Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?  (Przeczytany 34428 razy)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Grudnia, 2009, 12:42:52 »
Zrażony do Oregona, dwa dni temu kupiłem Hama EWS-800 i... jest podobnie :( - stację oraz czujnik zewnętrzny trzymam obok siebie na balkonie (osłonięte od słońca)i:
  • wilgotność według czujnika zewnętrznego nie była nigdy wyższa niż 61% (a według http://www.if.pw.edu.pl/~meteo/ nie spadła przez ostatnie dwie doby poniżej 80% a bywała powyżej 90%)
  • wilgotność według stacji bazowej zbliżała się do prawdziwych wartości, ale wtedy rozbieżności względem czunika zewnętrznego dochodziła do 27% !!

Z instrukcji do Hama EWS-800 wynika, że czujnik zewnętrzny ma gorsze parametry od stacji bazowej - jeżeli chodzi o wilgotność. Nie mierzy też wilgotności w całym zakresie.

Pomiar wilgotności w Hama EWS-800:
- wilgotność wewnętrzna w zakresie od 1% do 99%
- wilgotność zewnętrzna w zakresie od 20% do 95%
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Grudnia, 2009, 12:42:52 »

Offline Mike60

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Grudnia, 2009, 19:31:52 »
Dla tego pisalem w innym watku ze jest roznica miedzy drozszym a tanszym stacji. " Polski Maluch i Wloski Maluch "  ;D
Tak samo co Dacia i Renault R12  ;)

Podobnie nie chca montowac lepsze czujniki

 Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku

Michal

Offline Mike60

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Stycznia, 2010, 10:55:19 »
Roznica czujnikow wilgotnosci.
Jak widac w zalancznikow jest roznica miedzy Oregon i La Crosse.
LaCrosse - Oregon i Oregon - LaCrosse ( dwa czujinki ) sa montowane w jednym obudowie.
Oregon jest w inna obudowie oddalone od pierwszego ~ 1.5m.
Jest mgla ( zdiencie ). Descz nie pada, snieg nie. Jednak Oregon wskazuje 98% a LaCrosse 96%.
Nigdy LaCrosse nie dotykal 98% przy desczu. W dane tehniczne jest wpisane 1 % to  99 %.
Ktory czujnik jest lepszy ?

Happy New year

Offline Mike60

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Stycznia, 2010, 11:22:46 »
Wczoraj bylo mgla ( 98 % ). Dzisiaj descz pada. I to pada od kilku godzinach. ( 96 % Oregon i 92 % LaCrosse  ).
Dla czego ?

Offline marfm76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Stycznia, 2010, 19:28:32 »
...wilgotność według stacji bazowej zbliżała się do prawdziwych wartości, ale wtedy rozbieżności względem czunika zewnętrznego dochodziła do 27% ! ...
...Czyli o dokładnym pomiarze mogę zapomnieć, zresztą jeśli Hama EWS-800 to to samo, co Active Jet AEL-107, to pluję sobie w brodę, że nie przeczytałem tej recenzji przed zakupem: http://stacje-pogody.pl/208_opinie_stacja_pogody_activejet_ael_107.html....

Cytat: Lukkas-Recenzja AEL-107
...odczyt z czujnika bezprzewodowego wilgotności względnej (20 do 95%, dokładność pomiaru +/-5% w temp. 0-45°C)...
...wilgotność z czujnika jest ZANIŻONA o ok. 25% !!! dla wartości w okilicach 0°C (porównane ze stacją automatyczną IMGW w Biesku-Białej)...
...wilgotność ze stacji bazowej jest ZANIŻONA o ok. 20% !!!...

Czy to możliwe żeby błąd był tak duży??? Jeżeli to była by prawda to powinni dawno wycofać takie ctacje -przecież 20% czy 25% to masakra! Qrcze, prośba do innych posiadaczy tego modelu. Napiszcie jak to jest u was, bo ja już zamówiłem i jak to się potwierdzi to oddam czym prędzej -w końcu, tak jak w temacie, szukam stacji z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności.
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia, 2010, 09:24:43 wysłana przez marfm76 »

Offline Mooomin

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Stycznia, 2010, 18:16:49 »
To widzę, że AEL-107 lepiej sobie odpuścić.:( A czy ktoś miał kontakt ze stacjami Xonixa TE 651 lub TE 653? Może one są dokładniejsze? Cenowo do zaakceptowania dla mnie, aby tylko oddawały wartości w miarę wiernie.

