Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujnik Ecowitt WS80 z ultradźwiękowym wiatromierzem / stacja HP2553  (Przeczytany 1388 razy)

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • Pogoda w gminie Ślesin
Odp: Czujnik Ecowitt WS80 z ultradźwiękowym wiatromierzem / stacja HP2553
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Styczeń, 2020, 22:01:49 »
Pierwsza niespodzianka - na koncie 3684 nie ma wyników pomiarów wiatru dla 2020-01-02..05 i co gorsze w pliku *.xlsx są przesunięte kolumny ( bo osunęli kolumny z wiatrem i solarem- to poważny błąd ecowit). Dlaczego brak wyników z WS80 na 3684 skoro są na 7779 ?. Druga niespodzianka to, że wyniki pomiarów na 3684 są zwykle co 5min ale co 10 (przeważnie ale nie zawsze) wyników odstęp wynosi 10 min. na 7779 i 7764 odstępy są zawsze co 5 min.
Ecowitt.com zapisuje w bazie dane co 5 minut, tego nie mogę zmienić.

Ecowitt prosi mnie o testy oprogramowania. Dodatkowo tydzień temu testowałem też aplikację SimplyClime, więc czasem coś się zmieni, ale dotyczy to konsoli z HP3501, która zbiera dane z WS80.
Dane do SimplyClime były przesyłane jeśli na tej konsoli uaktywniłem odbiór danych z anemometru WS68. Wciąż muszą zrobić aktualizację oprogramowania dla konsoli HP3501, aby miała pełną kompatybilność z WS80.

Stacja 7779 PolwiosekultrasonicGW przesyła dane bez luk, bo są wysyłane przez bramkę GW1000, która ma już pełną kompatybilność z WS80.

Konto 3684 Polwiosekultrasonic  nie danych dla wiatru od 2 do 5 stycznia z WS80, bo nie mogą być one jeszcze wysyłane przez konsolę HP3501. W poniedziałek dla testów oprogramowania SimplyClime uaktywniłem na niej WS68, żeby móc odbierać na aplikacji wiatr i potem kierunek. A potem nie było mnie w domu, więc nie byłem już w stanie nic zmienić.
Teraz wyłączyłem odbiór na tym koncie danych z WS68, żeby Ecowitt widział jak to wygląda i zaczął działać w tej kwestii.

Na 7779 i 3684 wyniki są takie co same co nie dziwi bo to są wyniki tego samego czujnika WS80.
Wyraźnie widać, że na WS80 wyniki poniżej 0.5m/sek ( 1.8 km/h) są zaliczane jako zero.
Tak jak pokazywałem wcześniej, przy słabym wietrze HP3501 pokazuje pomiary przy bardzo słabym wietrze, WS80 nie pokazuje już prędkości wiatru <1.8 km/h.

Ku zaskoczeniu wyniki na 7779 i 3684 są różne. Na 7779 nie ma  w ogóle wyników poniżej 0.6 m/s potem na obydwu odstęp co 0.1 m/s. Na  oko  wyniki na 7779 są nieco mniejsze. Na HP3501 ( wiatromierz kubełkowy) odstępy wyników są co 0.5 m/s. Dziwne, przecież wyniki  pomiarów wiatru są co 0.1.  Minus dla HP3501.
To konto https://www.ecowitt.net/home/index?id=3684 jest jeszcze trochę do testów. Nie sądziłem, że robisz analizę teraz, ale jak pisałem to zaskoczenie wynika z tego, że od 6 I włączyłem na ten tydzień odczyt danych z WS80, ale na koncie 7779 są dane z WS80 bez żadnych zmian w ustawieniach, podobnie jak na 7764 z WS68.

Pomiar kierunku wiatru w tradycyjnych wiatromierzach są zwykle co 45 st ( 8 podstawowych kierunków) i  niewiele wyników są co 22 st.  Ku mojemu zaskoczeniu wyniki pomiaru kierunku wiatru na wszystkich Twoich kontach są bardzo rozrzucone ( odstęp nawet co 1st).  Niemożliwe jest by pomiar był z dokładnością 1 st. ( i to nawet na wiatromierzu kubełkowym). Coś tu namieszali ( lub uśredniają kierunek) i trzeba by to wyjaśnić.
Każda konsola i bramka GW1000 odczytuje dane w innych momentach, nie są zsynchronizowane względem siebie. Poza tym właśnie WS68 przesyła dane co 16.5 sek, a GW80 co 4,5 sek. Im silniejszy wiatr tym rozbieżności wiatru są mniejsze, tak jak już to pokazywałem.

