Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Dokładna stacja pogody  (Przeczytany 1310 razy)

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Dokładna stacja pogody
« dnia: 11 Lutego, 2020, 13:21:10 »
Witajcie. Chciałbym Was zapytać jaką stacje pogody polecacie do bardzo dokładnych pomiarów. Przeprowadziłem się do miejsca, gdzie mam świetne warunki do pomiaru wiatru i zastanawiam się pomału nad kupnem stacji pogody, których dane pomiarowe będą bardzo dokładne. Budżet powinien wynieść około 4000 zł. Wiem, że w tej cenie można dostać produkty od Davis Instruments, ale nie jestem do końca przekonany odnośnie rozdzielczości pomiarów oraz przesyłu danych. Poniżej zamieszczę informację, które chciałbym aby stacja posiadała bez jakichkolwiek ingerencji:

- Stacja musi być bezprzewodowa. Chcę aby czujniki można było rozmieszczać osobno - każdy w inne miejsce. Na przykład osobno przyrządy do pomiaru wiatru, a osobno baza przyrządów do pomiaru temperatury, ciśnienia, wilgotności itp. Najlepiej żeby to było pasmo od 23 cm (868 MHz)
- Dostęp do internetu w taki sposób aby można było te dane udostępniać ludziom. Najlepiej komunikacja po WiFi + dostęp do danych z poziomu komputera w czasie rzeczywistym (np. podłączenie stacji do portu USB, albo jeszcze lepiej - bezprzewodowo)
- Stacja ma dokonywać pomiarów: prędkości wiatru (wartość średnia oraz porywy, które będą wyświetlane z dokładnością około 0,3 km/h z jak największa częstotliwością - powiedzmy co 3 sekundy), temperatura powietrza i temperatura odczuwalna (dokładność 0,1°C), wilgotność, temperatura punktu rosy, ciśnienie atmosferyczne absolutne i rzeczywiste z dokładnością pomiaru 0,1 hPa, opady deszczu - również z jak najwyższą dokładnością pomiaru (powiedzmy, że taki maks to 0,3 mm), kierunek wiatru aktualny i uśredniony - róża wiatru z 16 kierunków.
- Przede wszystkim dobra osłona czujnika termo/higro. Nie chcę znów poprawiać producenta w tym. Po założeniu ma działać jak należy.
- Sygnał radiowy musi się przedostać przez 2 warstwy żelbetonu, więc nauczony doświadczeniem wiem, że zasięg w otwartym terenie musi wynosić co najmniej 200 metrów
- Czujnik (czujniki) zewnętrzne nie muszą mieć zasilania panelem słonecznym, natomiast stacja bazowa musi mieć możliwość zasilania bateriami (zasilacz opcjonalny choć nieobowiązkowy)
- Stacja bazowa musi wyświetlać jednocześnie kilka najbardziej interesujących mnie parametrów. Wiem, że tu ustawienia są różne i można to w wielu stacjach modyfikować, ale interesuje mnie możliwośc wyświetlania jednocześnie średniej prędkości i porywów wiatru, temperatury aktualnej oraz odczuwalnej, kierunku wiatru aktualnego i uśrednionego, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza na zewnątrz i wewnątrz oraz temperatury wewnątrz. Wiem, że to dość dużo, ale nie jest to wykładnik, który zdecyduje o tym czy stację kupić lub nie, bo wiem, że trzeba iść na kompromisy :)
- Chciałbym z poziomu komputera mieć dostęp do każdej zapisanej wartości tak, aby żaden ciekawy pomiar mnie nie ominął.
- Nie chcę dokupować do stacji dodatkowych modułów umożliwiających mi połączenie lub wysyłanie danych do internetu. Chciałbym aby już zakupiony komplet zawierał wszystko co niezbędne do pracy.
- Najważniejsza sprawa. DOKŁADNOŚĆ POMIARU. Chciałbym żeby w tej cenie w stacji znajdowały się czujniki dające możliwie najdokładniejszy pomiar. To dla mnie priorytet, bo nie chcę mieć dużych przekłamań względem aktualnie panujących warunków na zewnątrz.

To chyba tyle, nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Liczę na Wasze doświadczenie i sugestie. Pozdrawiam. :)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Dokładna stacja pogody
« dnia: 11 Lutego, 2020, 13:21:10 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2592
  • Otrzymał podziękowań: 126
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Dokładna stacja pogody
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lutego, 2020, 18:37:44 »
Budżet powinien wynieść około 4000 zł. Wiem, że w tej cenie można dostać produkty od Davis Instruments, ale nie jestem do końca przekonany odnośnie rozdzielczości pomiarów oraz przesyłu danych.

Jak poczytasz to forum, to główne narzekanie odnośnie VP2 Davisa dotyczyło dokładności pomiaru temperatury/wilgotności. Od maja 2016 roku w VP2 montowane są dokładne sensory SHT31:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1251.msg16814#msg16814

Jeden z użytkowników tego forum napisał tak:
"Mam Davisa na Sht 31 i dokładność pomiarowa temperatury powietrza jest o klasę lepsza jak w przypadku  sht 11 czy 15. Pomiary są identyczne jak na wzorcowanym termometrze dt-2, więc nie da się już lepiej mierzyć. Reszta zależy już tylko od osłon i lokalizacji stacji. Siłą Davisa są właśnie dobre osłony radiacyjne. Najlepsze czujniki w słabych osłonach są nic nie warte. Zaletą marki jest oczywiście solidność. Mam ten produkt już prawie 10 lat i nic się nie psuje. Przez ten czas nie straciłem ani jednej minuty danych."

- Sygnał radiowy musi się przedostać przez 2 warstwy żelbetonu, więc nauczony doświadczeniem wiem, że zasięg w otwartym terenie musi wynosić co najmniej 200 metrów

Davis bez problemu powinien sobie z tym poradzić, bo korzysta z komunikacji FHSS, czyli takiej jak w sieciach GSM: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=985.msg6891#msg6891

Jeżeli możesz na stację wydać 4-5 tyś. zł, to wydaje mi się, że warto kupić Davisa, chyba nic lepszego nie kupisz w tej cenie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na rok produkcji, aby nie kupić starszej, mniej dokładnej wersji...
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Dokładna stacja pogody
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lutego, 2020, 21:41:55 »
Dziękuję za informację. A jak jest z przesyłem danych do komputera i internetu? Trzeba dokupować jakiś osobny moduł czy jak to wygląda?