Offline gorilas

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Stycznia, 2010, 13:32:21 »
Witam, bylbym bardzo wdzieczny za dalsze komentarze w tym poscie, poniewaz rowniez zastanawiam sie nad zakupem jednej z wyzej wymienionych stacji do 200zl:

1. Oregon Scientific BAR208HG ~220zl
2. ActiveJet AEL-107 (zaczalem od HAMA EWS-800, cale szczescie dzieki temu forum dowiedzialem sie ze to klon, obecna roznica w cenie ~120zl vs. ~200zl).
3. Xonix TE651 ~200zl

O prawie kazdej z tych stacji mozna powiedziec dobre i zle slowa:

BAR208HG
- nie wyswietla cisnienia
- temperatura zewn. od -20C
- w tym watku powyzej opisane problemy z pomiarem wilgotnosci.

TE651
- temperatura zewn. od -20C
- wyglada na to ze ma najwiecej 'bajerow', wlaczajac fazy ksiezyca oraz wschod/zachod slonca,
- wlasciwie brak pozytywnych/negatywnych opinii na tym forum.

AEL-107
- wiekszosc negatywnych komentarzy dotyczy bledow w pomiarze wilgotnosci przez czujnik bezprzewodowy, szczegolnie przy bardzo niskiej ~0% jak i bardzo wysokiej ~99% wilgotnosci; producent podaje jednak wyraznie zakres czujnika 25-95% (zreszta chyba taki sam, jak w pozostalych 2 modelach) wiec chyba mozna sie spodziewac ze poza zakresem moze byc roznie?
- niektorzy pisza ze temperatura jest przeklamana +0,5C, inni ze nawet o 2C; 0,5C jestem w stanie przezyc, 2c moze juz mniej; czy ktos jest w stanie potwierdzic na podstawie AEL-107 lub HAMA EWS-800 czego mozna rzeczywiscie oczekiwac?

Biorac pod uwage powyzsze, czy warto zaplacic 200zl za np. TE651, czy lepiej kupic AEL-107 za 120 bedac swiadomym pewnych ograniczen tego urzadzenia? Czy jest cos lepszego w tym zakresie cenowym 100-200zl?

Offline Mooomin

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Stycznia, 2010, 20:53:27 »
Ja się chyba zdecyduje na Xonixa TE 651. W dziale opinie ma jeden komentarz, jak najbardziej pozytywny i teście Komputer Świata była jednak 2 miejsca wyżej niż AEL-107.

Offline marfm76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Stycznia, 2010, 21:57:49 »
Ja się chyba zdecyduje na Xonixa TE 651. W dziale opinie ma jeden komentarz, jak najbardziej pozytywny i teście Komputer Świata była jednak 2 miejsca wyżej niż AEL-107.
Też myślałem nad tym modelem. Patrząc na test w Komputer Świat te 2 miejsca różnicy to nie jest tak dużo -tylko 0,08 pkt. Według testu błąd pomiaru wewnętrznej wilgotności dla TE-651 4% a AEL-107 tylko 2% (nie wiem jak u kolegi LUKKAS 20% -jeśli tak było, to sądzę, że dany egzemplarz był wadliwy). Poza tym nie wiele jest komentarzy posiadaczy tych stacji -obie mają po jednej, z tą różnicą, że TE-651 dobrą, a AEL-107 złą. Dla mnie jedna opinia to za mało, więc wolę sugerować się testem.
To co przeważyło na korzyść AEL-107 (a raczej niekorzyść TE-651), to:
- temp. zewnętrzna TE-651 od (-20) -przy tych temperaturach co są obecnie na zewnątrz to stanowczo za mało
- konieczność podłączenia zasilania zewnętrznego bo bez niego słabo czytelny jet wyświetlacz (mimo że zasilany jest 4 bateriami a AEL-107 tylko trzema)
- cena, która przy TE-651 rest raczej sztywna, a AEL-107 pojawia się w różnych okazjach i można kupić nawet o połowę taniej niż Xonixa.
Mam nadzieję, że w końcu stacja do mnie dotrze i napiszę więcej już na podstawie odczytywanych danych -na razie sprzedawca się nie odzywa :(  
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia, 2010, 22:28:44 wysłana przez marfm76 »

Offline Mooomin

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Stycznia, 2010, 22:58:23 »
Ja jeszcze przyglądam się stacji TechnoLine (choć występuje również pod markami Kollron i LaCrosse) WS 9032. Ma również wszystko czego potrzebuję, ale także nie ma o niej żadnych opinii.:(
Jestem gotów zapłacić więcej o ile będę miał gwarancję dokładniejszych pomiarów.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Stycznia, 2010, 14:21:07 »
gorilas,

gdzie mieszkasz ? Temperatura rzadko spada poniżej 20 C .
Chyba, że mieszkasz w Suwałkach lub w Zakopanym.
Bo jak w Szczecinie to nie powinieneś się o to martwić.

