Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową  (Przeczytany 41421 razy)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Marca, 2015, 23:35:46 »
Dlaczego na mapce zdublowana jest moja miejscowość Klecza Górna prawidłową lokalizacje zaznaczyłem na czerwono

W oknie "Stations Manager" pierwsze pole "Stations Name" jest kluczowe, tzn na podstawie jego nazwy wyszukiwany jest odpowiedni wiersz w pliku "Stations.txt". Przy zmianie tego pola i uaktualnieniu (Update), program dodaje nową stację. Co prawda zmieniłeś tylko wielkie litery na małe. Już zmieniłem tą funkcję, żeby była niewrażliwa na wielkość liter.
Możesz łatwo usunąć tą ostatnio dodaną stację, wciskając przycisk "Last" i potem "Delete".

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Marca, 2015, 23:35:46 »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Marca, 2015, 10:11:36 »
Witam.
Jest wersja 0.99.9i

W oknie "Astro Calendar" poprawiony błąd pozycji słońca i planet, występujący w zakresie Koziorożec-Baran. Dodałem w nim graficzną prezentacje faz księżyca. Teraz możliwe jest zapisanie rysunków z tego okna.
Poprawki w warstwie transmisji przez USB (dla stacji typu Fine Offset).
Dla głównego wskaźnika temperatury (Temperature Guage) dodałem możliwość wyboru dowolnej kombinacji 2 z 3 temperatur (zewn., odczuwalna i punkt rosy).
W zakładce Internet jest opcja "Auto check updates every %n days" czyli włączanie lub wyłączanie automatycznego sprawdzania aktualizacji w interwale 1-30 dni.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 27 Marca, 2015, 10:16:22 wysłana przez geofinder »

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Marca, 2015, 11:55:24 »
Przy próbie zapisu jakiegokolwiek występuje błąd ( załącznik)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Marca, 2015, 14:34:45 »
Już poprawiłem ten błąd w zapisywaniu w oknie "Current Measurements", nieco zmieniając sposób uaktualniania rysunków.

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Marca, 2015, 16:19:05 »
Ustawiając "Auto check updates everu 1 days" sprawdzenie występuje co 1 godzinę a nie co jeden dzień
« Ostatnia zmiana: 28 Marca, 2015, 13:46:43 wysłana przez tomaszko79 »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #65 dnia: 29 Marca, 2015, 17:48:22 »
W wersji 0.99.9j nie wielkie zmiany:

- Poprawione sprawdzanie aktualizacji;
- na podstronie sensors.html wskaźnik temperatury zewnętrznej oprócz temp. punktu rosy ma jeszcze temp. odczuwalną (patrz załącznik thermometer.png);
- w oknie Sensors także dodałem wskaźnik temperatury na wysokości (załącznik sensors2.png);
- w zakładce Charts jest lista wyboru wysokości (w zakresie 1-9 km) dla temperatury oraz pole pionowego gradientu temperatury (załącznik TempHeight.png).


Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #66 dnia: 29 Marca, 2015, 18:03:52 »
Znów pojawił się błąd w zapisie tym razem "Graphs"

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #67 dnia: 29 Marca, 2015, 20:05:43 »
Znów pojawił się błąd w zapisie tym razem "Graphs"

Ten błąd pojawiał się po użyciu "Load", gdy użyło się tylko "Draw" to "Save" działał OK. Zmieniłem tu podobnie jak poprzednio w "Current Measurements". Nie ma już Load, Draw to teraz "Update" i wykresy są od razu wyświetlane.
« Ostatnia zmiana: 29 Marca, 2015, 20:21:44 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #68 dnia: 31 Marca, 2015, 17:12:00 »
W wersji 0.99.9k dalsze rozwiniecie wskaźników temperatury, głównie ich możliwości konfiguracyjnych.

