Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue  (Przeczytany 8877 razy)

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« dnia: 03 Lipca, 2013, 14:12:44 »
Od zeszłego tygodnia jestem szczęsliwym posiadaczem stacji Davis vue. Posiadam też kupioną w 2010 roku stacje Davis PRO2 jak to sie mówi full wypas, czyli z FARS (wiatraczek w osłonie radiacyjnej) oraz czujnik UV i solar.
Niektórym nasuwa się pewnie pytanie po co kupowałem vue skoro PRO2 podaje dużo lepsze dane. No własnie wg mnie nie do końca tak jest. To wszystko zależy co chce sie mierzyć. Ja jako człowiek, który uprawia palmy w ogrodzie muszę wiedzieć jaka jest minimalna temperatura. W stacji PRO2 w czasie zimy nie kręci sie wiatraczek, który zapewnia dokładne pomiary. Nie kręci sie poniewaz nie ma słońca. Jesli nawet słońce wyjdzie to nie jest w stanie tak naładować akumulatorków aby FARS działał całą noc. Bywa tak,że FARS nie działa przez tygodnie. Dlatego też wg mnie wyniki nie sa miarodajne. Osłona radiacyjna z FARS jest bardzo duża, dlatego jej bezwładnośc jest również duża. Mróz idzie przewaznie falami, dlatego też stacja z duża komorą, w której nie działa FARS nie tyle zawyża co nie wyłapuje wszystkich nagłych spadków temperatury. Jeśli mróz utrzyma sie długo to wyniki dojda do minimum, ale z doświadczenia wiem,ze tak nie jest. Dlatego nie byłem usatysfakcjonowany z pomiarów zimowych.
Latem natomiast FARS działa tak szybko,że wydaje się,ze cała stacja odleci, ale za to wyniki sa rewelacyjne. Dopiero mając ta stacje przekonałem sie jak jest gorąco przy 22-24C gdzie wszyscy na około mówia,ze jest ponad 30C co mnie obecnie niezwykle smieszy.
W instrukcji jest napisane,ze vue zawyża na pełnym słońcu przy bezwietrznej pogodzie o 2C.

Stacje zamówiłem 24.06 przed północą, wtedy zauważyłem promocje, która nastepnego dnia sie kończyła. Stacja przyszła do mnie 27.06 więc bardzo sprawna wysyłka jak na towar z Niemiec.
Dzieki temu,ze Marcinowi D zawsze robie fotorelacje z zakupów, to moge wam równiez pokazać jak stacja była zapakowana i jaka jest duża w porównaniu ze zdjęciami.
Pudło, w którym była "walizeczka" z vue było 3 razy takie jak sama stacja. Dobrze zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Dla porównania wielkości stacji położyłem na nia telefon NOKIA.
Niezwykle podoba mi sie konsola vue. Jest dużo bardziej funkcjonalna niż konsola PRO. Od razu widać,ze to nowszy produkt. POdaje np różnice temperatury 1h oraz 24h. Wiatr sredni 2 min orqaz 10 min. Jesli chce sie podejrzec max to nie trzeba oglądac wszystkich maxów na raz. MOzna obejrzec po kolei maxy każdego pomiaru przy ciagle działającej stacji, pokazującej aktualne warunki. PO prostu rewelacja.










Jakość wykonania...... No cóż. Nie mozna, chyba sobie wyobrazić czegoś lepszego. Bardzo grube solidne plastiki. Widać,ze stacja jest bardzo dobrej jakości zewnętrznej.



Wczoraj przeprowadzałem pierwsze badania przy dośc wysokich temperaturach.
Pro pokazał max 26,9C natomiast vue 28,2C czyli różnica wyszła 2,3C. Co ciekawe jak przyszedłem z pracy ok 16.15 na vue było max 27,8C temperatura dopiero zaczęła rosnąć po tej godzinie do osiągnięcia maximum.
Maximum na PRO było o godzinie 14.20 a na vue o godzinie 16.45. Z tego co tłumaczył mi Marcin D (wg mnie najlepszy specjalista od pogody - nie nadarmo w końcu studiował), osłony pasywne zawyżaja najwięcej przed południem i popołudniu poniewaz słońce wtedy świeci z boku osłony. I tak tez było. Zobaczymy jakie wyniki będą dziś.




cdn
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca, 2013, 15:24:14 wysłana przez Biedny Miś »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« dnia: 03 Lipca, 2013, 14:12:44 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipca, 2013, 15:45:31 »
Niezwykle podoba mi sie konsola vue. Jest dużo bardziej funkcjonalna niż konsola PRO. Od razu widać,ze to nowszy produkt. POdaje np różnice temperatury 1h oraz 24h. Wiatr sredni 2 min orqaz 10 min. Jesli chce sie podejrzec max to nie trzeba oglądac wszystkich maxów na raz.