Swoją drogą bez sensu - już nie mogli się wysilić i skalibrować lub wstawić jakiś inny czujnik co by do -30 pokazywał.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline marfm76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Stycznia, 2010, 21:39:56 »
Ja jeszcze przyglądam się stacji TechnoLine (choć występuje również pod markami Kollron i LaCrosse) WS 9032. Ma również wszystko czego potrzebuję, ale także nie ma o niej żadnych opinii.:(
Jestem gotów zapłacić więcej o ile będę miał gwarancję dokładniejszych pomiarów.
Też patrzyłam na TechnoLine WS 9032 tylko nie znalazłem żadnej opinii na jej temat. Cena też jest do zaakceptowania.
Wracając do AEL-107 to na stronach typu: CENEO, NOKAUT, SKĄPIEC tip., przy tym egzemplarzu jest zazwyczaj po jednej opini i to wszystkie kolegi LUKKAS -ciekawe czy sam kopiował i wysyłał te opinie czy też oni sami je kopiują. Ogólnie przeglądając internet mało jest szczegółowych informacji na temat stacji pogodowych, a zwłaszcza takich za tzw. "rozsądną cenę". Sam już nie wiem co mam kupić bo chyba znowu muszę się rozglądać -niestety sklep w którym zamówiłem stacje to jakiś OSZUST bo kasa poszła a stacji jak nie było tak nie ma i kontaktu ze sklepem też  :'(

P.S. Mam jeszcze jedno pytanko: znalazłem stację Terdens Candy BSP 1225 -niestety nie potrafię jej znaleźć w "porównywarce". Może to jest jakiś KLON stacji firmowej? Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tej (lub "bliźniaczej") stacji???
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia, 2010, 12:50:33 wysłana przez marfm76 »

Offline Mooomin

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Stycznia, 2010, 22:32:16 »
Ja właśnie nabyłem TechnoLine WS-9032 IT.:) Nowe stacje w tej wersji są u nas niedostępne (jest tylko zwykłe WS 9032), ale właśnie ktoś wystawiał na Allegro minimalnie używaną i wziąłem. Podzielę się wrażeniami i obserwacjami i wstawię swoją opinię. Przekonało mnie to, że własny klon tej stacji oferuje TFA, o której tutaj są dobre opinie. Jeśli oni firmują ją swoją marką to chyba stacje te spełniają pewne normy. A, że TFA jest 2 razy droższe to wziąłem tańszą wersję TechnoLine.

Offline marfm76

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Stycznia, 2010, 12:45:32 »
Mam pytanko -jaka jest różnica między stacjami TechnoLine WS 9032 a stacjami TechnoLine WS 9032 IT (odpowiednik TFA Dostmann Laluna). Czy jedyną różnicą jest wartość pasma radiowego (pierwsza 433MHz a dwie pozostałe 868MHz) ?

P.S. Czy nikt nie może udzielić żadnego info na temat Terdens Candy BSP 1225 ?? Poza tym że wilgotność mierzy tylko wewnętrzną wydaje się być OK w porównaniu do ceny ( w podanym linku 199zł + wysyłka a w Castoramie w Opolu 189zł od ręki).
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia, 2010, 12:56:09 wysłana przez marfm76 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Jaka stacja z bardzo dokładnym pomiarem wilgotności?
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Stycznia, 2010, 13:32:29 »
Mam pytanko -jaka jest różnica między stacjami TechnoLine WS 9032 a stacjami TechnoLine WS 9032 IT (odpowiednik TFA Dostmann Laluna). Czy jedyną różnicą jest wartość pasma radiowego (pierwsza 433MHz a dwie pozostałe 868MHz) ?

Jest jeszcze jedna różnica, dość istotna - WS9032it i TFA Laluna wykorzystują technologie IT+ (Instant Transmission).

WS9032 (433MHz): wysyłanie danych z czujnika zewnętrznego co 5 minut, możliwość podłączenia do 3 czujników zewnętrznych.
WS9032it (868MHz): wysyłanie danych z czujnika zewnętrznego co 4 sekundy, możliwość podłączenia 1 czujnika zewnętrznego.
TFA Dostmann Laluna (868MHz): wysyłanie danych z czujnika zewnętrznego co 4 sekundy, możliwość podłączenia do 3 czujników zewnętrznych.

Technologia IT+ (INSTANT TRANSMISSION)
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2010, 13:30:20 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl