Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Brak kierunku wiatru.  (Przeczytany 1401 razy)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Brak kierunku wiatru.
« dnia: 11 Listopada, 2018, 11:09:34 »
 Po prawie ośmiu latach użytkowania stacji WH1080 Viking ART 02041 przestał działać prawidłowo wskaźnik kierunku wiatru.

Po zdjęciu go z masztu przysłuchałem się czy działają kontaktrony oraz  obserwowałem wskaźnik na stacji bazowej.

Pokazywał się tylko kierunek S-WW. Postanowiłem go rozkręcić po zdjęciu pierwszej klapy ukazuje się nam układ scalony z kilkoma kontaktronami. Był zanieczyszczony a luty już skorodowane (?) Postanowiłem nieco przygrzać stare luty oraz wyczyścić całą płytkę.

Po tym zbiegu niektóre kierunki powróciły jednak ewidentnie uszkodzone są z N-E oraz W i skrajne S-EE, N-EE.

Chyba nie będę się bawił w lutowanie nowych kontaktronów, jak ktoś chce czujnik jest do sprzedania.

pod spodem parę fotek z środka

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Brak kierunku wiatru.
« dnia: 11 Listopada, 2018, 11:09:34 »

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Brak kierunku wiatru.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopada, 2018, 11:37:08 »
Miałem identyczny problem w swojej WH-2080. Jeśli sprawdziłeś kontaktrony i przy każdym słyszysz charakterystyczne kliknięcie, gdy przystawiasz magnes, a po zmierzeniu multimetrem rezystancji przewodzenie następuje w jedną stronę, to znaczy, że kontaktrony są sprawne. W moim przypadku okazało się, że właściwości straciły rezystory SMD, no i oczywiście cyna bezołowiowa okazała się kiepska (jak każda bezołowiówka). Jeśli masz lutownicę z HotAirem, to nastaw ją na jakieś 350 stopni i popraw każde spoiwo lutownicze. Jeśli ten zabieg nie pomoże, to szybciej będzie zamówić nowy czujnik w Thermocenter. Ja zapłaciłem za nowy chyba 50 zł z przesyłką jeśli dobrze pamiętam i działa już 3 lata.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Brak kierunku wiatru.
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Listopada, 2018, 12:19:35 »
 Nowy czujnik już zamówiony właśnie z tego sklepu, nie bawiłem się w lutowanie bo to niewiele daje mam zwykłą lutownicę.

Czekam na lepszą pogodę aby zainstalować czujnik.

Sam czujnik ok, tylko zauważyłem że obciera tak mi się zdaję magnez z kopułka o dolne mocowanie, narazie nie będę tego rozbierał, może z czasem się wytrze.