Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi  (Przeczytany 13548 razy)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« dnia: 03 Listopada, 2019, 22:16:44 »
Stacja nabyta od Froggit - kontynuujmy więc dalej tutaj wątek...
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada, 2019, 22:20:12 wysłana przez Rychu_Świbno »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« dnia: 03 Listopada, 2019, 22:16:44 »

Offline pyzas

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada, 2019, 10:20:46 »
Za kompletną stacje, czujnik PM 2,5 i wysyłkę wyszło 1577 złotych i 14 groszy przy płatności kartą Mastercard (kurs + 3% dla banku). Przy płatności przez PayPal nieco ponad 1600pln.
Koszt transportu to 9.99 euro, różnicy w VAT nie ma, bo kupujemy na osobę prywatną w UE i dziś (04-11-2019) wysłali paczkę.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopada, 2019, 18:44:00 »
Dzk

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopada, 2019, 12:48:06 »
dziś (04-11-2019) wysłali paczkę.

Przesyłka dotarła? Jak pierwsze wrażenia?

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopada, 2019, 12:58:48 »
Na stronie:
http://www.ecowitt.com/manual/
jest do pobrania nowy firmware V1.5.4 do stacji HP2551.
Moim zdaniem powinien pasować do stacji Froggit.
Od teraz stacja obsługuje do czterech czujników PM2,5 i do ośmiu czujników wilgotności gleby.
Wprowadzono zarządzanie czujnikami i możliwość kalibracji wszystkich czujników.

Offline pyzas

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopada, 2019, 18:04:00 »
Przesyłka dotarła? Jak pierwsze wrażenia?

Witam,

Wszystko zainstalowane, ale mam pewien problem ze wskaźnikiem kierunku wiatru, czy ma on kręcić się tak samo łatwo jak wskaźnik siły wiatru? U mnie kręci się nieco ciężej i wydaje mi się, że jest dość nie precyzyjny.

Jak odczytuję się ilość deszczu? Mam ustawione na mm i od pół godziny pada, a na wartość opadu na wyświetlaczu wynosi 0.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopada, 2019, 19:45:48 »
Ad wiatr: w stacji HP1001 jest odwrotnie. Małe powiewy wiatru szybciej zauważa wskaźnik kierunku wiatru. Nieco to można zniwelować kropelką oleju np wazelinowego na łożysko. Może być to niedogodność poprodukcyjna. Ale wcześniej należałoby sprawdzić czy nie jest przekoszony wskaźnik na ośce - jest taka możliwość.  Inna sprawa to sama konstrukcja panelu zewnętrznego typu Y. Gdy powiewy są z kierunku deszczomierza lub prędkościomierza to strumień powietrza jest nieco rozpraszany i do wskaźnika kierunku dochodzi powiew w stanie rozproszonym.  Gdy wieje mocno to nie ma znaczenia ale dla małych wartości prekości moze być problem. Przyzwyczaisz się do tego ;)

Ad deszcz: trzy opcje - soft fiksuje albo szalka deszczomierza zawieszona bądź kontaktron inicjujący impuls pomiarowy wadliwy. Obstawiam za szalką. Zacznij od wlania łyżeczką wody porcjami i sprawdź czy słychać kliknięcie w deszczomierzu i czy na stacji wyswietlona zostałą wartośc 0,3mm. Jeśli jest kliknięcie ale nie ma pomiaru 0,3mm po każdej porcji wody - to szalka jest OK i wchodzą w rachubę dwa pozostałe przypadki. Jeśli nie ma kliknięcia to koniecznie trzeba otworzyć deszczomierz i sprawdzić przyczynę zablokowania szalki.

Dla pewności tylko spytam czy ustawiłeś panel z użyciem integralnej poziomicy. Mocne przekoszenie panelu może skutkować dużymi oporami na ośkach szalki deszczomierza. Na ośkach po kropelce oleju też nie zaszkodzi - gdy już otworzysz.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2019, 20:31:09 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline pyzas

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:07:40 »
Witam,

Wszystko jeszcze raz jutro sprawdzę, ale pojawił się odczyt deszczomierza na poziomie 0,5mm i nie wiem czy to dużo, bo w zasadzie to tylko trochę popadalo.

Wskaźnik połączenia że czujnikiem zewnętrznym faluje od 4 kresek do zera, czy to normalne?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:24:18 »
Czyli z deszczomierzem jest wszystko OK. Trudno określić z czapki przez Internet czy to dużo czy mało poniewaz nie jestem w Twojej lolalizacji. Wystarczy jednak postawić na zewnatrz wiaderko, garnek czy coś podobnego z w miarę dużą średnicą i złapaną deszczówkę zmierzyć w menzurce - wtedy będziesz wiedział wszystko. Musisz wcześniej zmierzyć średnicę wlotu wiaderka, garnka i obliczyć pole powierzchni wlotu. Następnie z proporcji obliczyć ile Twoje wiaderko, garnek złapało w [mm] na powierzchnię wlotu garnka ;) Następnie to przeliczyć na ilość [mm] na 1 m2 - oczywiście z zastosowaniem proporcji. Porównaj wynik ze wskazaniem stacji w [mm/m2] - powinny być te same opady w tym samym czasie pomiarowym. Jeżeli nie, to skalibruj w panelu kalibracji jesli masz taki dostepny.