W zakładce Charts są 3 nowe sekcje i jedna zmieniona (patrz załącznik Charts2.png):
1. "Show in the Sensors Panel" - do wyboru drugiego wskaźnika obok temp. zewn. (temp. odczuwalnej, temp. punktu rosy lub temp. na wys.) w oknie "Sensors".
2. "Include on the web subpage" - do wyboru wskaźników temperatury zawartych na podstronie "sensors.html" (przykładowe zestawienie wskaźników na rysunku thermometer.png).
3. "Height above"  - do wyboru jest wysokość powyżej stacji lub powyżej poziomu morza.
4. "Temp. at H." - do wyboru wysokości w metrach (0-9999) dla temperatury oraz gradientu (zmiany z wysokością) temperatury.

Funkcja wskaźnika temperatury na wysokości może się przydać, gdy potrzebujemy wiedzieć, jakiej temperatury możemy się spodziewać na pobliskim szczycie górskim, czy na wysokiej budowli itp.
« Ostatnia zmiana: 31 Marca, 2015, 17:32:22 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #69 dnia: 02 Kwietnia, 2015, 17:57:16 »
W wersji 0.99.9l jest możliwość przesyłania rysunków które są w oknie "Astro Calendar" (patrz opis wersji 0.99.9i) na stronę www.
Do tego służą opcje w zakładce Files w sekcji Second Interval (zaznaczone na rysunku w załączniku).
Są tam możliwości wyboru:
- pliku podstrony "astronomy.html",
- 4 rysunków (zewnętrznych i wewnętrznych planet, ruchu Księżyca i pozornego ruchu Słońca oraz fazy Księżyca).

Do tej pory czasy wschodów i zachodów Słońca i Księżyca były podawane w czasie środkowo-europejskim (CSE=UT+1h), teraz są wyrażone w obowiązującym "czasie urzędowym" (CSE zimą, latem CSE+1h).

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 03 Kwietnia, 2015, 10:55:50 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #70 dnia: 12 Lipca, 2015, 15:22:36 »
Wersja 0.99.9m

Zmiany w:
- Astro Calendar (nowy sposób obliczania pozycji planet i nowe w rysunki),
- Rozbudowany "Stations Manager" o pełną edycję pliku "Stations.txt" (Załącznik),
- W zakładce Charts opcja "Rain rate graph", za pomocą której można włączyć/wyłączyć wykres intensywność opadu (zielony),
- Poprawki w wykresach deszczu.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca, 2015, 15:27:25 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Lipca, 2015, 20:53:52 »
v0.99.9n

W menedżerze stacji (Stations Manager) zmieniłem wprowadzanie szerokości i długości w formacie "dd mm ss".
W opcjach utworzyłem nową zakładkę "Sensors" i na nią przeniosłem część opcji z zakładki "Charts".
W wykresach dodałem maksymalną i minimalną wartość a także legendę.
W zakładce Charts jest też możliwość wyboru pozycji na wykresie dla wartości min./maks. oraz legendy.
« Ostatnia zmiana: 15 Lipca, 2015, 20:58:37 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #72 dnia: 19 Lipca, 2015, 11:35:06 »
W wersji 0.99.9o poprawiłem wykresy.
Chociaż były opcje do zmiany wielkości wykresów, to zmieniały rozmiar pliku graficznego, a rysunek miał stałe wymiary 400x200 pikseli.
Teraz już można w pełni zmieniać rozmiar wykresów. Domyślnie zwiększyłem go do 600x300 pikseli.
W zakładce Charts dodałem kontrolkę "Thickness of the line chart" (grubość linii wykresu). Wartości grubości w pikselach.

W oknie "Select a chart" dodałem możliwość wybrania pozycji wartości min./maks. oraz pozycji legendy. Funkcja ta działa (niezależnie od ustawień w opcjach) po zaznaczeniu małego pola obok listy z nazwami pozycji  (patrz załącznik select_a_chart.png).