Konsola w VUE to duży atut tej stacji. Mnie brakuje jedynie sumy opadów z ostatniej godziny.

Jakość wykonania...... No cóż. Nie mozna, chyba sobie wyobrazić czegoś lepszego. Bardzo grube solidne plastiki. Widać,ze stacja jest bardzo dobrej jakości zewnętrznej.

Cóż, stacje FO wyglądają przy Davisie jak chińskie zabawki. Użyte materiały w VUE to naprawdę dobry plastik. W temacie zabawek, to Davisy to takie Fisher Price wśród stacji.

Czekam na dalsze relacje z pomiarów porównawczych, zarówno temperatur maksymalnych jak i minimalnych.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca, 2013, 15:47:10 wysłana przez Dador »

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lipca, 2013, 16:01:29 »
Wczoraj temp max na PRO 28C na vue koło 16.00 28,6C. Okazało sie jednak dokładnie to samo co dzień wczesniej. Max na vue był dopiero o 16.43 28,9C. Marcin D oczywiście od razu mnie ostudził,że przeciez było dośc pochmurno. W każdym razie róznica wyniosła 0,9C przy 28C na PRO i dośc pochmurnym niebie.
A tak to wygląda.


Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipca, 2013, 22:08:24 »
Cytuj
Pro pokazał max 26,9C natomiast vue 28,2C czyli różnica wyszła 2,3C.
Jeżeli nie zmierzysz większego błędu to będę pozytywnie zaskoczony. Spodziewałem się błędu ponad 3c. Jak widać Vue to udany produkt. Zastanawiam się nad zakupem :).
« Ostatnia zmiana: 05 Lipca, 2013, 06:52:12 wysłana przez Marcin D. »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lipca, 2013, 11:27:04 »
Patrząc na specyfikacje, to zarówno VP2 (osłona pasywna), jak i Vue mają taki sam błąd radiacyjny +2°C (w słoneczne południe, przy średnim wietrze poniżej 1 m/s).
« Ostatnia zmiana: 06 Lipca, 2013, 11:31:07 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lipca, 2013, 10:36:27 »
Co jakis czas mierzę temperatury minimalne, dzis np na PRO było 12,1 na vue 11,2 różnica 0,9C. Dodam,że FARS chodzi non stop z tym,ze w nocy kręci sie dużo wolniej. Podejrzewam,ze zimą vue wyłapie każdy spadek i może byc nawet róznica 3-4C

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lipca, 2013, 18:34:45 »
Jak Twoja Vue radzi sobie podczas trwających upałów? Ile zawyża w stosunku do VP2? Moja, zgodnie ze specyfikacją producenta, zawyża w pełnym słońcu i przy słabym wietrze o katalogowe 2 st. C.

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Sierpnia, 2013, 15:00:24 »
No cóż. MOżna by powiedziec,ze radzi sobie bardzo dobrze oprócz jednej rzeczy. Kiedy juz słońce schodzi niżej to vue zawyża wtedy mocniej. Chodzi o to,że boczne słońce uderzające w osłone pasywną vue powoduje spory wzrost temperatury. U mnie to zjawisko wystepuje ok godziny 16.30. Do tej pory różnica naprawde nie jest zła. Vue zawyża max do 2C, ale słońce boczne powoduje, że maksymalna zanotowana róznica to 3,3C

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpnia, 2013, 08:46:21 »
Odnośnie temperatut minimalnych.

Dzis rano 12.08.2013 odnotowałem nastepujące minima.
VP2 9,9
Vue 8,3

jak widać duża osłona VP2 nie wychwytuje wszystkich spadków pomimo ciągłego działania FARS.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Września, 2013, 11:20:33 »
Ciekawy test stacji Davis można znaleźć pod poniższymi adresami. Konfrontacja VUE z profesjonalnym sprzętem wcale nie wypada tak blado jak myślałem.

Tekst w języku angielskim.

Test Vantage VUE

Test Vantage VP2

« Ostatnia zmiana: 22 Września, 2013, 11:25:31 wysłana przez Dador »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Porównanie Davis PRO 2 i Davis vue
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Września, 2013, 16:43:28 »
Dzięki Dador super testy.