PS: boję się, że znowu obudzę demony sieci po podaniu opadów w [mm/m2] zamiast w [mm] - ale podołam demonom - zapewniam ;) 
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2019, 20:28:33 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:24:56 »
Wszystko jeszcze raz jutro sprawdzę, ale pojawił się odczyt deszczomierza na poziomie 0,5mm i nie wiem czy to dużo, bo w zasadzie to tylko trochę popadalo.
Sprawdź na WU jakąś stację w pobliżu. Będziesz miał porównanie.

Wskaźnik połączenia że czujnikiem zewnętrznym faluje od 4 kresek do zera, czy to normalne?
Wskaźnik połączenia nie pokazuje faktycznej siły połączenia tylko ile pakietów danych zostało odebranych.
Tak więc po włączeniu po 16 sekundach powinna się pojawić jedna kreska i co 16 sekund następne. Jeśli konsola straci połaczenie z czujnikiem to kreski będą pojedynczo znikać. Jak szybko u Ciebie to faluje?

mam pewien problem ze wskaźnikiem kierunku wiatru, czy ma on kręcić się tak samo łatwo jak wskaźnik siły wiatru? U mnie kręci się nieco ciężej i wydaje mi się, że jest dość nie precyzyjny.
Mam wrażenie, że mój kierunek też kręci się nieco ciężej.

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:39:39 »
Jaką masz wersję sprzętową i programową?
Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie ekranu "About"?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:45:36 »
(...) Mam wrażenie, że mój kierunek też kręci się nieco ciężej.

Widcznie takie były założenia konstrukcyjne.

Każdy rodzaj stacji w założeniach posiada inaczej rozwiązany ruch wiatrowskazu. Regulacja bezwładności obrotu głównie przez zmianę  jego masy i kształtu opływowego samego wskaźnika.

Widocznie konstruktor obliczył, że taka masa i kształt jest optymalny i ma reagować na podmuchy wiatru większe niż same kubełki wiatromierza.  Zbyt gwałtowne i częste obroty wiatrowskazu - od najmniejszego zawirowania wokół transmitera -  również fałszują pomiary.

Bardziej ociężały wiatrowskaz nie ma większego wpływu na końcowy pomiar ponieważ od samego pojedynczego pomiaru w interwale 16-sto sekundowym do jego zarejestrowania w tabeli stacji czy na portalach w tabeli występuje szereg uśrednień wartości w większym przedziale czasowym (np 1 czy 5min) a do tego niektóre pakiety są gubione.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2019, 20:48:10 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Listopada, 2019, 20:52:50 »
Jaką masz wersję sprzętową i programową?
Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie ekranu "About"?

Zastanawiałeś się @felix na jaki okres (lata) starczy Ci tej dostępnej pamięci 6,385MB ?
Jaki interwał archiwizacji masz ustawiony w stacji bazowej - możesz podać ?
 

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Listopada, 2019, 21:09:26 »

Wszystko zainstalowane, ale mam pewien problem ze wskaźnikiem kierunku wiatru, czy ma on kręcić się tak samo łatwo jak wskaźnik siły wiatru? U mnie kręci się nieco ciężej i wydaje mi się, że jest dość nie precyzyjny.


Mam Ecowitt HP3501, ale chyba nie ma dużej różnicy, bo to i tak Fine Offset. W instrukcji obsługi jest to napisane dość wyraźnie, że kierunkowskaz porusza się z większym oporem, co ma poprawić stabilność odczytywanego kierunku wiatru. Jak czasem słabo wieje to lekkie powiewy potrafiły przekrzywiać wskaźnik w stronę, która faktycznie nie jest dominującą danego dnia. Mówiłem o tym w recenzji stacji. Na diagramie kierunku wiatru jest większa zgodność pomiarów.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja pogody Froggit HP 1000 SE PRO WiFi
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Listopada, 2019, 21:22:10 »
Zastanawiałeś się @felix na jaki okres (lata) starczy Ci tej dostępnej pamięci 6,385MB ?
Jaki interwał archiwizacji masz ustawiony w stacji bazowej - możesz podać ?
Do tej pory nie zastanawiałem się nad stanem pamięci. Dopiero dzięki Tobie zacznę się temu przyglądać bo coś za szybko jej ubywa.
Interwał mam ustawiony na jedna minutę.
Historia ze zdjęć które zrobiłem konsoli:
25.06.2019 pamięć 10.925MB  firmware V1.4.6
15.10.2019 8.025MB V1.5.1
05.11.2019 6.385MB V1.5.3
09.11.2019 6.022MB V1.5.4
Bardzo możliwe, że każda aktualizacja zajmuje trochę pamięci, bo np wprowadzono wykresy, język niemiecki, dodatkowe czujniki.
Za kilka dni znów sprawdzę i dam znać. Na pewno zmienię interwał na większy.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2019, 21:29:18 wysłana przez felix »