W zakładce Sensors umieściłem nową opcję "Primary measurements color" - czyli możliwość zmiany koloru podstawowego (domyślnie czarnego) dla rysunków z okna "Current Measurements" (patrz załącznik sensors_tab.png).
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca, 2015, 17:04:40 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Lipca, 2015, 16:05:07 »
W wersji 0.99.9p ciąg dalszy zmian w wykresach.
W opcjach w zakładce Charts nowa sekcja "Last value position", dotycząca pozycji tekstu ostatnich wartości na wykresie.
Teksty na wykresie mogą być teraz przesunięte poza obszar kreślenia  wykresu (na lewo lub prawo). Służą do tego dodatkowe pola (z nazwami zaczynającymi się od "Out-") na rozwijalnych listach w sekcjach "Min & max...", "Legend..." i "Last..."  (załącznik charts-page.png).

W oknie "Select A Chart" dodałem możliwość ustawienia godziny początku wykresu, a także podręczną, niezależną od wcześniej opisanej opcji "Last value position" (załącznik SelAChart.png).

Wszystkie te "niezależne opcje" w tym oknie (nie są zapisywane), są po to, żeby można łatwo zmienić wykres nie zmieniając głównych ustawień (te są zapisywane).
« Ostatnia zmiana: 29 Lipca, 2015, 12:24:41 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Października, 2015, 15:26:29 »
W wersji 0.99.9q zmieniłem środowisko tworzenia programu z Delphi (Windows) na Lazarus (Windows/Linux).
Skróciłem nazwę pliku aplikacji z LocalWeather na lweather.
Program uruchamiałem na Windows 7 i Raspbian (Linux).
Ze względu na trudności w instalacji pod linuksem, na stronie na razie dostępna tylko wersja dla Windows.

Nowe elementy:
- Okno "Statistics", wyświetlające miesięczne wartości: średnie, minimalne i maksymalne dla wybranych parametrów,
- wykres dla kierunków wiatru (bearing_chart.png),
- średnia wartość na wykresach, a w wykresie sumy opadów wartość sumy,
- na generowanej głównej stronie html i w oknie "Current Measurements" prognoza Zambretti (curr_forecast.png),
- podstrona stations.html z serią mapek różnych parametrów, zastępująca wcześniejszy animowany stations.gif,
- w zakładce "Station" opcja wyboru sposobu transmisji danych ze stacji pogodowej (patrz: station_page.png).

Za pomocą tej ostatniej opcji można:
a) używać bezpośredniej transmisji stacja->lweather (Direcly from Weather Station),
b) do transmisji używać pośredniego programu fowsr i jego formatu  FHEM (stacja->fowsr->lweather).

Oddzielny, konsolowy (bez GUI) program fowsr jest dołączony do oprogramowania Local Weather.
Można go używać w Windows, ale trzeba wpierw zainstalować urządzenie stacji typu Fine Offset jako sterownik libusb.
Niestety po zainstalowaniu sterownika libusb w Windows przestaje działać bezpośrednia transmisja (programy jak Cumulus i Easy Weather także nie komunikują się po tym z urządzeniem). Z tego względu w Windows zalecam raczej używanie bezpośredniej transmisji (właśnie taka jest we wcześniejszych wersjach programu Local Weather).
W linuksie nie trzeba instalować samego urządzenia, pakiet libusb-dev jednak trzeba instalować.
Tam fowsr na razie jest jedynym sposobem transmisji (lweather nie ma jeszcze bezpośredniej transmisji w linuksie).
Podsumowując, w Windows można wybrać opcje a) lub b), w linuksie tylko b).
Program fowsr (Fine Offset Weather Station Reader) jest autorstwa Arne Jorgen Auberg, przez mnie lekko zmodyfikowany na potrzeby Local Weather.

Link do strony gdzie można pobrać program lweather:
http://pogodawrososzy.republika.pl/archive.html
« Ostatnia zmiana: 06 Października, 2015, 19:22:06 wysłana przez geofinder »