Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Mocowanie zewnętrznego czujnika  (Przeczytany 9753 razy)

Offline makgajwer

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WS9040 IT
Mocowanie zewnętrznego czujnika
« dnia: 21 Października, 2015, 12:12:00 »
Po przeczytaniu sporej ilości wątków chyba już wybrałem odpowiedni sprzęt (mieszkam w bloku na 1 pietrze) jednakże interesuje mnie w jaki sposób mocujecie czy też umieszczacie zewnętrzne sensory, aby nie spadły czy też aby ich nie stracić?
Okna mam po wschodniej oraz zachodniej części budynku więc pytanie jak, w jaki sposób i gdzie najlepiej umieścić taki czujnik zewnętrzny?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Mocowanie zewnętrznego czujnika
« dnia: 21 Października, 2015, 12:12:00 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Października, 2015, 12:23:32 »
(...) wybrałem odpowiedni sprzęt (mieszkam w bloku na 1 pietrze) jednakże interesuje mnie w jaki sposób mocujecie czy też umieszczacie zewnętrzne sensory, (...)

... pytanie zasadnicze - o jakie czujniki chodzi :
* termohigrometr
* deszczomierz
* wiatromierz
* ....... ?

Offline makgajwer

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WS9040 IT
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Października, 2015, 14:55:56 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Października, 2015, 17:13:01 »
Jak dla mnie to już od wschodniej strony zachodnia jest lepsza, chociaż najlepsze wyniki niestety będą po stronie północnej. Przy takich warunkach czujnik należy wyposażyć w osłonę antyradiacyjną, inaczej wskazania będą zawyżone nawet o 40 stopni!. Przy słabszej osłonie też będą zawyżenia nawet o 5-7 stopni.

Offline makgajwer

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WS9040 IT
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Października, 2015, 08:23:02 »
@mati211P dzki, zamontuje bez osłony i zobaczymy jak będzie pracować?

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Października, 2015, 09:31:20 »
Pomijając przekłamanie temperatury i podatność na promieniowanie rozproszone to bez osłony załatwi go pierwszy bardziej intensywny deszcz :)

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Października, 2015, 00:23:23 »
W blokach chyba najpopularniejsza miejscówka na czujnik zewn. to sama góra wnęki balkonowej  lub okiennej (wersja leniwa i polecana tylko przy oknie/balkonie na północ), albo dorobienie własnej osłony radiacyjnej z podstawek doniczkowych i następnie zamontowanie jej do barierki balkonu za pomocą L-kształtnego kątownika bądź rurki (wersja zdecydowanie polecana).




Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Października, 2015, 18:03:28 »
Nie wiem jak jest z dostępnością i ceną tego materiału ale istnieje coś takiego jak płyta plexi UVT, stosowana w solariach, przepuszczająca promieniowanie UV :)

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Października, 2015, 20:23:02 »
Taka szybka się nie nadaje, także byłaby filtrem UV, bo ogniwa fotowoltaiczne korzystają z głębokiej podczerwieni, czyli można powiedzieć, przeciwieństwa UV.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Października, 2015, 23:06:31 »
Rozebralem jedna lampke ktora lezala od dawna w kartonie z ogrodu i okazalo sie ze fole naklejona byly na szybke z szkla wiec nic z tego bo ciac szkala na tak male kawalki nie umiem nozem do szkla. Moze jeszcze inny pomysl na "szybke" przepuszczajaca UV ??

Profesjonalnym materiałem przepuszczającym promieniowanie UV w całym spectrum UV-A do UV-C może też być szkło kwarcowe z grupy JGS2 - tutaj masz charakterystykę przepuszczalności graficzną i tabelaryczną - takich wyrobów przykładowego producenta.

Wyroby ze szkła kwarcowego   

Tutaj znajdziesz wełnę i filc kwarcowy

Tutaj możesz negocjować z producentem odnoście wymiaru produktu i ewentualnie ceny ze wskazaniem na szkło grupy JGS2.

Możesz zadać pytanie (niedpłatnie) również tutaj do 27-miu producentów  jednym zapytaniem.

  ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Października, 2015, 23:28:15 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Października, 2015, 13:05:26 »
Jesli piszesz ze szklo kwarcowe bedzie ok do tego to mysle ze chyba moge to uzyc jako okienko do czujnika UV:

http://allegro.pl/plytka-kwarcowa-fi-13x3-mm-szklo-kwarcowe-i5521888527.html

Tak, to jest właśnie to - 99,95% czystego kwarcu SiO2. Ten producent ma również inne kształty i rozmiary - lepiej większy niż mniejszy ponieważ będzie pewniejsze mocowanie i uszczelnienie. Myślałem o wacie lub filcu kwarcowym poniewaz łatwiej byłoby ukształtować kopułkę nad czujnikiem - np  ;)

Poniżej (zdjęcie) masz przykład osłon dwóch czujników w stacji HP100x:
* prawy dolny - czujnik UV
* prawy górny - czujnik nasłonecznienia

... po lewej to poziomnica.

Tutaj masz charakterystykę tego produktu - szkło kwarcowe

Tutaj ... i tutaj pisałem nieco o  parametrach UV.

Najwięcej promieniowania docierającego do czujnika UV to UV-A i szczątkowo UV-B    a więc interesuje nas szkiełko z przepuszczalnością fal:
* ultrafiolet B z zakresem fal od 280 do 315 nm - 5% dociera do czujnika
* ultrafiolet A z zakresem fal od 315 do 400 nm - 95% dociera do czujnika
... im mniejsza grubość tym lepsze parametry  ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Października, 2015, 13:36:04 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Października, 2015, 10:46:28 »
... dla interesującego Ciebie zakresu fali 280 - 400 nm ta przepuszczalność jest największa - dalej w prawo do 400 nm wykres jest na tym samym poziomie co dla 380 nm.

Graf dotyczy szkła kwarcowego o grubości 1mm a powstał z pomiarów wykonanych tuż przy szkle - czyli czujnik UV powinien przylegać do Twojego "szkiełka"  ;) aby nie tracić wiarygodności pomiarów indeksu UVI.

Offline tomeh

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
    • Informacje
  • Typ stacji: Auriol
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia, 2017, 22:51:31 »
Wiele osób jak ma kryte balkony z osłoną to wiesza je na dole w miejscu wiecznego zaciemnienia jakie nigdy się nie nagrzewa o ile to czujka bez wiatromierza itp. Można też zrobić izolacje od osłony balkonu totemiczną ale otwartą od wewnętrznej strony od okna widzącego osłonę balkonu. Choć prawda jest i tak taka że jakie piętro będzie i taka temp im niżej tym częściej ziemnej nad ranem
Serwis Poradniki

Offline adamno

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Meteo SP76
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Kwietnia, 2019, 00:17:56 »
Witajcie, to mój pierwszy post, zatem jest mi bardzo miło.
Tak więc dokonałem zakupu Meteo SP76 i mam dwa czujniki, jako że mam 2 balkony (pn i pd). Umieściłem je we wnękach w zacienionych miejscach, gdzie nie dochodzi słońce. Czy to wystarczy, by mieć pewniejszą temperaturę? Czy muszę mieć osłony radiacyjne? I czy czujniki powinny być wystawione na wiatr?
Wiem, że banalne pytanie, ale akurat o tym jest ten post, a nie wiem, czy nie mam trochę zawyżonych temperatur.

Pozdrawiam,
adamno
adamno

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Mocowanie zewnętrznego czujnika
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Kwietnia, 2019, 12:37:22 »
Witajcie, to mój pierwszy post, zatem jest mi bardzo miło.
Tak więc dokonałem zakupu Meteo SP76 i mam dwa czujniki, jako że mam 2 balkony (pn i pd). Umieściłem je we wnękach w zacienionych miejscach, gdzie nie dochodzi słońce. Czy to wystarczy, by mieć pewniejszą temperaturę? Czy muszę mieć osłony radiacyjne? I czy czujniki powinny być wystawione na wiatr?
Wiem, że banalne pytanie, ale akurat o tym jest ten post, a nie wiem, czy nie mam trochę zawyżonych temperatur.

Pozdrawiam,
adamno

Serdecznie witam na forum.
Moim zdaniem warto trochę zainwestować i wykonać osłonkę lub kupić gotową i wystawić czujniki w przewiewne miejsca.