Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo  (Przeczytany 15382 razy)

Offline takijeden

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: własna na Arduino
Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« dnia: 23 Grudnia, 2014, 19:13:21 »
Witam, skonstruowałem własną (prostą) stację meteo w oparciu o Arduino i prosty algorytm prognozy.
Czujniki ze stacją wewnętrzną łączę za pomocą kabla (m. in w celu ominięcia zasilania bateriami stacji zewnętrznej) i chcę porównać czas pracy na baterii swojego sknoconego na kolanie rozwiązania z Waszymi profesjonalnymi (względem mojej ;D) stacjami meteo.

Prosiłbym o chwalenie się szczególnie tym ile wytrzymały wam baterie w stacjach zewnętrznych, z podkreśleniem jakie to baterie i w jakiej liczbie :)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« dnia: 23 Grudnia, 2014, 19:13:21 »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Grudnia, 2014, 21:39:28 »
U mnie w WH2080 rok na duracell turbo max w liczbie 2 wytrzymały mniej wiecej rok, ale teraz na zime włożyłem te same i po miesiącu stacja mi pokazuje że baterie się rozładowują. Możliwe że to bardzie jest od temeratur chociaż przy +10 też mi pokazywało.
Teraz mam zamiar włożyć GP Lithium http://www.gpbatteries.com/pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=361&Itemid=495


Offline takijeden

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: własna na Arduino
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Grudnia, 2014, 11:31:47 »
Zapomniałem poprosić też o podawanie maksymalnej odległości czujniki-stacja bazowa na jakiej działa wam komunikacja
Z góry dziękuję za dzielenie się obserwacjami!

patyna

  • Gość
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Grudnia, 2014, 12:27:25 »
Stacja WH1090, w bazie i czujniku zewnętrznym baterie AA/LR6  Energizer Ultimate Lithium działają od 11/2013, odległość stacja - baza około 8m, po drodze jedna ściana.
Wesołych świąt

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Grudnia, 2014, 22:06:39 »
Z tym pokazywaniem przez stacje, że baterie są rozładowane i nadają się do wymiany jest tak, że w stacji pokazuje mi się to od ponad pół roku a wszystko nadal działa dobrze więc baterii nie wymieniam - czekam aż przestanie całkiem działać.
A bateryjki zakładam możliwie najtańsze ale alkaliczne - takie po 1 zł za sztukę (BP). Stacje działają przeważnie ponad rok.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudnia, 2014, 20:41:27 »
Ja używam zwykłych Panasonic-ów za 1,5zł/szt. Czujnik oddalony od bazy około 25m przez 4 ściany i baza przy PC. Baterie trzymają około rok/półtora, chyba, że założę tymczasowy zapasowy wiatromierz, to on ma jakieś zwarcie gdzieś bo baterie z nim podłączonym działają 15 dni, natomiast z drugim identycznym około 30 razy dłużej.

Offline apek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 47
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726, Auriol Z31130-RX, Auriol Z32171A-RX, Auriol 114324-15-03-RX, Eurochron EFWS 2900
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lutego, 2015, 12:38:19 »
Tak jak wyżej w temacie - Energizer Ultimate Lithium - w deszczomierzu ponad 3 czy 4 lata i nadal działają, w wiatromierzu wymiana po ponad 2 latach. W internecie zestaw 4 takich baterii do kupienia za ok. 23 zł.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lutego, 2015, 14:20:55 »
A one nie mają czasem zbyt wysokiego napięcia na początku urzytkowania rzędu 1,8V zamiast 1,5V. Niektórzy mieli w związku z tym kłopoty z tego co pamiętam.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lutego, 2015, 15:18:28 »
Zawsze możesz sprawdzić napięcie paluszków przed włożeniem do stacji, ale wątpię by producent ładował baterie do takiego poziomu. Podłączone szeregowo np. 4 sztuki dawały by już nie 4x1,5 V a 4x 1,8 więc ponad 1 V więcej.
Zapewne w elektronice stacji też występuje jakiś regulator napięcia który niweluje te skoki napięcia.
Moje baterie wytrzymały 2,5 roku i jestem z nich bardzo zadowolony.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html


Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lutego, 2015, 17:29:18 »
GP Lithium mają 1,5V więc pewnie te Energizery też tyle mają;) Akumulatorki mają wyższe napięcie.


Offline karol

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: -1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol Z32171A-RX
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lutego, 2015, 09:28:14 »
Ja osobiscie używam akumulatorów eneloop panasonic i jestem bardzo zadowolony ponieważ wytrzymują one do -20 stopni i ani razu nie musiałem ich wyrzucac .Odległość od stacji to jakieś 5m-10m  :)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Lutego, 2015, 13:13:03 »
Nie wiem, czy wszystkie nie wytrzymują czasem. Ja używam najtańszych i na -25 szły, stacja od bazy o około 30m przez 3 ściany.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Lutego, 2015, 21:07:15 »
Może kogoś zainteresuje najnowszy artykuł o bateriach - Jakie baterie stosować w czujnikach zewnętrznych?
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Lutego, 2015, 23:13:42 »
GP Lithium mają 1,5V więc pewnie te Energizery też tyle mają;) Akumulatorki mają wyższe napięcie.
Właśnie nie - akumulatorki (typowe) mają niższe napięcie - rzędu 1,2V.  Ale mogą dać duży prąd.