Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe  (Przeczytany 47966 razy)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #105 dnia: 21 Lutego, 2016, 21:51:20 »
mati211p: Zauważyłem, że zapisujesz wykresy w formacie jpg. Ten format nie nadaje się kompletnie do zapisywania rysunków, które mają mało kolorów i duży kontrast. Zmień je koniecznie na format png. Zobaczysz, że jakość będzie o niebo lepsza a dodatkowo ich wielkość znacznie mniejsza. Oczywiście dotyczy to samych wykresów - nie zdjęć.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #105 dnia: 21 Lutego, 2016, 21:51:20 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #106 dnia: 22 Lutego, 2016, 13:36:51 »
@kriu niestety w PNG mam za duży rozmiar, by go wstawić.  Niech ktoś z Tarnowa co ma stację to napisze :D Jaki jest rekord dla lutego? Aktualnie w Tarnowie +16,5 stopnia mamy i dalej rośnie. Poza tym średnia za luty jest tam imponująca, a ponadto norma opadu jest też tam przekroczona i wynosi 200-kilka procent tej dla lutego.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #107 dnia: 22 Lutego, 2016, 15:16:58 »
@kriu niestety w PNG mam za duży rozmiar, by go wstawić....
mati211p: Coś chyba nie tak z tym jest bo pliki w formacie png są mniejsze niż jpg - oczywiście jeżeli chodzi o wykresy.
No i np wykresy w formacie jpg co najgorsze są po prostu rozmazane.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #108 dnia: 22 Lutego, 2016, 16:08:30 »
Dziś trochę powiało. Maksymalny podmuch 56 km/h (prognoza UM przewidywała ponad 72 km/h).

EDIT: Sprawdziłem też okoliczne stacje:
Jarczew 42 km/h
Puławy 45 km/h
Brzeźce 56 km/h
Serokomla 43 km/h
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego, 2016, 17:49:35 wysłana przez geofinder »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #109 dnia: 22 Lutego, 2016, 16:24:43 »
Wg mnie UM trafił, bo u mnie było 79,9km/h (32 sekundowy) (zarejestrowane 75,6km/h w danych - 5 minut - tu mi niestety porywy przepadają).

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #110 dnia: 22 Lutego, 2016, 16:31:07 »
mati211p: Coś chyba nie tak z tym jest bo pliki w formacie png są mniejsze niż jpg - oczywiście jeżeli chodzi o wykresy.
No i np wykresy w formacie jpg co najgorsze są po prostu rozmazane.

Jak się przyjrzysz uważniej wykresom mati211p'ego to zauważysz, że nie są tam tylko "czyste" kolory. Są też jakieś ledwie widoczne "cienie".
Te kolory wykraczają poza jakąś podstawową paletę kolorów (może 256 czy trochę więcej) i dlatego PNG więcej zajmuje pamięci niż JPG. Żeby można było zapisać w mniejszym rozmiarze png trzeba zredukować kolory.
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego, 2016, 16:36:52 wysłana przez geofinder »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #111 dnia: 22 Lutego, 2016, 16:50:52 »
Może być też wysokość zamocowania wiatromierza. Załączyłem i swój teraz w PNG i jest nieco lepiej jak widać. U mnie przykładowo o północy wiało do 23km/h a na stacji kolegi geofinder do 15km/h. Domniemam więc, że może być coś z kalibracją wiatromierza, wysokością zawieszenia itp. Trzeba by wykonać pomiary innym wiatromierzem, by stwierdzić poprawność mierzonej prędkości wiatru. U mnie jak widać nieco więcej jest, choć odległość robi swoje. Być może też specyficzne ukształtowanie terenu, jak w Tarnów, czy Kielce jeśli chodzi o opady. Może tu z wiatrem jest podobnie. Może też być tak, że rozkład ciśnienia ułożył się tak, że wyjątkowo tam wiało dziś słabiej ;)

Offline tomeh

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
    • Informacje
  • Typ stacji: Auriol
Odp: Mniejsze i większe ekstrema pogodowe
« Odpowiedź #112 dnia: 14 Stycznia, 2017, 23:09:43 »
Między dwoma blokami czy domami będzie inny powiew nawet o całe km względem strony czujki, tego jak jest zbudowany teren na drodze wiatry czy ma dodatkowe perturbacje. Jak by taki czujnik dać pod wiaduktem w silnym wietrze to dostanie akceleracji tak samo między blokami czy domami oraz w zależności od wysokości pomiaru też będzie inaczej.
Serwis Poradniki