Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Renkforce Wh 2315- wundergroud  (Przeczytany 353 razy)

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 0
Renkforce Wh 2315- wundergroud
« dnia: 13 Luty, 2019, 13:46:29 »
Witam. Mam pytanko. Jest jakiś sposób na przesyłanie danych na serwer wundergroud bez całodobowo włączonego komputera? Niestety ten model stacji nie posiada możliwości połączenia przez WIFI

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Renkforce Wh 2315- wundergroud
« dnia: 13 Luty, 2019, 13:46:29 »

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 104
    • Smartfonki.pl
Odp: Renkforce Wh 2315- wundergroud
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty, 2019, 17:10:06 »
Musiałbyś kupić pewnie jakiś minikomputer (terminal), co pewnie kosztowałoby co najmniej 500 zł. Chyba lepszym rozwiązaniem, i chyba tańszym, jest zmiana stacji na model, który automatycznie wysyła dane do serwisu Weather Underground. Takie produkty ławo znajdziesz wykorzystując wyszukiwarkę stacji pogodowych zaznaczając "TAK" przy opcji Weather Underground.

Jeżeli chcesz mieć jednocześnie zapis danych w pamięci, to dobrym wyborem może być jedna z ostatnich nowości, którą szczegółowo opisałem tutaj: Stacja pogody typu HP3500 - jedna z ciekawszych stacji do zastosowań domowych.
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty, 2019, 19:47:06 »
A co powiesz o Eurochron EFWS 2900? Dużo osób ja chwali ale mi się nie podoba że czujnik temperatury jest umieszczony pod deszczomierzem co może mieć duży wpływ na pomiary temperatury

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty, 2019, 21:54:56 »
A co powiesz o Eurochron EFWS 2900?

Myślę, że to też dobry wybór, stacja ma dobre opinie (4.25 pkt na maksymalnie 5 pkt), jest na 3 miejscu TOP 10 najwyżej ocenianych (Stacje-Pogody.pl), więcej informacji znajdziesz tu: EUROCHRON EFWS2900 - kolorowy wyświetlacz i wysyłanie danych do Weather Underground.

W stacjach typu HP3500 masz jeszcze automatyczny zapis danych na karcie pamięci, czyli w przypadku jakichś problemów z Weather Underground, masz u siebie wszystkie dane pogodowe, są też wykresy na wyświetlaczu, ale nie ma prognozy pogody.

...mi się nie podoba że czujnik temperatury jest umieszczony pod deszczomierzem co może mieć duży wpływ na pomiary temperatury

Duży wpływ na pomiary temperatury? Dlaczego tak uważasz?
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Luty, 2019, 22:23:35 »
Na przykład dlatego że obudowa deszczomierza jest czarna a zaraz pod spodem jest termo higro. To jest  moim skromnym zdaniem duża wada producenta :)

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty, 2019, 17:34:20 »
Na przykład dlatego że obudowa deszczomierza jest czarna a zaraz pod spodem jest termo higro.

Jest spory odstęp pomiędzy deszczomierzem a czujnikiem temp/wilg (załączone zdjęcie), obudowa czujnika temp/wilg jest biała, a głównie to obudowa ma największe znaczenie, bo ona chroni sensor pomiarowy przed bezpośrednim słońcem. Wydaje mi się, że jeżeli jest jakiś wpływ, to raczej marginalny. Dużo może też zależeć od rodzaju plastiku, chropowatości itp. (np. jeden rodzaj czarnego plastiku może się bardziej nagrzewać od drugiego). Ale nie jestem specjalistą od pochłaniania/odbijania światła przez kolory. Trzeba by porównać dwa identyczne czujniki, różniące się tylko kolorem deszczomierza. Są też takie czujniki z białym deszczomierzem, tylko środek jest czarny. Należy też pamiętać, że to jest sprzęt klasy amatorskiej, do zastosowań domowych. W stacjach VP2 Davisa, jest też duży czarny deszczomierz, a pod nim duży odstęp, i biała obudowa czujnika temperatury i wilgotności. Tak więc, takie rozwiązanie z czujnikiem temp/wilg pod deszczomierzem, jest stosowane także w stacjach, nazwijmy je "amatorskie profesjonalne".

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Luty, 2019, 08:30:47 »
Chyba jednak pozostanę przy swojej Renkforce Wh2315 tylko zastanawiam się jak sprowadzić z dachu czujnik termo higro do ogródka. Czy dokupienie zwykłego kabla telefonicznego i zamianę  wystarczy? Wydaje mi się że to może przyczyniać się do gubienia sygnału w trakcie burzy. Na Conradzie jest dostępny Rasbperry i kosztuje 220 zł. Tragedii nie ma :) Ale czy to ma sens?

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Luty, 2019, 17:45:49 »
Chyba jednak pozostanę przy swojej Renkforce Wh2315 tylko zastanawiam się jak sprowadzić z dachu czujnik termo higro do ogródka. Czy dokupienie zwykłego kabla telefonicznego i zamianę  wystarczy?

Na forum znajdziesz sporo informacji o przedłużaniu przewodów. Renkforce WH2315 ma czujnik zewnętrzny starszego typu, podobny był stosowanych w stacjach WH1080/2080. Tak więc, wymiana stacji, oprócz automatycznego przesyłania danych do WU, mogłaby przynieść także wzrost dokładności pomiarów, jeżeli zamieniłbyś na stacje np. z sensorami SHT3x.