Różnice w średniej szybkości wiatru, związane są IMHO  z powodu ‘obcięcia’ wyników poniżej 0.5 m/s na 7779. Natomiast zgodnie z przewidywaniami wielkość porywu na WS80 jest nieco wyższa niż w wiatromierzu kubełkowym.
Też tak zauważyłem.

Wydaje mi się, że opisane różnice pomiędzy WS80 i wiatromierzem z HP3501 są związane więcej z oprogramowaniem niż ze sprzętem i należałoby przekonać ecowitt do poprawy oprogramowania. ( tzn do rejestracji wiatru na WS80 od zera co 0.1 m/s, oraz rejestracji porywu na HP3501 co 0.1 m/s).
Mogę to im zgłosić.

Większe nieco wartości porywu na WS80 są prawdopodobnie związane z większą częstotliwością odczytu porywu na WS80.
Tak, tym bardziej, że wiatromierzu łopatkowym po wysłaniu danych jest pewien okres kiedy wiatr nie jest rejestrowany. Nie wiem czy nawet gdzieś o tym tutaj nie pisano.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 12 Styczeń, 2020, 22:01:49 »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Styczeń, 2020, 22:30:05 »
Fajnie by było gdybyś po każdej zmianie czujników zmieniał również ich nazwy na Ecowitt.net. Dotyczy to nie tylko wiatromierza ale również czujnika zewnętrznego T/H bo GW1000 i HP2551 mogą odczytywać temperaturę i wilgotność z WS80 lub z WH32.
Masz rację. Żeby nie było zamieszania ponazywałem te czujniki w panelach na ecowitt.net i mam nadzieję, że teraz jest wszystko jasne.

Offline felix

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 23
    • Awekas
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Styczeń, 2020, 22:42:56 »
Dzięki za wprowadzenie nazw czujników. Teraz zrobiło się przejrzyściej. Tylko musiałbyś pamiętać aby na czas testów zmieniać te nazwy po każdej zmianie czujników.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Styczeń, 2020, 23:33:43 »
Postaram się pamiętać.

Jak widzicie tutaj https://www.ecowitt.net/home/index?id=3684, choć na konsoli HP3501 widzę kompletne dane z WS80 to te dotyczące wiatru i nasłonecznienia nie są wysyłane na serwer ecowitt.net
Mam nadzieję, że firma jeszcze wprowadzi tę poprawkę przed Festiwalem Wiosennym w styczniu.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Styczeń, 2020, 21:30:15 »
Wydaje mi się, że opisane różnice pomiędzy WS80 i wiatromierzem z HP3501 są związane więcej z oprogramowaniem niż ze sprzętem i należałoby przekonać ecowitt do poprawy oprogramowania. ( tzn do rejestracji wiatru na WS80 od zera co 0.1 m/s, oraz rejestracji porywu na HP3501 co 0.1 m/s).

To mi odpisali na tę sugestię:
WS68 is sampled for 16 seconds, and then averaged, so the resolution will be much higher. But WS80 is measured by ultrasonic, which is the same as the wind speed principle.

The starting wind speed of WS68 is above 1.0 m / s, which is 3.6 km / h, so from this point, WS80 is better.

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Styczeń, 2020, 20:36:18 »
Na stronie:
https://sklep.meteoplus.pl/c/59/wiatru-czujniki-sensory-sprzet-profesjonalny.html
można pooglądać wiatromierze znacznie droższe od naszych zabawek z Ecowitta które potrafią mieć próg zadziałania nawet 0,8 m/s.

Offline Sowa

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 3
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Luty, 2020, 19:26:37 »
Ostatnio byłem bardzo zajęty i dlatego komentuję Twój post z kilkutygodniowym opóźnieniem.
To mi odpisali na tę sugestię:
"WS68 is sampled for 16 seconds, and then averaged, so the resolution will be much higher. But WS80 is measured by ultrasonic, which is the same as the wind speed principle.

The starting wind speed of WS68 is above 1.0 m / s, which is 3.6 km / h, so from this point, WS80 is better."

Komentarz ecowitt jest lakoniczny i trochę mylący.
Piszą, że początkowa prędkość wiatru WS68 wynosi 1,0 m/s. Nie jest to prawda. Porywy mierzy już od 0,5m/s. A rozdzielczość jest 0.5. Potem piszą bardzo ważną informację, że WS68 jest próbkowany przez 16 sekund, a następnie uśredniany. I rzeczywiście widać to w wynikach- dzięki uśrednianiu rozdzielczość zmniejsza się do 0.1 m/sek. W kontekstu wynika, że pomiary WS80 mają rozdzielczość 0.1 m/s i jest lepszy od WS68 i nie potrzeba uśredniać!. Ależ to kapitalne GŁUPSTWO.  Rozdzielczość jest lepsza ale wyniki są gorsze!!.
Dla przykładu obejrzałem dla jednej stacji ecowitt wyniki jakie pokazywały się na ich stronie stronie co  1min ( kwadraciki z wynikami bieżącymi). Poniżej przykładowe wyniki dla WS80:
 czas  Wiatr kierunek Podmuchy
  26    4.5    312     7.2
  27    4,1    324     5.6
  28    3.5    351     5.1
  29    3.4    308     5.5
  30    1.8     27      7.2

W pliku Excela był taki wpis
  30   1.8      27      7.2
Czyli ostatni wpis, który nie odzwierciedla zmian w ciągu 5 min.

