Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Wiarygodność stacji amatorskich  (Przeczytany 364 razy)

Offline Sowa

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 2
Wiarygodność stacji amatorskich
« dnia: 16 Październik, 2018, 16:00:26 »
Poniżej prezentowane będą wyniki 18 stacji uzyskane z WU. To są niektóre stacje woj śląskiego i opolskiego. Terytorialnie zbliżone do siebie a więc powinny mieć prawie takie same wyniki pomiarów. A jak jest naprawdę?.

Dane obejmują 6 dni od 11-10-2018 0h do 16-10-2018 14h

Temperatura  Temp1R-1.jpg
Wyniki w godzinach nocnych różnią się nawet o 10C, w południe nawet o 4C.
Poranny wzrost i południowy spadek wyglądają podobnie, ale to złudzenie związanie ze skalą czasu.
Temp1R-2.jpg pokazuje dane z 15-10-2018. W czasie porannych wzrostów różnice sięgają 12C, nieco mniej w czasie popołudniowego spadku 10C.

Ciśnienie Cisn1R-1.jpg
Ogólny przebieg ciśnienia jest podobny, ale 5 stacji nie jest w ogóle skalibrowane, a pozostałe różnią się o 5 hPa, czyli należałoby je dokładniej skalibrować.

Wilgotność Wilg1R-1.jpg
Tu już zupełna tragedia. Niektóre stacje pokazują przez pól dnia 99% a inne dla odmiany 15% jak na saharze. Rozbieżność straszna.

Podsumowanie:
18 stacji blisko siebie położone wykazuje bardzo duże  rozbieżności wyników,  które związane są ze złą jakością pomiarów. Najgorzej jest z pomiarem wilgotności. Związane jest to z marną jakością i starzeniem się czujników wilgotności. Stosunkowo dobrze byłoby z pomiarem ciśnienia gdyby jednak amatorzy częściej zerkali na wyniki pomiarów ciśnienia najbliższej stacji meteo i korygowali wyniki swojej stacji. Bardzo zaskakujące są wyniki pomiarów temperatury. O ile pewne różnice nocnych temperatur można uzasadnić różnicami w topografii terenu, to 10C różnicy jest zdecydowanie za dużo jak na zbliżony obszar pomiarów. Zresztą także w pozostałym okresie też są duże różnice temperatur. Można się domyślać, że jest związane ze złymi wskazaniami termometrów cyfrowych jak również, zły wybór miejsca pomiarów, np miejsca źle przewietrzane itp.

 A jak z Waszymi pomiarami.  Są wiarygodne?. Porównujecie Wasze wyniki z wynikami pobliskich stacji lub z wynikami stacji IMGW?.

Sowa


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Wiarygodność stacji amatorskich
« dnia: 16 Październik, 2018, 16:00:26 »