Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS  (Przeczytany 5186 razy)

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« dnia: 14 Listopada, 2014, 10:55:20 »
Witam, dość długo przyglądam się wpisom na forum oraz zastanawiam się nad zakupem stacji pogodowej.
Może zacznę od początku.
W pierwszym wariancie miałem kupić małą stację do kontrolowania temperatury w 4 pomieszczeniach w tym celu zakupiłem stacje OREGON RAR 501, która nie sprawdziła się ze względu na gubienie sygnału ze stacja bazową (434Mhz)
W drugim wariancie zamierzałem (jeszcze tydzień temu) zakupić polecaną stację  TechnoLine WS9040 IT (868MHz) oraz zakupić dodatkowe 2 czujniki tak by jeden czujnik informował mnie o temp zew. a dwa pozostałe będą monitorować temp w dwóch pomieszczeniach - optymalne rozwiązanie co prawdą chciałem monitorować temp w 4 pomieszczeniach ale niestety nie ma takiej możliwości dlatego w przystępnej cenie i w sprawdzonym sprzęcie tylko TechnoLine WS9040 IT wydawał mi się rozsądnym wyborem.
W trzecim wariancie, można powiedzieć że dopiero - od tygodnia, poczytałem o typowych stacjach pogodowych i złapałem zajawkę. Zainteresowały mnie stacje WS-0101 oraz WH 1080. I tu mam teraz problem. Pomyślałem sobie tak że zakupie jedną stację WS lub WH oraz do domu WS9040 - jednak obie są na tym samym paśmie i będą się zapewne zakłócać i wpadłem na zacny pomysł by zakupić Ws/WH oraz do domu 3-4 małe termometry Termometr/Higrometr Conrad WS9400, -9,9 °C do +69,9 °C, 1-99%, naścienny/stolikowy. Opcja zdecydowanie tańsza ponieważ za 3 termometry zapłacę  150zł  a za TechnoLine WS9040 +2 dodatkowe czujniki 320zł.
Więc wybór padł na wariant 3 a więc WH/WS + 3xWS9400
Może zbędnie się rozpisałem o moich przemyśleniach, ale może ktoś poprawi mój tok rozumowania i podpowie jak ewentualnie inaczej podejść do tematu. Zależy mi teraz alby dokonać wyboru pomiędzy WH1080 a WS0101 z tego za zauważyłem to w WH1080 jest dotykowy panel czy to jedyna różnica ?Bardzo proszę o pomoc w wyborze - która stacja lepsza i mniej awaryjna.
Mile widziane inne propozycje i koncepcje.
Pozdrawiam,
Początkujący pogodowicz:)
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada, 2014, 10:58:52 wysłana przez tren90 »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« dnia: 14 Listopada, 2014, 10:55:20 »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopada, 2014, 17:26:23 »
Uważam, że WS-0101 będzie trafniejszym pomysłem ze względu na konsolę - dotykowy wyświetlacz wg mnie to tylko zbędny bajer, obsługa klawiszowa w ws-0101 jest wystarczająco dobra. Do tego wh-1080 ma gorszy wyświetlacz na konsoli, tzn jest mniej kontrastowy. Sporo też będzie zależało od tego gdzie chce się później umieścić czujnik termo-higro - o ile nie zamierzasz kupować lepszej osłony to musi on stanąć w miejscu zacienionym, w innym wypadku wskazania będą bardzo nieadekwatne (choć w przypadku  dni z zachmurzeniem średnim/wysokim to nawet zacienienie nie zawsze pomaga i temp. z powodu promieniowania rozproszonego będzie zawyżana o ok 0,5-1 stopień). Natomiast jeśli chcesz postawić stację w miejscu osłonecznionym wówczas wh-1080 będzie lepszy, ponieważ posiada panel fotowoltaiczny, który raz- zasila akumulatorki w napięcie, a dwa-mierzy poziom promieniowania UV.. minusem będzie fakt, że pomiary temp i wilgotności będą zafałszowane - w przypadku padającego bezpośrednio na czujnik Słońca nawet o 4-5 stopni. Do tego dochodzi różnica w kosztach - ws-0101 to ok 370zł, natomiast wh-1080 ok 450 zł. Ja proponowałbym ws-0101 i za zaoszczędzone pieniądze w przyszłości kupić lepszą osłonę radiacyjną - w miarę ok dostaniesz już za 120-140 zł lub ewentualnie wykonać ją samemu z podstawek doniczkowych, schematy takowych łatwo znajdziesz na forum.