Na Conradzie jest dostępny Rasbperry i kosztuje 220 zł. Tragedii nie ma :) Ale czy to ma sens?

220 zł to stosunkowo niedużo, ale trzeba to jeszcze uruchomić i zainstalować oprogramowanie. Jest to też dodatkowy element pośredniczący w przesyłaniu danych do WU, dodatkowy zasilacz, dodatkowe przewody itp.

Tak jak pisałem wyżej, warto się dobrze zastanowić, czy rozbudowywać ten model, czy lepiej od razu zamienić na model z przesyłem do WU, nowszym czujnikiem i sensorami SHT3x.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty, 2019, 17:49:54 wysłana przez Parasol »

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Luty, 2019, 10:24:35 »
Czyli jeśli dobrze myślę patrząc na poniższy screen to muszę dokupić adapter telefoniczny  i 30-50 m kabla dwużyłowego i czujnik termo higro i deszczomierz sprowadzić po ścianie budynku? Z góry dziękuję za Twój czas i pomoc :) A stacja będzie nowa ale niedługo wyjeżdżam do Niemiec więc wstrzymam się do maja

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty, 2019, 11:22:32 »
Czyli jeśli dobrze myślę patrząc na poniższy screen to muszę dokupić adapter telefoniczny  i 30-50 m kabla dwużyłowego i czujnik termo higro i deszczomierz sprowadzić po ścianie budynku?

Wpisz w wyszukiwarce forum "przedłużenie przewodów".

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Luty, 2019, 11:30:20 »
A co do czujnika. Mam fajne porównanie stacji kolegi i mojej. Na pierwszym screenie wykres temperatury stacji EFWS2900 gdzie stosowany jest sensor SHT3x. Jak na to patrzę to aż mi się coś robi. A w drugim screenie wykres z wczorajszego słonecznego dnia z mojej stacji Wh2315.
Link do stacji kolegi:
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=ICHCINY2
I do mojej: https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IOSTROWI4
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 11:33:51 wysłana przez adrian34245 »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Luty, 2019, 19:19:07 »
A co do czujnika. Mam fajne porównanie stacji kolegi i mojej. Na pierwszym screenie wykres temperatury stacji EFWS2900 gdzie stosowany jest sensor SHT3x. Jak na to patrzę to aż mi się coś robi.

Co ci się nie podoba w danych kolegi z EFWS2900?

Porównaj sobie np. 20 stycznia 2019. Ja widzę to tak. EFWS2900 rejestruje niższe temperatury, w porównaniu do twojej stacji. Stacje nie są położone blisko siebie, bo masz o około 9 minut późniejszy wschód słońca. EFWS2900 około 5:00 rano rejestruje -11.4°C, twoja stacja w tym czasie zanotowała temperaturę -10.3°C. Rejestracja niższej temperatury może wynikać z lepszego sensora (SHT3x ma dobrą dokładność w niskich temperaturach). Do twojej stacji docierało też mniej słońca, w porównaniu do stacji kolegi (EFWS2900). Osłona radiacyjna (przeciwsłoneczna) w EFWS2900 wydaje się skuteczniejsza (jest chyba też większa), bo około 10:00 stacja kolegi notuje -7.6°C i 88.45 w/m², a twoja -4.6°C i 59.07 w/m². Po dwóch godzinach od pierwszych promieni słonecznych, temperatura w EFWS2900 rośnie o +2.4°C, u ciebie +4.9°C, czyli masz większy wpływ słońca na czujnik temp/wilg. (gorsza osłona radiacyjna). Oczywiście, takie porównanie może być niemiarodajne, bo stacje są w znacznej odległości i porównywany jest tylko 1 dzień, żeby coś dobrze porównać trzeba mieć oba produkty obok siebie. Ale jeżeli można o obu stacjach coś z tych danych odczytać, to właśnie chyba coś takiego.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 23:43:42 wysłana przez Parasol »

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Luty, 2019, 20:19:28 »
Mam na myśli te falowanie/nagłe skoki temperatury. U mnie wykres jest raczej równy nie faluje choć nie twierdzę że moja stacja jest lepsza. Tak dla jasności. W mojej stacji też występują problemy z zasięgiem. Szczególnie w czasie burzy zawsze gubi sygnał z termo higro
« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2019, 20:48:26 wysłana przez adrian34245 »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Luty, 2019, 00:58:46 »
Mam na myśli te falowanie/nagłe skoki temperatury. U mnie wykres jest raczej równy nie faluje choć nie twierdzę że moja stacja jest lepsza.

Sensor szybko reaguje na zmiany temperatury, stąd taki wykres. W twojej reakcja na zmiany może być wolniejsza, i wygląda to bardziej łagodnie (liniowo). Poniżej, w załączniku, masz przykłady wykresów temperatury z Netatmo (sensor SHT20). Jak widać, wykres może być łagodny (bardziej liniowy), ale przy intensywnych zmianach temperatury, też taki "bardziej postrzępiony". Kiedyś nieznacznie zmieniłem położenie czujnika (Netatmo), w ciągu 5 minut temperatura zmieniła się o 0.5°C, a po 10 minutach już była różnica 1°C.
« Ostatnia zmiana: 17 Luty, 2019, 12:09:31 wysłana przez Parasol »

Offline adrian34245

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Luty, 2019, 14:43:44 »
Mam jeszcze jedno pytanie w tej Renkforce Wh2315 oryginalnie kabel jest dwużyłowy czy więcej? Mało tu info na temat tego modelu stacji, widocznie mało osób ją ma.