Po co szybkie pomiary na HP2553 skoro ich nie wykorzystują i są tylko go oglądania.
Skoro umieją już uśredniać ( co jest trywialne) na konsoli to niech uśredniają dla wszystkich wyników pomiaru i wszystkich konsoli ( no bez podmuchu, tutaj byłoby dobrze wybrać  maksymalną wartość z 5 min – to też tak samo trywialne co uśrednianie).

Mam zamiar napisać – napisz do nich w tej sprawie. Nie wiem jednak, czy w obecnym chaosie w Chinach to jest jak pisanie na Berdyczów. Można jednak spróbować.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Luty, 2020, 23:21:38 »
Mogę napisać. Teraz czekam na informację związaną z zapisywaniem danych na kartę SD. Ich Festiwal Wiosenny, czy Chiński Nowy Rok wydłużył się o tydzień, przynajmniej taki dostałem komunikat. Jednak odpowiadali na moje maile w tym czasie.

30   1.8      27      7.2
Czyli ostatni wpis, który nie odzwierciedla zmian w ciągu 5 min.
Pod tym względem WU chociaż łapie te porywy częściej, bo aktualizuje dane co 20 sekund i wpisuje do bazy, co faktycznie jest dobre dla rejestracji danych z WS80.

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Marzec, 2020, 09:06:22 »
Dostałeś może już do testów czujnik wyładowań atmosferycznych: http://www.ecowitt.com/wifi_weather/143.html ?

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Marzec, 2020, 19:31:47 »
Poprosiłem i mieli mi wysłać. Kiedy dostanę? Kto to wie przy blokadzie granic i braku dostaw lotniczych.

Najpierw dostanę opadomierz WH41. ale podany termin dostawy to 17 dni.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec, 2020, 19:35:18 wysłana przez Mark »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Marzec, 2020, 11:22:25 »
Obawiałem się, że w obecnych warunkach przesyłka z Chin dotrze w kwietniu, ale dotarła już dzisiaj, a byłaby o 2 dni wcześniej gdyby nie weekend.

Deszczomierz wysłany China EMS 11 marca, znalazł się w GUANGZHOU 13 marca, a 18 marca był w Warszawie. kwestie celne i przesłanie do Poznania 20 marca. Zatem obecnie trzeba liczyć 10 -14 dni w zależności od miejsca zamieszkania, czyli bez większych zmian.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Marzec, 2020, 22:51:57 »
Dzisiejsze opady śniegu to była też okazja do sprawdzenia jak sobie radzi anemometr ultrasoniczny WS80 firmy Ecowitt, który pomimo swoich zalet wymaga niezakłóconej wolnej przestrzeni pomiarowej dla impulsów akustycznych. Zalegający obfity lepki śnieg mógłby wyłączyć urządzenie z pomiaru wiatru na pewien okres. Firma wprowadziła więc wersję z układem grzejnym i 20-metrowym kablem, który był już wcześniej pokazany.

Nie było zawiei śnieżnej, bo wiatr był słaby, ale mokry i lepki śnieg przysypał nieco urządzenie. W tych warunkach pomiar odbył się bez żadnych przerw i zakłóceń (widoczne na wykresach z Wunderground.com). Padało nad ranem, śnieg się utrzymywał o poranku. Druga stacja ze standardowym wiatromierzem łopatkowym notowała podobne wartości prędkości wiatru w tym czasie. Wadą obecnej konstrukcji jest to, że trzeba pamiętać o wyłączeniu ogrzewania czujnika przy ponad 10 stopniach, bo może to powodować uszkodzenie baterii.

Pomiary na WU

Oba anemometry Ecowitt działały bez problemu w czasie opadu śniegu i po, ale topniejący śnieg podbił chwilowo pomiar natężenia promieniowania słonecznego (bardziej jednak dla WS68):
WS80: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILESIN3/graph/2020-03-31/2020-03-31/daily
WS68: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IWIELKOP26/graph/2020-03-31/2020-03-31/daily
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec, 2020, 22:56:47 wysłana przez Mark »