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopada, 2014, 20:32:39 »
Charly bardzo dziękuje Ci za odpowiedź. Może ciut skomplikowałem swój wywód, ale miło że ktoś odpisał i doradził. Podzielam Twoje zdanie jednak czytam tez odnośnie WH1090. Jak sądzisz która lepsza ?

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopada, 2014, 02:34:22 »
Nadal upierałbym się przy WS-0101 (a tak naprawdę jest to WH-2080). Przede wszystkim z 3 powodów - kupujemy stację, by ta mierzyła jak najwierniej warunki - dlatego prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że trzeba zainwestować w lepszą osłonę radiacyjną niż ta standardowa. Panel Fotowoltaiczny na stałe przymocowany do niej nie jest, ale potem może być problem z jego zamocowaniem na innej osłonie. Dwa - jak dla mnie z tych trzech stacji konsola od WH2080 jest najprzyjemniejsza w użyciu, odpowiedni kontrast, dobre podświetlenie i pionowa orientacja są dla mnie przewagą nad konkurencją (dotyk wprawdzie deko ułatwia nawigację, ale jednocześnie "palcuje" wyświetlacz i jest bardziej awaryjny niż klasyczne przyciski). Trzy - stacja WH2080 jest też najtańsza z całej trójki (głównie za sprawą braku panelu fotowoltaicznego. Czy panel jest potrzebny? Wg mnie nie - dobra bateria alkaiczna wytrzyma na stacji czy czujniku spokojnie rok, a litowa nawet kilka lat.  Pomiar UV? W stacjach FineOffset pomiar UV mierzony jest z dokładności do zaledwie pełnej cyfry - od 0 do 9, a porwónując pomiary UV ze stacji Davis Pro na dodatek często pomiary z FineOffset odstają, co niespecjalnie uwiarygadnia sens ich prowadzenia.  Zdecyduj sam - ja po dość długim riserczu wziąłem ws-0101 i nie żałuję. Na dodatek Conrad daje 2 lata fajnej gwarancji.

Offline ShamY

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.pogodakrotoszyn.pl
    • Pogoda Krotoszyn.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 + czujniki Ecowitt
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Listopada, 2014, 03:21:17 »
Ja z kolei mam WH1090 i nie zamieniłbym jej na żadną inną :) Kontrast bardzo mi odpowiada, ja mam ją przywieszoną na ścianie i bardzo dobrze widzę wyświetlacz, czytelnie. Dużo bardziej palcuje się wyświetlacz smartfona niż ekran tej stacji, ledwo widoczne jeśli w ogóle są widoczne miejsca naciskania. Porównywałem wskazania z termometrem "specjalistycznym" i mieści się to wszystko w granicach błędu pomiarowego, wiec jest super.

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopada, 2014, 12:32:40 »
No tak cały czas się waham.
A gdzie można kupić gotowa osłone radiacyjną lub klatkę ? Nie mam zdolności manualnych więc wolałbym gotowca.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Amatorska stacja pogodowa WH vs WS
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Listopada, 2014, 23:20:18 »
Klatka Stevensona to raczej droga sprawa. Kupiona w firmie tym się zajmującej to koszt ok. 3-4 tysięcy (ma się wtedy certyfikat zgodności), natomiast u kogoś prywatnie wyjdzie mniej więcej połowa tych kosztów.
Osłony radiacyjne są dostępne przykładowo tutaj, ceny dość korzystne :
http://www.meteoshop.pl/katalog/oslony-radiacyjne/