Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Pomiar wigotności  (Przeczytany 2170 razy)

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Pomiar wigotności
« dnia: 10 Lutego, 2015, 18:04:38 »
Witam
Zauważyłem w mojej stacji (WS-0101) jedną prawidłowość. Jeżeli wilgotność jest wysoka (ok 90%) to przez dłuższy czas się nie zmienia, a następnie wzrasta skokowo o 4% (zawsze o tą samą wartość). Taką prawidłowość zauważyłem tylko przy wysokich wilgotnościach, dlatego wydaje mi się, że jest to jakiś defekt stacji. W tym momencie moje pytanie - czy ktoś w swojej stacji też zauważył taką prawidłowość.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Pomiar wigotności
« dnia: 10 Lutego, 2015, 18:04:38 »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Pomiar wigotności
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lutego, 2015, 21:24:07 »
Potwierdzam, z czasem czujnik termo-higro nabywa taką właściwość (skokowa zmiana wartości wilgotności o 3-4%), ale tyczy się ona tylko niskich temperatur w półroczu chłodnym. Wynika to prawdopodobnie z takiej, a nie innej jakości zastosowanego czujnika i nieliniowego spadku ilości pary wodnej w atmosferze wraz z temperaturą.. Jak tylko wejdziemy w zakres temperatur typowo wiosennych skoki powinny zniknąć.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Pomiar wigotności
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lutego, 2015, 16:37:21 »
Polecam rozkręcić/rozłożyć czujnik i przeczyścić wszystko. Najlepiej starą szczoteczką do zębów a potem pędzelkiem.
Być może zebrały się jakieś brudy w pobliżu lub na czujniku i to one zatrzymują wilgoć.

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Odp: Pomiar wigotności
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lutego, 2015, 19:21:52 »
Witam ponownie
Dla zainteresowanych podaję przyczynę skoków wilgotności w mojej WS-0101
Automatyczny skok o cztery procent w górę ma miejsce, kiedy temperatura jest wyższa od 2,9 stopnia, natomiast spadek o cztery procent ma miejsce, kiedy temperatura spadnie poniżej 3,0 stopnia. Domyślam się, że jest to jakoś zaprogramowane i chyba nie da się z tym niczego zrobić. Ciekawi mnie tylko, czy są tez inne wartości, przy których dochodzi do takich skoków :)
Pozdrawiam