Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: [WS1080] Problem z synchronizacją zegara i błędy w odczycie danych!  (Przeczytany 3251 razy)

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Witajcie!

Sporo czasu minęło od mojej ostatniej wizyty tutaj ale, życie mi się troszkę inaczej poukładało stąd też długa moja nieobecność ;).

Mam problem z WS1080. Po ponad dwóch latach służby, mam jeden problem. Ściągałem ją przed zimą, konserwowałem, sprawdzałem itd... Jest po przeglądach i wszystko hula. Ale problem mam taki, że po ostatniej konserwacji moja stacja nie może złapać sygnału z Niemiec co uniemożliwia jej synchronizację a co zakłóca regularne i prawidłowe przekazywanie odczytów. Nie wiem czy to prawda, ale miałem tak czasem i dopóki stacja się nie połączyła ze wzorcem czasu to np. wilgotność, prędkość wiatru szalały... Jak już się zsynchronizował to było wszystko ok... Teraz też tak mam... Zawiesza mi się wilgotność i przez trzy tygodnie mam 99%. Czasem też traci zasięg ze stacją zewnętrzną, z czujnikami i podejrzewam, że mam ustawioną ją jakoś źle bo urywa mi sygnał i nie może się zsynchronizować. Do tej pory miałem rozdzielony deszczomierz [niżej] czujnik temperatury pod dachem a anemometr nad wszystkim... Coś musiałem źle ustawić, bo zanim ją umieściłem na dachu to wszystko hulało i się odczyty zmieniały. Teraz tak zcina się i działa dziwnie, często są przerwy w informacjach...

Myślicie, że problem z synchronizacją zegara powoduje takie błędy w odczytach?
« Ostatnia zmiana: 24 Listopada, 2013, 13:52:12 wysłana przez obserwator »
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: [WS1080] Problem z synchronizacją zegara i błędy w odczycie danych!
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopada, 2013, 14:24:42 »
Jakich baterii użyłeś w czujniku zewnętrznym? Czy czujnik "widzi" bez przeszkód stronę zachodnią i południowo-zachodnią? Czy gdy wkładasz baterie do czujnika to następuje (po ok minucie) 5 mignięć diody, świadczącej o rozpoczęciu synchronizacji czasu DCF?

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: [WS1080] Problem z synchronizacją zegara i błędy w odczycie danych!
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopada, 2013, 14:28:25 »
Baterie, normalne paluszki alkaiczne. Właśnie dostęp w stronę Niemiec jest utrudniony... Tak dioda miga i cały czas właściwie chce się połączyć, ale nie łapie zasięgu. Stawiam, że przeszkody terenowe poprostu.
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: [WS1080] Problem z synchronizacją zegara i błędy w odczycie danych!
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopada, 2013, 15:22:35 »
[...] Do tej pory miałem rozdzielony deszczomierz [niżej] czujnik temperatury pod dachem a anemometr nad wszystkim... Coś musiałem źle ustawić, bo zanim ją umieściłem na dachu to wszystko hulało i się odczyty zmieniały. Teraz tak zcina się i działa dziwnie, często są przerwy w informacjach...
Myślicie, że problem z synchronizacją zegara powoduje takie błędy w odczytach?

Moim zdaniem problem powstał w wyniku innego umiejscowienia części składowych stacji. Jeśli do tej pory, przy określonym zamocowaniu, nie było większych niedogodności a zaczęły się one z chwilą montażu po konserwacji - to odpowiedź nasuwa się sama  :) Tym bardziej, że mieszkasz w takim miejscu, gdzie jest kłopot ze "złapaniem" sygnału DCF-77... w tym przypadku, niejednokrotnie już małe przesunięcie odbiornika powoduje brak synchronizacji. Trzeba też brać pod uwagę to, że siła sygnału w różnych porach dnia nie jest jednakowa. Składać się na to może wiele czynników.Więcej na temat odbioru:
http://www.amart.com.pl/aktualnosci/informacje_techniczne/warunki_odbioru_sygnalu_dcf77_w_polsce
W Twojej sytuacji nie pozostaje chyba nic innego, jak spróbować odtworzyć poprzedni układ albo też mieć np. jakiś zegar kontrolowany tym sygnałem i przy jego pomocy znaleźć takie miejsce, gdzie sygnał dociera  :)

« Ostatnia zmiana: 24 Listopada, 2013, 20:29:20 wysłana przez Serenator »