagnetyczne w wyniku pioruna, bo straciłem tak już czujnik jeden. Też było z moim z CLARUS-a to samo, do jesieni ok, w zimie zaniki i powroty na wiosnę też a w lato totalny zgon , chyba z winy wyładowania lub zalania. Chyba spróbuje go reaktywować lub poszukam zamiennika także